Zimné mesiace sú typické zvýšenou chorobnosťou nielen u detí. Viróza u dieťaťa môže rýchlo prerásť do epidémie v celej rodine. Ako tejto situácii predchádzať ak sa staráte o choré dieťa? Choroba predsa nie je lacná záležitosť najmä, ak obaja rodičia chodia do práce a musia ši čerpať „OČR“ alebo nebodaj vziať dovolenku.
Si tým, na čo myslíš
Alebo. Dávaj pozor na čo myslíš, môže sa Ti to splniť. Takže buďte pozitívna a aj keď sa vám od únavy podlamujú kolená usmievajte sa. Pomôže to vám a aj malému pacientovi. Povedzte si, že vy to jednoducho nechytíte.
Článok: ako si správne umývať ruky?
Okresný hygienik
Umývajte si ruky a tvár vždy, keď ste v kontakte s dieťaťom. Nedotýkajte sa rukami svojich očí, uší ani úst a nedovoľte to ani svojmu dieťaťu. Noste rúšku na ústach. Minimálne raz do dňa dajte dieťaťu čisté pyžamo, uterák a prezlečte mu perinu. Dobrým pomocníkom je slniečko alebo mráz na balkóne, ktoré „vydezinfikujú“ vaše periny. Naučte dieťa kýchať a kašlať do dlane – pestujte v ňom návyk častého umývania rúk. Zbierajte a likvidujte použité vreckovky.
Karanténa
Pokiaľ je to možné spite oddelene. Presťahujte aj súrodenca z detskej izby. Nie je pravidlom, že ochorieť musia obidve deti. Identifikujte ohniská nákazy – kľučky, hračky, klávesnica alebo mobil a pravidelne ich čistite.
Nezabúdajte na seba
Vaše zdravie je na prvom mieste, aby ste sa mohli plnohodnotne starať o vaše dieťa. Aj keď sa cítite vyčerpaná myslite na to, že musíte byť v pohode a nedať chorobe žiadnu šancu. Jedzte zdravé a ľahké jedlá, vitamíny a pite veľa tekutín. Nestresujte a spite v čase, keď spí aj malý pacient.