Nájsť rovnováhu medzi rodinou a prácou je veľké umenie. Zvládnuť všetky povinnosti je ešte ťažšie.
Prečo je dôležitý správny výber povolania?
Priority sa menia, po rodičovskej dovolenke obzvlášť. To, čo bolo zaujímavé kedysi bez záväzkov, môže byť extra obmedzujúce z pohľadu matky detí. Či už sa chcete vrátiť, alebo hľadať nové zamestnanie ujasnite vopred prority a možnosti, ktoré máte ako matka. Niekedy je možno fajn odpovedať si na tieto otázky:
- Koľko hodín môžem tráviť v práci? Aký pracovný úväzok je pre mňa ten najlepší?
- Ako dlho mi trvá cestovanie do a z práce?
- Kedy je potrebné vyzdvihnúť deti zo škôlky?
- Potrebujem skôr fixnú pracovnú dobu? (o 16:00 padla a potom sa venujem rodine)
- Vyhovuje mi flexibilná pracovná doba? (cez deň si odskočím niečo vybaviť a prácu si dorobím keď deti zaspia)
- Vyžaduje si moja pracovná pozícia časté cestovanie?
- Budem robiť to čo ma baví?
- Kto bude môj šéf a kolegovia? Budem tam najstaršia, najmladšia, jediná žena alebo na mňa čaká 100% babinec?
- Moje deti sú často choré, ako to budem riešiť?
- Som stotožnená s filozofiou firmy? Navonok vyzerá všetko super, čo ale hovoria o firme jej zamestnanci?
- Budem mať možnosť kariérneho rastu?
- Aké platové ohodnotenie môžem očakávať?
- Onedlho plánujeme ďalšie dieťa, nebude to všetko pre mňa len zbytočný stres?
- Ako je to s odmenami a firemnými benefitmi?
- Chcem pracovať na živnosť alebo trvalý pracovný pomer?
Ako sa pripraviť na pracovný pohovor po materskej?
1. Zistite si o zamestnávateľovi čo najviac
Buďte o krok vpred a zistite si potrebné informácie. Na pohovore je dobré vedieť, aké sú nedávne aktivitu firmy, aké služby, či produkty ponúka a aké je jej smerovanie. Zistite si, kto bude viesť pracovný pohovor. Možno budete vedieť odhadnúť, čo môžete na pohovore očakávať. Prejdite si web firmy a porozmýšľajte o tom, aká je firemná kultúra
2. Ako sa obliecť na pohovor?
Zvoľte neutrálne, skôr formálne a pekné oblečenie. Vyvarujte sa extravagantným doplnkom, prenikavému parfému a výraznému líčeniu, či neupraveným vlasom. Ak bude pohovor viesť žena, je lepšie nechať ju trochu vyniknúť, no zároveň nesmiete dopustiť, nedodržanie predpísaného dress code. Zistite si, čo najviac o firemnej kultúre. Správne zvolený outfit je zároveň základom sebadôvery na pohovore.
3. Pripravte sa včas
Vopred si prejdite náplň práce a kritériá na prijatie v pracovnej ponuky. Prejdite si zoznam povinností v ponuke a pripravte si reálne príklady situácií, ktoré ste museli vo svojej kariére riešiť. Vyzdvihnite svoje skúsenosti. Personalisti vás spravidla posudzujú podľa týchto kritérií:
- vaša osobnosť - je vhodná na pozíciu? Zapadne do koektívu?
- Vaša motivácia - je pripravená čeliť novým výzvam?
- Spôsobilosť a kvalifikácia pre danú pracovnú pozíciu.
- Vaše skúsenosti a referencie.
Na pohovore pozorne počúvajte, čítajte medzi riadkami a zúročte všetko, čo ste si o zamestnávateľovi a potenciálnom šéfovi zistili. Buďte pripravená na otázky a poznajte správne odpovede. Snažte sa rozprávať o tom, čo chce druhá strana počuť. Vopred si pripravte krátku reč o tom kto ste, prečo by mali vybrať práve vás a čo môžete firme ponúknuť.
4. Pozor na reč tela
Buďte prirodzená. Vystrite sa. Zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Pozerajte sa do očí. Nedotýkajte sa tváre, nehrajte sa s vlasmi alebo perom, nechytajte sa za krkom, ani nepotriasajte nohou. Tieto znaky svečia o nízkej sebadôvere alebo nervozite. Ak budete pôsobiť utiahnuto, stratíte rešpekt hneď na začiatku. Nerozprávajte príliš rýchlo a nesnažte sa za každú cenu „niečo“ povedať. Neskáčte do reči a vyvarujte sa prehnanej gestikulácii. Ak neviete hneď odpovedať, popremýšľajte. Neprekladajte si nohu, cez nohu – budete pôsobiť menšia a utiahnutejšia. Pohovor sa spravidla začne podaním ruky – váš stisk nech je sebaistý.
5. Buďte priateľská, ale profesionálna
Príďte včas, nemeškajte. Vypnite si mobil. Poznajte svoje silné stránky a vyzdvihnite svoje charakterové vlastnosti. Spomeňte aj svoje referencie a odpovedajte pravdivo. Myslite na to, že personalista je odborník vo svojom odbore a podobných pohovorov už absolvoval veľmi veľa, zveličovanie a polopravdy pôsobia veľmi lacno.
6. Pýtajte si adekvátne finančné ohodnotenie
Plat si treba vedieť vyjednať dopredu. Ak začnete „prinízko“ bude sa s vami tento problém vliecť počas celej kariéry. Základom úspechu je poznať svoju hodnotu a vedieť sa obhájiť.
Buďte pozitívna. To, že ste boli niekoľko rokov na materskej, neznamená, že ste menejcenná. Žena – matka, môže byť pre zamestnávateľa cenným úlovkom. Zvyčajne si svoju prácu robí načas (ponáhľa sa za deťmi), vie optimalizovať a dokonale riadiť tok udalostí okolo seba. Ženy po materskej zväčša lepšie prijímajú nové výzvy a nemajú tendenciu k fluktuácii. Častým problémom slovenských žien však je nízke sebavedomie, asertivita a obmedzená schopnosť otvoriť tému platového ohodnotenia.
Každý pohovor berte ako tréning a priestor na zlepšovanie. Nebojte sa neúspechu, berte ho ako výzvu. raz sa to určite podarí.