Ako posilniť imunitu u detí? Budovanie imunity u detí je dlhodobý komplexný proces, ktorý si vyžaduje dostatok spánku, zdravú stravu, pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, ale aj lásku oboch rodičov. Udržiavanie imunity v dobrej kondícii je otázkou životného štýlu, ale nepochybne aj spôsobu myslenia. Ak túžite po jednoduchom a rýchlom recepte na jej posilnenie tento článok radšej nečítajte.
Spánok
Deti, rovnako ako dospelí potrebujú pravidelný a kvalitný spánok na to aby dokázali zregenerovať telo, dušu ale aj imunitný systém. Veľmi dôležitá je dĺžka, ale aj kvalita spánku.
Čo vplýva na kvalitu spánku? Dieťa by pred spaním nemalo pozerať televízor alebo pracovať s počítačom. Minimálne hodinu pred spaním by malo mať svoj zaužívaný, kľudový režim. Spať by malo ísť zdravo unavené a nie unudené, či prejedené ťažkými jedlami. Spať by malo v dobre vetranej a primerane zatemnenej miestnosti na kvalitnom matraci.
Zdravá strava
Dojčite čo najdlhšie. Materské mlieko je jedinečné a nenahraditeľné. Napomáha budovať imunitu vášho dieťaťa v prvých rokoch jeho života. Pre imunitu je nesporne dôležitý vitamín D, zinok, vitamín C, či probiotiká. Oveľa vhodnejšie je ale vnímať imunitu ako komplex minerálov, vitamínov, enzýmov či probiotík, ktoré by sme správnym stravovaním mali detskému organizmu dopriať.
Deti dnes konzumujú priveľa sladkostí a výrobkov z bielej múky, takmer žiadne ovocie, surovú zeleninu a minimum jedál zo strukovín. Skúsenosti z materských škôl naznačujú, že ak deťom aj ovocie v skôlke ponúkajú (nezriedka za príplatok), ostane deťmi nepovšimnuté a väčšina sa vyhadzuje. Deti jednoducho nemajú z domu návyk ovocie konzumovať. Ovocie a zeleninu zjedia len vtedy ak im následne sľúbite (sladkú) odmenu.
Stravovanie by malo byť vyvážené a malo by obsahovať čo najviacej kvalitných potravín z domáceho chovu, či pestovania. Nič nepokazíte Bio produktami aj keď je všeobecne známe, že postreky sa nevyhýbajú ani im. Naopak vyhýbať by ste sa mali polotovarom, sladeným nápojom a nakupovať by ste mali iba základné potraviny bez príchutí, ktoré neobsahujú nekvalitné umelé sladidlá.
Pohyb, príroda a slniečko
Prečo chodiť do prírody? Dôvodov je mnoho. Do prírody prirodzene patríme a dlhé staročia bola našim prirodzeným prostredím. Eliminuje stres, otužuje, posilňuje. Pohyb na čerstvom vzduchu bol dlhé stáročia nutnosťou prežitia – dnes sa o ňom rozpráva, ako o zázračnom lieku na všetky choroby. V dnešnej dobe hovoríme skôr o pravidelnom cvičení, pri zvýšenej srdcovej aktivite. Ideálne je, keď si dieťa zvykne aspoň polhodinu denne cvičiť alebo inak športovať – za tento návyk vám bude časom vďačné.
Dôležité je aj to zlé a nebezpečné slniečko, ktoré nám dobíja baterky s vitamínom D. Jeho nedostatok (postihuje mnohých z nás) spôsobuje vyššiu náchylnosť k prechladnutiu. Na slnku, pri patričnej UV ochrane, stačí byť 15 min denne v čase od 10-17 h (marec – október). Mnohí pediatri odporúčajú deťom výživové doplnky s obsahom vitamínu D. Dávkovanie by však nemalo byť paušálne u všetkých (môže viesť k predávkovaniu a nežiadúcej hypervitaminóze).
Láska, rodina a pozitívne myslenie
Fungujúca rodina bez stresu, láska a smiech sú tie najdôležitejšie faktory prispievajúce k posilneniu imunity. Detská imunita je najzranitelnejšia vtedy, keď je v rodine nepohoda a zhon. Nezabúdajte na svoje deti, venujte im svoj čas, smejte sa spolu a prejavujte si veľa lásky a myslite pozitívne.
Otužovanie a „bosonožie preteky“
Nemusíte mať doma hneď polárneho medveďa. Začať treba nenápadne, zhruba od jedného roku a vtedy keď je dieťa 100% zdravé. Otužovanie nie je jednorázová studená sprcha ale dlhodobý, komplexný a hlavne pravidelný proces. Otužovať sa môže celá rodina či už vzduchom alebo účinnejšie – vodou, ktorá odvádza až 25 krát viac tepla ako vzduch.

A takto sa deti otužujú v Rusku. Materská škola Novosibirsk, -25 °C. Čo poviete? Zdroj: acecabana.com
Sprchovať studenou sa treba ráno. Začať by ste mali teplou sprchou (40 °C) a postupne ju znížiť na vlažnú až studenú sprchu (cca 15-20 s). Interval sprchovania najchladnejšou vodou predlžujte (ak je dieťa v pohode) každých 5 dní o pár sekúnd. Nakoniec dieťa osprchujte teplou vodou. Ideálne je, keď aspoň jeden rodič je aktívnym vzorom a sprchuje sa tiež. Dieťa je potrebné v sprche zabaviť a po osprchovaní obliecť do teplého.
Nechajte deti vyhrať sa v potoku, alebo ich bosé vypustite do rannej rosy. Pamätám sa, že ako dieťa som s rodičmi často absolvovala (na jarných lyžovačkách) „bosonožie“ preteky. Keď sa nám už nechcelo lyžovať, povyzúvali sme sa z lyžiarok a súťažili, kto v snehu bosý dobehne ďalej.
Hygiena je dôležitá, ale nie najdôležitejšia
Všetkého veľa škodí. Samozrejme je fajn ak má dieťa už v rannom veku vštepené základné hygienické návyky ohľadne umývania rúk a pod. Na druhej strane prílišná starostlivosť škodí.
Deti sa potrebujú stretávať aj oklitým svetom, aby získali odolnosť voči baktériám a vírusom v prírodnom prostredí. V žiadnom prípade by sa nemali kontaktovať s umelými chemikáliami a cudzorodými látkami – voči nim si odolnosť vypestovať nevieme.
Zdroj: Imunita.sk, Návod na prežitie pre bejby. (Igor Bukovký)