Máte pocit, že byť mamou novorodenca alebo dojčaťa je stresujúce? Je to tak. Pripravte sa ale na myšlienku, že bude ešte horšie. Podľa novej štúdie mamám dáva najviacej zabrať obdobie, keď je dieťa vo veku 12 až 14 rokov a nie novorodenec, dojča, dvojročná vzdorovitosť, či dospievajúca rebélia.
Vedci z Arizonskej Univerzity publikovali tento mesiac štúdiu, v ktorej testovali 2200, vzdelaných žien, ktoré sú mamami novorodencov až dospelých „detí“. Cieľom štúdie bolo zistiť dopad správania detí na celkovú psychickú pohodu, rodičovstvo a vnímanie svojich detí. Najväčšie pocity stresu, vyčerpania a depresie boli zaznamenané u mamičiek detí vo veku 12 až 14 rokov. Naopak mamičky dojčiat vo veku od jedného do troch rokov boli na tom najlepšie.
Pamätáte si to obdobie?
Záhadné no zásadné obdobie v živote mladého človeka ovenčené hormonálnymi zmenami, ktoré sa prejavujú vždy inak. Mladý človek v tomto období túži po nezávislosti od rodičov, aj keď sú mu stále silnou oporou. Dieťa v tomto veku chce byť atraktívne a populárne v kolektíve, chce všeličo vyskúšať – drogy, sex, či alkohol nevynímajúc. Výsledkom je náročné obdobie pre všetkých zúčastnených – aj rodičov.
Na tenkom ľade
Odborníci radia, že výchova v neskoršom veku by mala byť zameraná na stanovenie hraníc (ktoré dieťaťu nie sú neznáme z predchádzajúcich rokov), ale rodič by mal zároveň dosiahnuť to, aby dieťa ostalo voči nemu do istej miery otvorené. Vzťah rodiča a dieťaťa by v tomto veku mal byť kamarátsky, no nie bez rešpektu. Treba sa však pripraviť „výkyvy počasia“ ako odmietanie, neúcta, výbuchy a niekedy aj pohŕdanie od toho istého (vášho) dieťaťa, ktoré bolo ešte pred pár rokmi milé, pokojné no „na zjedenie“.
Čo nás to čaká?
Štúdia môže byť pre niektorých rodičov znepokojujúca a bolestivá, no mali by si uvedomiť, že sa nejedná o nič neprirodzené a pokiaľ ich dieťa prechádza svojím pubertálnym odbobím so všetkými jeho príznakmi, pravdepodobne je s ním všetko v poriadku.
Byť mamou je najťažšia práca na svete. Veľa šťastia a motivácie!