Vaše dieťatko rastie približne jeden milimeter každý deň
Meria celkovo 13 – 18 mm. Pečeň bábätka tvorí jednu desatinu jeho celkovej váhy. Vnútorné orgány už začali plniť svoj funkciu, avšak nie sú ešte celkom sformované. Vyvíja sa tráviaci, dýchací i močový systém. Stráca sa žĺtkový vačok a dieťatko má svoje črevá zatiaľ v pupočnej šnúre.
Pomaly sa začínajú vyvíjať kostné bunky. Končatiny sú už pekne zreteľné a plod nimi dokáže hýbať, Vy to však ešte necítite. Taktiež sa vyvíjajú kĺby a na formujúcich sa prštekoch unikátne odtlačky prstov. Nervový systém sa zdokonalil a bábätko by vedelo reagovať na dotyk.
8. týždeň tehotenstva v číslach
- od poslednej menštruácie ubehlo 8 týždňov
- k počatiu vášho dieťatka v závislosti od pravidelnosti a dĺžky periódy došlo približne pred 6 týždňami
- ste v druhom mesiaci tehotenstva a v prvom trimestri
Najneskôr do 10. týždňa tehotenstva by ste mali navštíviť gynekológa. Absolvujete základné vyšetrenia v tehotenstve na základe ktorých sa potvrdí (alebo aj nie), že čakáte dieťatko.
Vaše telo v 8. týždni tehotenstva
Dieťatko vo vašom brušku je veľké ako malina, no vy máte pocit, že sú vám pritesné nohavice? Je to spôsobené rýchlym rastom vašej maternice, ktorá mala pre otehotnením veľkosť päste a teraz je veľká ako pomaranč. Porozmýšľajte nad výberom tehotenského oblečenia. Vaše bruško predsa potrebuje pohodlie.
(Ranné) nevoľnosti
V 8. týždni tehotenstva by už žiadna žena nemala pochybovať o tom, že je tehotná. S najväčšou pravdepodobnosťou sa už dostavili aj prvé (ranné) nevoľnosti, ktoré môžu trvať celý deň, alebo sa objavia večer, prípadne v noci.
Aj keď nemáte na nič chuť a napína vás pri pohľade na čokoľvek, spravte si harmonogram toho, čo denne musíte zjesť. Myslite na vaše dieťa, ktoré teraz potrebuje extra kvalitnú stravu.
Ako bojovať s nevoľnosťami?
- Jedzte menšie dávky jedla a častejšie
- Dodržiavajte pitný režim - proti nevoľnostiam pomáha voda s citrónom alebo zázvorový čaj. Zázvor však môže spôsobovať sťahy maternice, preto opatrne.
- Najedzte sa skoro ráno - ranná nevoľnosť je ranné vtáča
- Na noc si k posteli nachystajte niečo malé pod zub - ale pozor aby sa vám nepokazili zuby
- Skúste teplú sprchu, ale nie horúcu, aby ste neuškodili bábätku
- Ak sa vám nedarí nič udržať v ústach vyskúšajte ovocie. Zdravý cukor a vláknina z červeného jabĺčka vám pomôžu.
- Vždy majte niečo pod zub po ruke, aby vás táto nepríjemnosť neprekvapila napr. v električke
Tip na tento týždeň
Zápcha
Tento nepríjemný prejav tehotenstva sa niekedy objavuje už v prvom trimestri gravidity. Vaše telo spotrebuje viacej vody ako obvykle a preto je vaša stolica tvrdšia a ťažšie sa vyprázdňujete. Príčinou môže byť aj užívanie prípravkov s obsahum železa. Čo pomáha na zápchu v tehotenstve?
- Pite dostatok tekutín - minimálne 2l denne
- Konzumujte veľa ovocia - obsahuje vodu a potrebnú vlákninu.
- Obmedzte bielu múku, bielu ryžu, sladkosti a čokoládu
- Pravidelne sa hýbte a cvičte primerane vášmu stavu
- Výbornou pomôckou sú slivky, ľanové semiačka alebo niekoľko pohárov teplej vody za deň
Citlivý čuch v tehotenstve
Hormonálna búrka vo vašom tele nekončí, práve naopak. Pripravte sa na to, že nebudete vedieť vystáť mnohé pred tým nenápadné pachy ani vône vášho okolia. V tomto bode je dobré dohodnúť sa a pár týždňov vydržať bez varenia, ktoré tehotnú ženu veľmi vyčerpáva. Citlivý čuch je vstupnou bránou k nevoľnostiam – čo teda robiť aby ste sa im vyhli?
- Jedzte rozumne - to čo vám vonia. Vyhýbajte sa spoločným vývarovniam, foodcourt rajom alebo preplneným výťahom, zasadačkám, mhd alebo vlakom.
- Vetrajte ak je to možné - požiadajte kolegov pochopenie
- Udržiavajte okolo seba čistotu
- Zmente deodorant - bez arómy sa vám bude ľahšie dýchať
- Majte vždy po ruke niečo, čo vám vonia. Nie každý kolega pochopí, že jeho vôňa je pre vás "bránou do pekla".
Averzia alebo silná chuť na jedlo
Mnohé ženy popisujú neodolateľné chute na nezmyselné kombinácie jedál – a nie len jedál. Vzťah tehotnej ženy k jedlu nie len o tom čo by mala jesť, ale aj o tom čo nemôže cítiť, prípadne s čím nevydrží v jednom byte.
Pozitívnou správou je, že vaše tradičné chute sa k vám navrátia začiatkom druhého trimestra. Pokiaľ vám tento príznak obmedzuje život a máte chuť obhrýzať mydlo v kúpeľni, či stenu v obývačke, kontaktujte svojho lekára. Príčinou môže byť aj anémia alebo nedostatok iných dôležitých prvkov, či vitamínov vo vašom tele.
Ak máte prehnané chute na sladké, slané alebo mastné, myslite na vaše dieťa a to, že by ste mali siahnuť po zdravších alternatívach. Skúste jogurt namiesto zmrzliny, sušené jabĺčko namiesto obľúbenej sladkosti. Nepreháňajte to so soľou a konzumujte len zdravé tuky v podobe orieškov alebo rastlinných olejov.
Opýtajte sa svojho lekára
- Trápi ma zápcha. Môžem použiť preháňadlo?
- Napriek pozitívnemu tehotenskému testu sa u mňa objavila slabá menštruácia. Mám sa obávať?
- Mám horšiu pleť ako v puberte. Aké prípravky môžem použiť na zmiernenie týchto prejavov?
- Môžem si farbiť vlasy a lakovať nechty?
Možno vás zaujíma
7. týždeň tehotenstva
9. týždeň tehotenstva
Pingback: 7. týždeň tehotenstva