Hľadáte byt na prenájom pre seba alebo svoje dieťa, ktoré sa chystáte „vypustiť“ do veľkomesta a nechcete urobiť chybu? Vyspovedali sme študentov, ktorí už niekoľkými prenájmami v Bratislave prešli a majú „svoje skúsenosti“. Prečítajte si 8 najzásadnejších vecí na ktoré by ste si mali dať pozor pri hľadaní bytu na prenájom.
1. Kde, s kým, kedy a za koľko?
Možno to znie ako banalita ale pred tým ako sa pustíte do hľadania vysnívaného bytu, ujasnite si niekoľko faktov. Chcete bývať sami, s kamošmi alebo cudzími ľuďmi? Na poschodí? Potrebujete výťah? Wifi? WC je v kúpelni alebo samostatné? V letných horúčavách je dôležitá aj orientácia bytu. Čo vám poskytuje lokalita, aká je dostupnosť do mesta a aká je cena za prenájom? Sú v okolí obchody a reštaurácie? Cenu samozrejme ovplyvňuje aj to, či je byt zariadený alebo nie.
2. Ťahák nájomníka
Nie je nič horšie ako odísť z obhliadky prekného bytu s hlavou plnou otázok. Nehanbite sa prísť s kompletným ťahákom pre študenta. Zapisujte si všetky dôležité veci a doma o nich v kľude popremýšľajte. Medzi najdôležitejšie otázky patria
- Kedy sa môžem nasťahovať?
- Ako dlho tu môžem bývať?
- Kto sú moji susedia? Fajčia? Chovajú hady?
- Kedy sa platí nájom?
- Je potrebné zložiť kauciu?
- Aká je cena za nájomné?
- Aká je výpovedná lehota?
- Kto má okrem mňa kľúče od bytu?
- Kde sú kontajnery na odpad?
3. Zmluva chráni obidve strany
Nebojte sa nájomnej zmluvy a čítajte ju dôsledne. Aj v dnešnej dobe existuje množstvo špekulantov, preto by podpísanie zmluvy medzi prenajímateľom a nájomníkom malo byť samozrejmosťou – predchádzate tak budúcemu rozčarovaniu na obidvoch stranách. Najdôležitelšie je aby ste nájomnej zmluve rozumeli a nepodpisovali ju v strese.
4. Peniaze robia divy
Pozornosť by ste mali venovať aj peniazom. Aká je výška kaucie a čo všetko je zahrnuté v cene nájomného? Treba extra platiť za internet alebo energie? Kto platí prípadné nedoplatky za energie? Vráti sa mi preplatok za energie? Pri preberaní bytu by ste mali spísať preberací protokol, na ktorom budú uvedené stavy jednotlivých meradiel a spísané v akom stave sa byt nachádza. Vyhnete sa nepríjemnostiam pri vracaní kaucie. Ak nič nepokazíte, majiteľ bytu vám musí kauciu vrátiť v plnej výške.
5. Sťahovanie národov
Sťahovanie môže byť poriadna otrava. Výrazne vám ho ale uľahčia banánové krabice – dobre sa nosia, veľa odnesú. Banánová krabica znesie až 30 kg nákladu, 47 tričiek, 50 kníh alebo 33 fliaš od piva. Banánovky sa dajú v Bratislave aj požičať. Do oktávky sa ich zmestí 16 ks, do Ford Escort 20 ks a vo Forde Tranzit ich odveziete 76 ks.
6. Pozor na kľúče
Neviete, kto všetko si už stihol urobiť kópiu kľúčov od prenajímaného bytu. Preto požiadajte majiteľa o výmenu zámku.
7. Kto je vlastne prenajímateľ?
Zistite si info o majiteľovi bytu. Nie je nič horšie ako po nasťahovaní zistiť, že na byt je uvalená exekúcia alebo, že majiteľ vlastne nie je skutočným majiteľom bytu. Dôležité informácie nájdete liste vlastníctva v katastrálnom portáli.
8. Lokalita, lokalita, lokalita …
Sťahujete sa do univerzitného mestečka a nemáte skúsenosti? Zistite si čo najviac o lokalite do ktorej sa hodláte nasťahovať. Kto sú vaši susedia? Je v lokalite poriadok? Niektoré štvrte sú možno z tohto pohľadu sociálne menej vhodné.