Každý z nás chce pre svoje deti len to najlepšie. Rodinný život je často hektický – plný zarábania, nakupovania, upratovania, zvážania detí z krúžkov, … asi to poznáte.
Cesta do pekla však býva dláždená dobrými úmyslami. Nie vždy máme čas a chuť pozrieť sa na seba s odstupom, očami objektívneho pozorovateľa. Šťastie nepríde samo, treba sa ho naučiť vnímať a odovzdať ho svojím deťom.
1. Smejú sa … veľa a často
Úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi dvomi ľuďmi. Jediný spôsob ako ostať mladý a nevzdialiť sa od detí. Ukážte svojím deťom, že viete porušiť pravidlá (na ktorých možno krvopotne pracujete). Niekedy je bláznivá zábava dôležitejšia, ako čokoľvek iné.
Robte veci, ktoré bežne nerobievate. Povedzte áno nepraktickým, bláznivým nápadom svojich detí. Zapojte ich a nechajte sa viesť. Deti sú zvyknuté na vaše (neustále) usmerňovanie a veľmi radi si túto úlohu vymenia, zatiaľ čo vy zbierate tie najcennejšie body.
2. Večerajú spolu
Nie len na Vianoce. Rodina, ktorá spoločne nestoluje, spoločne nežije. Večerné, (ranné alebo obedné) posedenie pri spoločnom stole vytvára priestor na komunikáciu a dôveru.
Snažte sa aspoň raz za deň stolovať spoločne a v pokojnej atmosfére – bez rádia, televízora, či internetu. Nezabúdajte, že ste vzorom pre vaše deti. Učia sa od vás, ako stolovať, ako sa správať, ako komunikovať, či viesť rozhovor.
3. Udržiavajú rodinné tradície
Tradície podnecujú spomienky, za ktoré vám časom vaše deti budú vďačné. Nie je to len o štedrovečernom stole, alebo šibačke na Veľkú noc. Sú to maličkosti, na ktoré radi spomíname a ktoré nás časom rozosmejú a zohrejú pri srdci. Investujte do rodinných tradícií.
Upečte si každý piatok koláčik, vyrazte spolu na výlet alebo si jednoducho raz do týždňa sadnite a rozprávajte sa o všetkom možnom.
4. Trávia spoločne čas
Je ťažké prekonať každodenný stereotyp. S dieťaťom možno trávite 24 h denne, ale rozmýšľali ste aj nad tým, ako „kvalitne“ tento čas využívate?
S malým drobcom môže byť poriadna nuda, no ako dni, týždne a roky ubiehajú je vám niekedy ľúto, že ich nemôžete vrátiť.
Snažte sa čas so svojimi deťmi využiť, čo najkvalitnejšie. Učte ich novým veciam, pozorujte okolitý svet, buďte kapitánom ich lode vo veľkom oceáne.
5. Sú (pravidelne) offline
Keď vaše dieťa vyrastie, pravdepodobne si skôr spomenie na krásny deň strávený s blízkymi v prírode, ako na krásny deň za tabletom, či mobilom. Vypnite internet, mobil, telku, či tablet a venujte každý deň „offline“ chvíľku, svojej rodine, partnerovi, deťom a samému sebe.
Nezabúdajte, že do určitého veku ste nenahraditeľným vzorom pre vaše deti. Nemusíte sa cítiť vinní za to, že nič nerobíte. Vnímajte obyčajný svet okolo seba a učte sa z neho. Možno prídete na to, že vonka krásne svieti slnko alebo vám konečne treba poumývať okná.
Pingback: 6 pilierov detskej imunity: ako ju správne podporiť