Na horách sa stretávame s podmienkami, voči ktorým sú deti menej odolné ako dospelí. Vietor, zima, slnko, sneh, či nepríjemné vlhko môžu malého výletníka ohroziť oveľa skôr, ako nás dospelých. Nezriedka si tento stav ani nemusíte všimnúť – menšie deti nevedia svoje pocity opísať, prípadne im nevenujú dostatočnú pozornosť. Aká je teda povinná výbava pri plánovaní výletu s deťmi?
1. Topánky a topánočky
Bábätkám a malým deťom, ktoré sa nosia v turistickom nosiči radšej zabaľte nohy do teplých papučiek alebo hrubých (dospeláckych) ponožiek – túra v prírode nie je módna prehliadka. V jesenných a zimných mesiacoch nezabudnite na teplú deku alebo fusak, ktorý malé dieťa dokonale ohreje. Ako „núdzovku“ namiesto fusaku môžete použiť napríklad páperovú vestu.
Pri starších deťoch investujte do kvalitnej turistickej obuvi. Detské nôžky rastú veľmi rýchlo, čo môže vystrašiť (peňaženku) nejedného rodiča. Kúpu topánok preto vhodne načasujte na aktuálnu sezónu. Niektoré deti nosia ortopedické vložky – v tom prípade určite patria aj do turistických topánok. Pokiaľ ste dieťaťu kúpili nové topánky, najskôr si ich otestujte na menšej túre – zodraté chodidlá a pľuzgiere sa môžu liečiť aj niekoľko dní.
2. Oblečenie
Deti sú zvedavé, slobodné bytosti bez akýchkoľvek zábran. Najmä v neznámom prostredí dokážu ozajstné divy. Malý Samko striehne len nato, kedy sa mu uvoľní cesta k najbližšej mláke, čo môže byť v jeho prípade celo-telový zážitok.
Vždy majte so sebou náhradné oblečenie, či už pre prípad prepotenia, zmoknutia alebo ochladenia. Určite by ste mali mať so sebou aj niečo teplé, predovšetkým na hlavu, ruky a nohy. Ak chodíte do hôr pravidelne, oplatí investovať do funkčného outdoorového oblečenia, ktoré dobre odvádza pot a hreje aj vlhké. V zime ideálne zahreje páperové bunda alebo vesta. Výhodou je, že ho môžu deti po sebe „dediť“.
3. Ochrana proti dažďu a vetru
Tenký pršiplášť alebo kvalitná nepremokavá vetrovka by mali byť určite súčasťou vášho batoha. Pokiaľ chodíte do hôr často investujte do ľahkých a funkčných materiálov, ktoré vám zbytočne nepridajú na váhe. Chrbát máte iba jeden.
4. Pozor na slnko
Klobúk, šatka, plienka, čokoľvek, čo je vaše dieťa ochotné zniesť na hlave je lepšie ako nič. Dôležité je aby prikrývka hlavy zakrývala aj ušká a krk. Nezabúdajte na kvalitný opaľovací krém a okuliare.
5. Batoh, či batôžtek?
Deti veľmi radi nosia batoh. Dáva im to pocit dôležitosti a zodpovednosti. Detský batoh by mal vážiť max. 10% z hmotnosti dieťaťa. Malo by byť samozrejmé, že si so sebou môžu zobrať nejaké hračky, malého plyšáka, obrázkovú knižku atď. Ideálna váha detského batôžka by mala vyzerať asi takto
- 3 až 5 rokov - max. 1 kg
- 6 až 8 rokov - max. 3 kg
- 9 až 12 rokov - max. 5 kg
- 13 až 16 rokov - max. 7 kg
6. Načo sú mi tie palice?
Hlavne v období rýchleho rastu zvyknú deti trpieť bolesťami kolien. Zostup im môžu uľahčiť (rovnako ako vám) turistické paličky. Ale pozor, paličky tento problém neriešia. Treba myslieť na to, že zostup nemá byť priveľmi strmý a vysiľujúci, treba pri ňom robiť malé kroky, zostupovať pomaly a niesť len ľahký batoh.
Za preklady ďakujeme Terke