Aj vám lezú na nervy články o aktívnych super mamách, ktoré začali podnikať na materskej a súčasne ľavou zadnou úspešne uspokojovali potreby niekoľkočlennej domácnosti? Priznám sa, že na tieto dámy hľadím s obdivom, ale aj s otázkou v očiach ako to všetko stíhajú.
Ak milujete chaos radšej tento článok ani nečítajte, ak Vás však unavuje a máte pocit, že Vaša ratolesť Vám vypĺňa 200% času, tiež niečo nie je v poriadku.
Najskôr ja, potom manžel a potom deti
Znie to možno egoisticky, ale aj vy potrebujete čas na základnú psycho-hygienu, trochu samoty. V konečnom dôsledku tak pomáhate Vašej rodine, ktorá určite radšej uvidí usmiatu a pokojnú maminu namiesto nervóznej fúrie naháňajúcej po byte deti s mokrým vechťom v ruke. Ako to teda všetko stihnúť?
Naučte svoje deti samostatnosti
Celoživotné posolstvo, alebo mozaika drobných činov, ktorú môžete skladať akonáhle má Vaša ratolesť viac ako 6 mesiacov. V tomto období sa totiž bátätko vie naučiť za Vašej pomoci piť z pohárika.
Neskôr môžete trénovať nočník, obliekanie, samostatné jedenie, sústredenie sa na hru, starostlivosť o mladšieho súrodenca, či drobné domáce práce. Pokiaľ s tým začnete od ranného veku, pre dieťa to bude súčasťou každodennej rutiny a nebude zrazu prekvapené, čo to vlastne od neho chcete.
Dávate mu nenahraditeľný základ do života a vy si zachránite minútu po minúte, ktoré môžete na konci dňa zúročiť pre Vaše ciele.
Zaveďte doma režim
Nechcem aby tento článok vyznel ako polovojenský návod na prežitie, ale „mať doma režim“ je naozaj super. Zavedením režimu pomáhate dieťaťu (a v konečnom dôsledku aj sebe) orientovať sa vo fázach dňa a poskytujete mu nenahraditeľnú istotu. Od šiesteho mesiaca môžete začať trénovať samostatné zaspávanie. Rovnako môžete zaviesť kŕmenie v presne stanovených intervaloch. Denný spánok môžete s citom upraviť na doobedné a poobedné spanie, čím získate voľný čas. Stanovenie režimu je veľká výzva pre každú maminu. Ak si neviete rady, ponúkame Vám vzorový režim, ktorý funguje pre 1o mesačné bábo
4:30 Skoré raňajky: dojčenie/fľaša
6:30 Budíček
7:00 Raňajky
9:00 Desiata
9:30 – 11:00 Doobedný spánok/prechádzka
12:30 Obed
14:00 – 15:30 Poobedný spánok/prechádzka
16:00 Olovrant
18:30 Večera
19:00 Kúpeľ
19:30 Uloženie do postele a spánok
22:30 Neskorá večera: dojčenie/fľaša
Zbavte sa facebooku a TV seriálov
Ruku na srdce. Koľko času denne strávite na internete alebo pozeraním televízora? Porozmýšľajte nad tým, čo Vám tieto médiá prinášajú a či informácie, ktoré Vám cez ne prúdia považujete za relevantné. Zredukujte alebo úplne obmedzte čas strávený chatovaním, klikaním na sociálnych sieťach, či pozeraním TV. Ak s tým máte problém pevne si stanovte koľko času denne strávite pozeraním televízora alebo na internete (na začiatok napríklad 30 min denne). Časové okno pomaly skracujte o 5 min denne. Postupne možno prídete na to, že Vám internet a televízia vôbec nechýbajú.
Ak je to možné dojčiťe
Pokiaľ patríte k tým šťastným maminám u ktorých tvorba mliečka nie je problém, dojčite. Ušetríte tak množstvo času a nemusíte riešiť „fľaškový management“, teda neustále sterilizovanie fliaš, prípravu mlieka, nočné fľaškovanie, nakupovanie mlieka atď. atď.
Navarte si do zásoby
Čas a peniaze ušetríte ak budete Vašej ratolesti pravidelne variť zdravé príkrmy. Prebytočné jedlo si do 2h po uvarení zamrazte do sáčkov alebo špeciálnych nádobiek.
Naozaj to treba všetko žehliť?
Nie stačí poskladať.
Vstávajte skoro ráno
Prečo? V dome je ticho, deti spia a vy máte čas na cvičenie, meditáciu, kvalitné raňajky, či premyslenie si plánov na nastávajúci deň. Nesnažte sa o drastické zmeny. Aj 15 či 30 minúť Vám poskytne priestor, ktorý môžete venovať sama sebe. Pokiaľ máte doma zavedený režim, deti zaspávajú v obvyklom čase a v noci sa nebudia často, môžete si dovoliť ísť spať skorej a zmena nebude pre Vás taká bolestivá. Nie je nič horšie ako neproduktívne večerné hodiny strávené za počítačom. Ideálne je, ak si zo skorého vstávania spravíte odmenu, bonus na začiatku dňa, keď Vám to najviacej páli a máte veľa energie.
Urobte si plán a postupujte podľa neho
Pri deťoch si môžete naplánovať takmer čokoľvek, no takmer vždy to bude inak. Viete si však naplánovať základné veci typu, prechádzka, nákup, stráženie detí, práca, návšteva, upratovanie, varenie, oddych a pod. Akonáhle budete mať plán, ktorý si premyslíte ráno, uľahčíte si rozhodovanie v náročnejších chvíľach, keď sú deti hladné alebo unavené.
Stanovte si cieľ
Neviem čo chcem ale neprestanem, kým to nedosiahnem. Aj takto to často krát vyzerá v našich domácnostiach. Premyslite si čo vlastne chcete s Vaším voľným časom urobiť, čo chcete dosiahnuť a vytrvalo postupujte vpred. Neexistuje prekážka, ktorú by ste neprekonali. Uvidíte že Vás to naplní nevídaným pocitom spokojnosti.
Veľa štastia!
No ja nic nestiham, s malou je to jeden kolotoc.
Pingback: Ako sa nezblázniť po 5 rokoch na materskej? -