Deti nepotrebujú veľa hračiek. Dobrá hračka je pre dieťa priateľ. Spojenec na život a na smrť. Ruku na srdce. Koľko máte takých spojencov v vašom „dospeláckom“ živote? Určite menej, ako hračiek v priemernej detskej izbe. Obeťami vianočného nákupného ošiaľu, k radosti všetkých hračkárstiev v okrese, bývajú najčastejšie deti.
Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami a rodičia si vo vidine štastného dieťaťa pod stromčekom neuvedomujú, že množstvom darčekov to vlastne všetko skazia. Dnes deti niekedy ani nevedia, čo dostali a koľko toho bolo. Rodičia ich množstvom darov oberajú o dva krásne pocity
- Nedostal som všetko, čo som chcel = mám priestor snívať ďalej. Hurá, mám sa na čo tešiť. A hlavne - svet sa nezrúti.
- Dostal som len málo hračiek = mám priestor na to, aby som sa z hračiek vytešil a vybudoval si k nim vzťah - viacej si ich vážil.
Trochu inak je to pri výbere hračiek pre najmenších drobcov. Tí ešte ani nevedia, že prídu Vianoce. Aj tu ale platí „menej je viac“. Sústreďte sa na kvalitu, nie na kvantitu. Ak nie ste s dieťaťom priamo v kontakte, poraďte sa s jeho rodičmi, čo by bolo najvhodnejšie a či vôbec. V tomto článku nájdete tri tipy na najlepšie vianočné darčeky pre deti, ktoré bodovali, ale aj ich výhody a nevýhody.
1. Fufinka
Mäkké, jemné, plyšové zvieratko, alebo handrová bábika, ktorá vystúpi z tieňa ostatných plyšákov tým, že bude určená iba na zaspávanie. „Fufina“ sa zdržiava výhradne v detskej postieľke. Dieťa rýchlo pochopí, že „fufina“ má čarovnú moc – cez deň síce spí, ale celú noc bdie, aby malého spáča ochránila pred „všetkým zlým“. Hlavnou myšlienkou ale je, že „fufina“ musí byť iba jedna, jediná pod slnkom.
- Dieťa si buduje vzťah k obľúbenému a nevymeniteľnému zvieratku.
- Dieťaťu, ktoré nechce spať alebo má problém so zaspávaním môže fufina veľmi pomôcť.
- Problém nastáva, keď "fufinu" zabudnete u 100 km vzdialenej babky - to sa ťažko vysvetľuje.
Lego Duplo
Niektoré detské sny si človek splní až pri vlastných deťoch. Ako dieťa som sa k legu dostala jedine u kamarátov. Preto ma celkom potešilo, keď som sa k tejto krásnej stavebnici dostala po takmer dvoch desaťročiach. Lego drobca ihneď opantalo a čo je zaujímavé, vydržal sa s ním samostatne hrať pomerne dlhú dobu. Kocky, prípadne interaktívne pedagogické výmysly ostali plakať v kúte.
- Dieťa si skladaním stavebnice cvičí jemnú motoriku.
- Učí sa rozpoznávať rôzne tvary, farby a pomenovať ich.
- Rozvoj fantázie dieťaťa.
- Dieťa sa s legom spravidla vyhrá aj samé - dokonca je pri tejto hre chvíľu ticho.
- Prvé lego sa predáva od veku 1,5 do 5 rokov - je to teda dlhodobá investícia.
- Musím priznať, že skladanie lega dostalo aj maminu s tatinom.
- Dieťa zaujaté stavaním lega ťažko presvedčíte, že treba ísť na prechádzku na čerstvý vzduch.
Knižka
Dobrou knižkou nikdy nič nepokazíte. Najmä v rodinách kde sa nepoužíva televízor je dobrá knižka nevyhnutnosťou. Kniha je priateľ pre malého „čitateľa“ a pomocník pre rodiča. Ak neveríte jej blahodárnym účinkom, tu sú len niektoré (ne)výhody starých dobrých papierových knižiek.
- Rozvoj reči dieťaťa. Jasné samé sa to nenaučí, musíte mi čítaťa vysvetľovať.
- Dieťa v rozprávke spoznáva, čo je dobro a čo zlo - tento poznatok je dôležitý aj v dospelosti.
- Dieťa si rozvíja fantáziu.
- Budovanie vzťahu k rodičovi - hlavnému rozprávačovi príbehu.
- Keď si dieťa na knižky zvykne, prenasleduje vás po byte takmer kdekoľvek, len aby ste mu už konečne tú jeho knižku prečítali.
- Dieťaťu nevadí obzerať jednu knižku aj 1000 krát - rodič spravidla pri tejto aktivite šedivie od nudy.
Naša „fufina“ sa volá Gogo, je to plyšový Maco a statočne so synátorom ťahá už siedmy rok, nonstop v kontakte, podľa toho aj vyzerá 🙂