Najlepšou hračkou pre dieťa je jeho rodič. Hrou sa dieťa nie len rozveselí, ale aj naučí množstvo nových vecí. Hra napomáha dieťaťu v rozvoji telesných, intelektuálnych, či emocionálnych schopností. Začať pritom môžete už v útlom veku
Prvý mesiac
Už v tomto veku sa môžete pokúšať o stimuláciu spätnej väzby od vášho bábätka. Položte si dieťa do lona, tak aby vám bolo otočené tvárou (asi 20-30 cm od vašej tváre) a radostne sa mu prihovárajte. Usmejte sa, vyplazte jazyk, urobte výraznú grimasu a pozorujte, či vás vaše dieťa nezačne napodobňovať.
Druhý mesiac
Skúste to so zrkadlom. Pozerajte sa spolu do zrkadla a umožnite dieťaťu, aby sledovalo svoj obraz v zrkadle. Spievajte mu rôzne jednoduché pesničky a pohybujte jemne jeho ručičkami a nožičkami do rytmu. Určite sa mu to bude páčiť.
Tretí mesiac
Deti v tomto veku radi chytajú predmety výrazných farieb a spoznávajú ich rôznorodú štruktúru. Hrať sa môžete s hrkálkami alebo jednoducho spoznávajte predmety dennej potreby v domácnosti – niektoré sú studené, iné teplé, niektoré drevené, či látkové. Vkladajte vášmu bábätku do rúk rôzne, (bezpečné) predmety a spoznávajte spolu svet.
Štvrtý mesiac
Povzbudzujte dieťa, aby sa naťahovalo za rôznymi predmetmi. Poukladajte do jeho bezprostrednej blízkosti farebne výrazné hračky, či hrkálky. Bábätku veľa rozprávajte a spievajte – pohybujte mu s ručičkami do rytmu.
Piaty mesiac
Spoznávajte domáce prostredie, byt, či záhradu. Noste svoje dieťa na rukách a ukazujte mu predmety každodennej potreby. Spoznávajte farby a rôzne štruktúry materiálov. Prezerajte si obrázkové knižky a rozprávajte mu rozprávky. Bábätko rado pozoruje farebné obrázky, sleduje tváre a predmety.
Šiesty mesiac
Deti v tomto veku radi tancujú. Tancovať znamená, zobrať na ruky a jemne sa hojdať s bábätkom do rytmu. Dieťa postupne začína vyvíjať väčšiu aktivitu, aby sa dostalo k obľúbenej hračke. Ak túto snahu pozorujete, snažte sa ho čo najviacej v tejto činnosti podporovať.
Siedmy mesiac
Snažte sa dieťaťu, čo najviacej čítať, spievať a rozprávať. Vyskúšajte hru s ľahkými textilnými kockami a spoločne si niečo „postavte“.
Ôsmy mesiac
Vaše diaťatko sa už pravdepodobne „pohlo z miesta“, čo prináša najmä pre rodičov výzvu v podobe zaistenia jeho bezpečnosti. Postavte malému prieskumníkovi prekážkovú dráhu z mäkkých vankúšov motivujte ho k pohybu za obľúbenou hračkou. Dieťa v tomto veku má zvyčajne rado hru na schovávačku a hľadanie schovaných vecí.
Deviaty mesiac
Vaše dieťa je čoraz zvedavejšie. S istotou sa pohybuje po byte a objavuje, čo je nové. Objavte spoločne riady v kuchyni, aj nové zvuky, ktoré vznikajú búchaním rôznych predmetov. Dovoľte dieťaťu hrať sa v piesku, či s vodou. Nechajte ho ovoniavať kvety a trhať listy.
Desiaty mesiac
V tomto období budete obľúbeným ihriskom pre vaše dieťa práve vy. Malý nezbedník sa bude s obľubou po vás šplhať. Zaujímavou hrou môže byť a napĺňanie a vysýpanie krabice s bezpečnými predmetmi (napr. ponožkami). Deti v tomto veku radi vkladajú jednu vec do druhej (napríklad plastové poháriky).
Jedenásty mesiac
Pokračujte v spoločnom „čítaní“. Dieťa postupne začína priraďovať zvuk k jednotlivým obrázkom, kopíruje výrazy vašej tváre a spoločné chvíle sú čoraz zábavnejšie.
Dvanásty mesiac
Deti radi napodobňujú „dospelácke“ aktivity. Radi sa hrajú s telefónom, či detským riadom. Obľúbenou aktivitou je kŕmenie macka. Telefonujte si navzájom a rozprávajte dieťaťu, čo práve robíte – podporuje to vývin detskej reči.