Výlet s deťmi môže byť učinená katastrofa. Aj dobre mienený pobyt na čerstvom vzduchu sa môže rýchlo zvrhnúť na rodinnú psychiatriu, pokiaľ nie ste pripravení na všetko. Ako zariadiť aby bol výlet príjemný pre všetkých členov rodiny?
1. Prispôsobte sa
Krátky výlet je menej komplikovaný ako dlhý. Môžete sa kedykoľvek vrátiť. Nemusíte dlho cestovať ani baliť veľa jedla. Myslite na to, že dôležitý je dlhodobý záujem dieťaťa o prírodu a nie jednorázové zhnusenie v podobe vysiľujúceho výletu. Istú dobu sa jednoducho budete musieť prispôsobiť. Turistika s bábätkom by nemala byť dlhšia ako pár hodín. Väčšie dieťa by v turistickom nosiči nemalo sedieť dlhšie ako dve hodiny v kuse.
2. Odvádzajte pozornosť dieťaťa
Malé deti sa rýchlo začnú nudiť. Skúste odvádzať ich pozornosť zaujímavým rozprávaním o mieste kam idete, skúste geocaching – hľadanie „pokladov“ pomocou GPS, alebo zbierajte listy zo stromov – urobte si domáci herbár. Spoznávajte kamene – deti milujú rozprávanie o tom, ako čo a kedy vzniklo. Cestu autom ľahšie prežijete s obľúbenou „nehračkou“ – u nás je to napríklad blikajúca čelovka alebo plastová fľaša. Starších nezbedníkov skôr pritiahnu detské hlavolamy, obľúbené DVD a pod.
3. Zvážte počasie
Počasie môže byť veľký nepriateľ, najmä ak sa chystáte na výlet s malým bábätkom. Vo vyšších pohoriach sa môže počasie nepredvídateľne meniť – skontrolujte si jeho vývoj pred tým ako vyrazíte. Myslite na to, že aj keď Vám je teplo dieťa, ktoré sa v turistickom nosiči nehýbe, môže pociťovať chlad. Chúlostivé sú nožičky – dieťa pravidelne z nosiča vyberajte a nechajte ho pobehať aby sa prekrvilo. Nožičky mu vždy dôkladne zabaľte do kožušiny alebo hrubých ponožiek.
4. Vezmite so sebou obľúbené jedlo
Obľúbené jedlo môže dieťa motivovať k želanej aktivite. Na výlet, dlhšiu prechádzku, pri cestovaní autom, či vlakom nikdy nezabúdajte na občerstvenie. Nečakajte, že dieťaťu bude chutiť jedlo v reštaurácii, aj keď vyzerá tak ako to, čo pripravujete doma. Poistite sa vždy aspoň malým obloženým chlebíkom. Dodržiavajte pitný režim dieťaťa.
5. Nové prostredie – nové správanie
Zvážte povahu dieťaťa. Nové prostredie prináša množstvo očarujúcich podnetov, ktoré môžu viesť k rozrušeniu a neočakávanému správaniu dieťaťa. Dieťa sa nachádza mimo svojho zvyčajného prostredia a môže sa cítiť menej bezpečne.
6. Neznáme prostredie zabezpečte
Ak ste na návšteve alebo v penzióne hneď po príchode urobte obhliadku „terénu“. Dieťa nové prostredie nemá zmapované a rýchlo môže dôjsť k úrazu. Zabezpečte najmä elektrické zásuvky, trčiace káble a všetko čo by dieťa mohlo na seba zhodiť.
7. Dodržiavajte režim dieťaťa
Dbajte na to aby bol dodržaný obvyklý režim dieťaťa. Do postele ho ukladajte v rovnakom čase, jedlo podávajte ako obvykle. Dieťa je spokojné, keď má svoje istoty. Narušenie režimu môže viesť k mrzutosti a únave dieťaťa.
8. Nezabudnite na cestovnú lekárničku
Snažte sa eliminovať nebezpečenstvo a noste so sebou malú lekárničku, ktorá by mala obsahovať
- Vhodné analgetiká
- Detský opaľovací krém
- Repelent proti hmyzu
- Náplasti a dezinfekcia na rany - napr. peroxid
- Antihistaminiká - lieky proti náhlej alergickej reakcii
Zdroj: A.J.R Waterson – Your Babycare Bible