Tento článok je venovaný tým maminám ktoré chcú svoje výrobky predávať na internete, no po cvaknutí spúšte zistia že čaro výrobku sa niekam stratilo (nebojte sa stáva sa to pomerne často ). Váš výrobok sa potom nijako neodlišuje od hŕby zašednutých fotiek na internetových bazároch a fórach. Kvalitná fotografia výrobku je ale kľúčom k úspešnému predaju na internete. Ako teda zaujať zákazníka aj keď nie ste profi-fotografka? Skúste sa držať týchto zásad:
Vypnite blesk
(dá sa to aj na mobile). Skúste to a uvidíte že fotografia bez použitia blesku vyzerá omnoho lepšie – vyhnete sa nepríjemným odleskom a ostrým tieňom ktoré vznikajú za fotografovaným predmetom. Zo skúsenosti vieme, že osvetľovanie stolovými lampami, tiež nie je šťastným riešením pokiaľ nie ste profesionálka.
Použite rozptýlené svetlo
Rozptýlené alebo ak chcete difúzne svetlo je také, ktoré prichádza zo všetkých smerov a rovnomerne osvetľuje fotografovaný objekt. Tento efekt veľmi jednoducho dosiahnete zatiahnutím bielych závesov. Ak také nemáte skúste Váš výrobok odfotiť v bielej igelitovej taške. Použitie difúzneho svetla môže znamenať zhoršenie svetelných podmienok a predĺženie expozičnej doby tak, že fotoaparát neudržíte v ruke nehybne a snímka bude rozmazaná. Z toho dôvodu je lepšie použiť statív, kde fotoaparát pohodlne zafixujete.
Nastavte si ISO (citlivosť) na čo najmenšiu možnú hodnotu 100 alebo 200 (aj toto zvádne väčšina mobilov). Vyhnete sa tak zbytočnej zrnitosti.
Zvoľte si pekné pozadie
Vhodne zvolené pozadie zaujme viac ako plávajúca podlaha panelákového bytu, alebo Vaše práve nalakované nechty na nohách. Nelámte si príliš hlavu vymýšľaním rafinovaných pozadí. Slušný výsledok dosiahnete použitím obyčajného bieleho papiera alebo jednofarebnej látky na ktorú umiestnite fotografovaný objekt. Môže sa stať, že fotografovaný predmet bude vrhať nežiadúce tiene. Tie môžete odstrániť použitím skla na ktoré daný predmet položíte, ale to je už skôr pre profíkov.

Ako pozadie zvolíme biely papier, ktorý prehneme a asi 5 cm pred neho umiestnime fotografovaný objekt

Výsledok potom vyzerá takto
Nohy ruky domáce zvieratá, prípadne štandardné vybavenie vášho bytu do záberu nepatria.
Hrajte sa s hĺbkou ostrosti
Toto už zvládnu jen niektoré mobily, ale možno má Váš manžel v skrini schovanú zrkadlovku a môžete to vyskúšať – zapnite si makro alebo použite zoom a zaostrite na zvolený predmet, dôležité časti budú ostré a vystúpia z rozmazaného pozadia. Pre účely takzvanej produktovej fotografie je najvhodnejšia ohnisková vzdialenosť 50 mm, ktorá zodpovedá pohľadu ľudského oka.

Ako je vidieť určitá (možno nepotrebná) časť záberu je rozmazaná na úkor dôležitejšej
Skúste to bez modelky
Pri fotografovaní šperkov potrebujeme modelku s dokonale hladkou kožou. Nechajme to radšej na profesionálov a namiesto prstov, uší, krku a čojaviem čoho ešte radšej zvoľte neutrálne pozadie, ktoré neodradí potenciálneho zákazníka.

V tomto prípade som ako pozadie zvolila pieskovo žltý šál a kamene. Je to lepšie ako akákoľvek pokožka.
A ešte posledná otázka. Treba fotografie upravovať? Aj tu sa skúste držať zásady menej je viac a zbytočne neexperimentujte s rámčekmi a fancy nadpismi, ktoré môžu celý dojem len pokaziť a záber bude pôsobiť zbytočne lacno. Základom je správne vyváženie bielej farby, pretože fotoaparát toto nemusí zvládnuť pri náročnejších svetelných podmienkach dokonale.
Veľa štastia!