Od zajtra chudneme! Nič nejem a priberám! Chcem schudnúť, ale mám veľký žalúdok! To sú najčastejšie témy kávičkových rozhovorov mnohých z nás. Neberte to osobne, ale pravda je ale taká, že jeme iba z dvoch dôvodov.
Chudnutie, prejedanie a emócie
Kedysi sme jedli predovšetkým vtedy, keď sme mali hlad. Dnes, čoraz častejšie jeme preto, aby sme sa upokojili. Podvedome sa v slabej chvíli túžime odmeniť a pohladiť niečím, chutným a hlavne kalorickým – jedlo dokáže (krátkodobo) zmazať akýkoľvek negatívny pocit. Práve preto hovoríme o psychogénnom jedení.
Ako schudnúť a nezblázniť sa?
Dôležité je mať cieľ a držať sa ho za každú cenu. Aj vtedy, keď ste ubolená, hladná, smutná alebo vás práve vytočil šéf. Motivácia je dobrý štart, ale zvyk je to, čo vás núti zotrvať na stanovenej ceste. Sústreďte sa na budovanie nových stereotypov.
1. Naučte sa rozpoznať skutočný hlad
Skôr, ako zaútočíte na chladničku, položte si tieto otázky. Som skutočne hladná? Prečo to potrebujem? Cesta do kuchyne je spravidla veľmi krátka, ale možno si stihnete uvedomiť, že sa chystáte jesť z nudy alebo stresu. Ak vám práve neškvŕka v bruchu je veľmi pravdepodobné, že hladná nie ste.
2. Spoznajte samú seba
Zapisujte si, čo, koľko a kedy zjete. V panike často zabúdame na to, že otvárame už tretiu čokoládovú tyčinku. Keď vaše pozorovanie zhmotníte na papier, je pravdepodobné, že odhalíte odpovede na otázku, prečo sa vám nedarí schudnúť. Buďte dôsledná a rozmýšľajte nad tým, prečo ste danú potravinu zjedli a ako ste sa pri tom cítili.
3. Hľadajte iné rozptýlenie
Čokoládu a chrumky nerozbaľujte. Spríjemnite si chvíle inak. Choďte na prechádzku, zavolajte kamarátke a zdôverte sa jej alebo si jednoducho povedzte, že potraviny na zahnanie nudy a stresu nebudete konzumovať. Je to jediný spôsob ako vystúpiť zo začarovaného kruhu.
4. Prevenciou proti katastrofe
Prevencia je najúčinnejší liek. Ak chcete skutočne schudnúť a skoncovať s psychogénnym jedením držte sa týchto rád
- Nenakupujte hladná – vtedy sme všetci najlepšími zákazníkmi
- Nekupujte „problémové potraviny“ – nebudú vás doma trápiť
- Doma, v práci, v kabelke ani v aute neskladujte vaše „obľúbené drogy“
- Stravujte sa pri jedálenskom stole, nie pred počítačom alebo televízorom – nebudete sa zbytočne rozptyľovať a uvidíte, čo ste skutočne zjedli.
5. Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom
Myslite pozitívne a obklopte sa ľuďmi ktorí vás motivujú. Nie je nič horšie, ako depresívna kamarátka bez motivácie pre zmenu, ktorá potrebuje spojenca na tiché priberanie. Stretávať sa predsa nemusíte v cukrárni. Môžete si napríklad spoločne zabehať. Obklopte sa len s ľuďmi, ktorí vás podporia v prekonaní nutkania stále a zbytočne jesť.
6. Jedzte zdravo
Pravidelný príjem dostatočného množstva energie vás zbaví pokušenia na neustále „vyjedanie“ všetkého možného.
Opakované a nepremyslené testovanie všetkých možných diét váš organizmus skôr vyčerpá, ako posilní pri boji s nekontrovateľným maškrtením. Jedzte pravidelne, nevynechávajte raňajky a uprednostnite potraviny s nízkym glykemickým indexom.
7. Pravidelne cvičte
Pravidelné, ale primerané cvičenie, či pohyb vám umožnia lepšie zvládať stres. Budete sa cítiť sebavedomejšie a šťastnejšie aj bez návštevy obľúbeného fastfoodu.
8. Dbajte na dostatok spánku
Spite aspoň 6-7 hodín. Neupadajte do chronickej únavy. Nič nie je také dôležité, ako vaša pohoda, zdravie a krása. Hladný a vyčerpaný organizmus vás bude určite nútiť siahnuť po nejakej maškrte.
Zdroj: Igor Bukovský – návod na prežitie pre ženu