Po piatich rokoch som začala mať pocit, že „ten“ materský stereotyp ma pojedá zaživa. Pocit, že robím tú najťažšiu prácu na svete. Chýbala motivácia, vytratil sa pozitívny pohľad na svet. Poznáte to? Mrzutá, vyhasnutá sopka vo vyšmatlaných kroksoch. Ako z toho von? Oprášila som svoj návod na prežitie pre mamu a musím povedať, že vôbec nebol zlý – pre mamu začiatočníčku. „Double mom“ po 5 rokoch na rodičáku žiaľ potrebuje viac. Tak som sa začala rozhliadať inde ako na pieskovisku a povedala som si že:
Začnem myslieť (aj) na seba
Pretože šťastná mama = šťastná rodina howk 🙂
1. Inšpirácia
Na Slovensku je veľa šikovných žienok a mnohé z nich sú aj úspešné mamy. Tvoria, vymýšľajú, vzdelávajú sa a nemajú strach. V ostatnom období ma veľmi zaujal projekt „Dve matky„. Poznáte dve zvedavé maminy, ktoré podporujú iné akčné a úspešné maminy? Dobré nie? Nemudrujú, neradia, pomáhajú. Pre mňa celkom balzam na dušu. Mimi a Barby pomáhajú slovenským mamičkám, ktoré sa do „niečoho“ pustili. Popri deťoch išli za svojím snom, možno začali podnikať, alebo písať blog. Orientujú sa prevažne na módu a v pútavých úprimných článočkoch, či recenziách nájde nejedna mama presne to, čo potrebuje – povzbudenie a úprimné stotožnenie. Veľmi príjemné čítanie.
2. Nebudem sa zlostiť a nebudem všetko „riešiť“
Ak chcete niečo zmeniť, v prvom rade musíte byť v pohode. Najedlo sa vaše dietko práve zo šerbla? To moje neváha. Hodilo vám mobil do záchoda? Veľké emócie nepomôžu, iba zrania. Buďte pozitívna. Jasné, že nikto nie je budha, ale snažte sa pochopiť svet okolo seba. Možno má malý človiečik na to dôvod a preto potrebuje zaujať. Deti nerozlišujú pozitívnu a negatívnu pozornosť.
3. Ostanem v spojení
Nemám na mysli neužitočné brblanie na facebooku. Čo máte z toho, ak sa Vás niekto v tehotenskej skupine opýta koľko vážilo vaše dieťa v troch mesiacoch? Naozaj musíte komentovať cudziu vyrážku? Je to iba šum – zbytočné informácie ktoré vás oberajú o energiu a čas. Dajte svojej inšpirácii pridanú hodnotu. Pokúste sa tvoriť – spojí vás to s reálnym svetom.
4. Nalejem si čistého vína …
Buďte k sebe úprimná. Všetko sa nedá stihnúť, ale veľa sa dá naplánovať. Hon za dokonalosťou s malými deťmi v domácnosti je ako čistiť si zuby a zajedať to horkou čokoládou. Skúste optimalizovať. Mnohé vám odpadne, ak deťúrence vediete k samostatnosti (vedia samé zaspať, pýtajú sa na záchod alebo zvládajú obliekanie) a deti majú aký taký denný režim. Veľa vie pomôcť aj správne namotivovaný starší súrodenec a krízu pomôže zažehnať aj vopred navarené jedlo z mrazáku.
5. Ja to vydržím
Niekde som čítala, že najdôležitejšou vlastnosťou pre dosiahnutie úspechu je vytrvalosť. Nie talent ale vytrvalosť. Ak vytrváte, vytvoríte si návyk. Trvá to asi tri týždne a nie je to bezbolestné (stále oplakávam maminu kuchyňu haha), ale zrazu zistíte, že telo nový „návyk“ akceptuje ako fakt a nový „režim“ vám začne chýbať.
6. Pripravujem sa na koniec
Alebo začiatok? Ako dlho ste boli doma s deťmi? Pol roka? Tri roky? Šesť? Máte sa kam vrátiť? Ste stále v obraze? Koľko času plánujete tráviť v práci? A čo nadčasy? Kde bude zatiaľ vaše dieťa? Býva často choré? Vzdelávate sa? Čo práca popri materskej? No koniec. Nechcem otvárať pandorinu skrinku, pretože vždy, keď na to príde, akoby sa prebudili všetci moji vnútorní démoni. Ostať v obraze je ťažké, ale nie nezvládnuteľné. Pracujte na sebe, pretože každá „dovolenka“ sa raz skončí.
Môj život sa nebude opakovať
Nebude sa opakovať ani krásne obdobie šiestich mesiacov, jedného roka, či peklo vzdorovitého dieťaťa. Ostanú iba fotky. Moje dieťa je dar a zúfalo ma potrebuje, či má pol roka alebo práve otvára dvere do škôlky. Pochopila som, že toto všetko si musím vedieť vychutnať – nemyslite si, stále nie som expert. Nájsť si v každodennom stereotype priestor na to, aby som si vedela s radosťou užiť svoje dietky také, aké sú si vyžaduje istú mieru nadhľadu. Iba šťastná a vyrovnaná mama dokáže vychovať šťastné a vyrovnané deti.