Najväčší nepriateľ je gombičkový vlek. Naopak najviacej poteší dopravníkový pás, skúsenejší krpci nepohrdnú ani ťahacím lanom. Zlatý klinec programu je veľká lanovka. Chcete začať ale neviete ako, čítajte ďalej.
„Lyžovali“ sme aj minulý rok, jednalo sa však o nesúrodé rútenie dole svahom na konci ktorého čakal tato v úlohe nárazníka. V tomto období vznikol článok o lyžovaní pre drobcov v období troch rokov. Túto sezónu sme zvolili disciplinovanejší prístup v lyžiarskych škôlkach. Ako na to?
Kam s malými deťmi na lyžovačku?
Ak nechcete mať ruky vyťahané po zem, začnite v lyžiarskych škôlkach, ktoré sú vybavené dopravníkovým pásom. Deti tento výmysel majú radi a vám odpadne otročina pri ťahaní hore kopcom. Lanové vleky sú fajn, ale udržať sa nich vedia iba skúsenejší drobci. Na Slovensku nájdete dopravníkové pásy napríklad na Zochovej chate, Donovaloch, či Štrbskom plese. Na pokročilejšie lyžovanie sú dobré napríklad Ski Krahule alebo Králiky. My sme veľa času strávili aj na Šachtičkách.
Ako učiť dieťa lyžovať
Ideálne je pokiaľ zabudnete na vlastné ambície a učenie bude formou hry a zábavy. Žiadne dieťa sa nenechá nútiť , preto musíte začať vymýšľať, ako ho zaujať. Reč dospelých je veľmi zložitá a viacej dosiahnete, ak budete živým príkladom toho, čo má vaša ratolesť robiť.
1. Chodenie v lyžiarkach, dupkanie na lyžiach
Pohyb v lyžiarkach je pre málokoho prirodzenou záležitosťou. Zahrajte sa na bociana, ktorý robí veľké kroky v močiari a hľadá žaby. Skúste to s lyžiarkami a potom aj s lyžami na nohách. Je fajn keď má už dieťa niečo odchodené aj doma na koberci.
2. Pohyb na jednej lyži
Zahrajte sa na kolobežky. Dieťa má obutú iba jednu lyžu – ideálne vždy spodnú a druhou nohou sa posúva vpred. Je to milá hra a dobrý začiatok pre samostatné spúšťanie. Drobec získava pojem o tom, kde je ťažisko a ako chytiť rovnováhu.
3. Samostatné spúšťanie
Pokiaľ ste sa „pošúchali“ na jednej môžete to skúsiť na dvoch lyžiach. Pri tejto disciplíne vám pomôže hrubší pevný šál, ktorý dieťaťu prevlečiete popod pazuchy a cestou dole ho aktívne pribrzďujete. Takéto „lyžovanie“ sa malému lyžiarovi spravidla rýchlo zapáči. Dôležité je ale, aby sa naučil brzdiť.
4. Samostatné zastavenie a pluh.
Náročnejší prvok, ktorý je lepšie ukázať. U nás sa osvedčilo pomenovanie „šípka“. Ak máte radi teóriu, základné postavenie je tákéto:
- ruky na kolienka a pokrčiť kolená
- päty od seba, špičky k sebe
- postaviť sa na vnútornú hranu lyží
Skúšali sme to na rovine, ale bez väčšieho úspechu, potom zafungovalo púšťanie z mierneho kopčeka na povel. Ak sa vám nedarí, netlačte na pílu. Vráťte sa o týždeň – možno sa dočkáte nevídaného pokroku. Aj dospelí si predsa nechávajú veci v hlave uležať.
5. Lietadlo a oblúky
Ak vie malý lyžiar bezpečne zastaviť, môžete ísť na „väčšiu“ zjazdovku, kde je dobré nacvičovať oblúky hrou na lietadlo. Dieťa v pluhu prenáša vánu z jednej lyže na druhú. Nečakajte zázraky. Dieťa, ktoré sa naučilo práve samostatne zastaviť, bude mať tendenciu lyžovať kolmo dole a potom „nejako“ zastaviť. Na začiatok nepoužívajte palice.