Prihláška podaná. Neviem, či sa mám tešiť alebo plakať. Tieto pocity prežíva nejedna mama, ktorá od septembra nastúpi do práce. Odteraz bude všetko inak, no je dôležité aby ste odbobie „veľkej zmeny“ zvládli bez stresu. Pre dieťa, ktoré trávilo väčšinu času s mamou a bolo málo medzi deťmi, môže byť toto obdobie náročné. Pre mamu, ktorá sa 24/7 starala o deti je zas náročné adaptovať sa v práci. Ako to zvládnuť, čo najlepšie?
Budujte sociálne kontakty
Je fajn, ak je vaše dieťa pred nástupom do škôlky „sociálne otužilé“. Pravidelne navštevuje ihriská, materské centrá, kde sa stretáva s rovesníkmi a získava prvé priateľstvá. Dôležitú úlohu zohrávajú aj starí rodičia, ktorí môžu dieťa pripraviť na to, že určitú časť dňa nebude tráviť s rodičmi, ale inou dospelou, zodpovednou osobou – dieťa sa pripraví na odlúčenie.
Učte dieťa samostatnosti
Materská resp. rodičovská dovolenka predstavuje dlhé obdobie počas ktorého sa dieťa môže príliš naviazať na jedného z rodičov. Dieťa potrebuje dostať šancu realizovať sa aj mimo dohľad rodiča, čo prispieva k rozvoju jeho sebavedomia a samostatnosti – samozrejme pod dohľadom inej dospelej osoby.
Pestujte správne návyky
K pohodovej adaptácii v škôlke prispeje aj zvládnutie základných návykov a pestovanie pevného denného režimu, s ktorým sa dieťa v škôlke stretne. Reč je o samostatnom jedení, pýtaní sa na toaletu, obliekaní a vyzliekaní, ale napríklad aj o cvičení, či cielenom rozvoji reči (napr. predčítavaním). Nespoliehajte sa na to, že dieťa sa všetko naučí v škôlke, malo by sa tam iba zdokonaľovať v základoch ktoré ste mu dali.
Motivujte, nestrašte
„Ak si neupraceš izbu, šupnem Ťa do škôlky. Tam si s Tebou už poradia.“ Nestrašte, ale motivujte. Rozprávajte sa s dieťaťom pravidelne o škôlke, o tom, čo ho v škôlke čaká a ako to tam funguje. Popíšte mu denný režim škôlky a nájdite mu kamaráta, ktorý začne od septembra tiež chodiť do škôlky. Počas prázdnin z nich môžete urobiť nerozlučnú dvojku, ktorá sa bude v škôlke navzájom podporovať. Dieťa by rovnako nemalo byť príliš premotivované, aby nebolo po týždni v škôlke sklamané.
Využite deň otvorených dverí
Niektoré škôlky ponúkajú v rámci adaptačného programu možnosť navšťíviť ich zariadenie ešte pred začatím školského roku. Je fajn ak sa dieťa (aj rodič) zoznámi s priestormi, učiteľmi, prípadne spolužiakmi v predstihu. Niektoré (súkromné) škôlky zvyknú organizovať aj herne pre deti, ktoré do škôlky nechodia. Ak máte túto možnosť, určite ju využite.
Pripravte ho na prvý deň v škôlke
Prvý deň, či týždeň v škôlke je veľkým a náročným dňom pre celú rodinu. Dieťa oblečte do pohodlného, obľúbeného oblečenia na ktoré je zvyknuté a ktoré nie je príliš komplikované – zbytočné zipsy, gombíky alebo nebodaj päťprstové ponožtičky môžu spôsobiť veľa stresu.
Skočte si na nákup
Dajte dieťaťu možnosť vybrať si pekné papučky, pyžamo, čižmy alebo podbradník. Určite sa bude do škôlky viacej tešiť. Naučte dieťa, že o svoje veci sa musí starať, aby sa nestratili. Dobrým nápadom je aj označenie oblečenia a osobných vecí štítkami s menom. Osobne som vyskúšala štítky HappyLabel a som maximálne spokojná. Označíte s nimi všetko od gumákov, cez oblečenie ale aj fľaše, dózy alebo detský batoh. Sú vodeodolné, dajú sa prať a umývať v umývačke. Skvele sa hodia aj do detského tábora.
Obľúbená hračka
Dieťa, ktoré doteraz zaspávalo vo vlastnej izbe, má zrazu zaspať v spálni s ďalšími XY spolužiakmi. Pre niektorých táto časť dňa môže byť veľmi stresujúca, preto je fajn ak má drobec so sebou jedného, obľúbeného plyšáka, ktorý predstavuje kontakt s domovom a pomôže mu pri zaspávaní.
Nepredlžujte lúčenie
Naučte sa efektívne rozlúčiť. Božtek, objatie a šup do triedy. Zaželajte si pekný deň, a uistite dieťaťa, že pre neho prídete, a povedzte mu, čo budete po škôlke robiť. Lúčenie príliš nepredlžujte, aby sa dieťa (a ani vy) zbytočne nerozcitlivelo.