Rodičia lyžiari možno zvažujú, či dieťa učiť sami alebo ho odložiť do lyžiarskej škôlky. Pokiaľ aktívne lyžujete a ste pre dieťa dobrým príkladom bola by škoda pripraviť sa o radosť z prvého „lyžovania“. Ak vám je ale lyžovanie cudzie, spoľahnite sa na odborníkov. Kedy je ten správny čas na učenie? Ak vás zaujímajú poznatky z lyžovania s vekovou kategóriou 3 roky, článok je určený pre vás.
Výstroj
Investujte do kvalitnej výstroje, ale kupovanie nových lyží nechajte na iných. Výstroj kupujete v ideálnom prípade na dva roky. Malému dieťaťu úplne postačujú jazdené lyže a skeletové lyžiarky v dobrej kondícii. Viazanie by malo byť nastavené (v servise), čo najvolnejšie, aby ste predišli bolestivým pádom, nebodaj zraneniam. Lyžiarky skúšajte na hrubé ponožky (mali by byť volnejšie) a myslite na to, že pod prilbu by sa mala zmestiť kukla alebo tenká čiapka (napríklad Buff). Dieťa potrebuje aj teplú kombinézu, palice, okuliare, rukavice a kvalitné spodné vrstvy.
Pohoda na svahu je cesta k úspechu
Učenie by malo byť pre drobca hrou, ktorá smeruje k vytvoreniu pozitívneho vzťahu k športu a pobytu v prírode. Malé dieťa sa ešte nedokáže sústrediť na váš odborný výklad, preto je lepšie ísť príkladom alebo dieťa vtiahnuť do zaujímavej hry. Dieťa naučíte viac ak je v pohode – najedené, vycikané, nesmie mu byť zima.
Prejavte rešpekt
Zabudnite na svoje ambície. Ak ste sa práve dotrepali so všetkými haraburdami na svah a dieťa vám oznámilo, že lyžovať nechce, nenúťte ho. Rešpektujte, ak vám povie, že je unavené alebo si na vami zvolený terén netrúfa.
Podmienky a výber svahu
Na začiatok vyberajte minimálne trekventované zjazdovky alebo zasnežené lúky s malým sklonom. Výhodou lúky je, že malý lyžiar padá do makšieho. Pre úplných začiatočníkov je ideálna zjazdovka v tvare mierneho U. Dieťa vám nemá kam ujsť. Mnohé strediská majú aj lyžiarske škôlky, ktoré však neraz bývajú preplnené.

Ak lyžovanie omrzelo, zahrajte sa na horskú službu. Ak vám na to dieťa skočí, bude si lyže ťahať hore svahom samé haha …
Motivácia
Ako som už písala, dieťa musí predovšetkým chcieť. Lepšie predpoklady k zvládnutiu tejto aktivity majú deti vedené k pohybu a pobytu na vzduchu. Ak vaše dieťa neznáša zimu a vadí mu sneh asi s tým nič nenarobíte. U nás sa osvedčilo „lyžovanie“ na plastových lyžiach ešte v období dvoch rokov. Aj keď sa jednalo skôr o pózovanie, dieťa si zafixovalo myšlienku lyžovania a prenieslo ju do ďalšej zimy, kde ako trojročné môže začať so serióznejším lyžovaním. Je fajn ak má dieťa vlastné lyže (nie požičané) na ktoré sa teší a obľúbilo si ich.
Kedy začať dieťa učiť lyžovať
Odborná literatúra uvádza hranicu 3-4 rokov, ale každé dieťa je iné. Pohyb na lyžiach je pre dieťa navlečené v lyžiarkach a kombinéze fyzicky náročný, nehovoriac o udržaní rovnováhy. Pokiaľ je dieťa vedené k športu, turistike, cvičeniu, jazdí na odrážatku, či bicykli, nemal by s tým byť problém. Nič sa nestane ak lyžovanie o rok odložíte.

Deťom na „svahu“ chutí, nezabúdajte na jedlo a teplý čaj.
Odmena a energia
Dobrá správa pre matky, ktorých deti odmietajú jesť. Po hodine „lyžovania“ drobec spásol chleby určené pre celú rodinu. Keby sme ich nemali, asi by bol veľký krik. Mráz, množstvo oblečenia a pohyb v ňom sú pre malého človeka skutočným posilovaním. Nezabúdajte ani na teplý čaj.

Dieťa musí byť na svahu viditeľné
Bezpečnosť
Malé dieťa chce ísť rýchlo, ale nerozmýšľa nad tým, ako zastaví. Deti do určitého veku nedokážu odhadnúť nebezpečenstvo, ani vyhodnotiť rýchlosť. Preto by ste malého lyžiara nemali spúšťať z očí a stále ho upozorňovať. Povinnou súčasťou výstroje je prilba. Dieťa musí byť viditeľné, preto by malo farbami žiariť.
Taktika alebo cvik robí majstra
Začnite prechádzkou v lyžiarkach na záhrade alebo po koberci. Ak to drobcovi ide, pridajte aj lyže. Ideálny je na to rovný trávnik v záhrade.

Začíname na záhrade
Na svahu dieťa vedieme k správnemu postoju. Drobec nesmie byť vystretý ako lata, ale ani príliš zaklonený, či nahnutý dopredu. Poéziou učenia v mladučom veku je, že dieťa sa prirodzeme dobre postaví, ak ho nedržíte alebo nepodopierate. A spravidla ani nemá strach pustiť sa. Na brzdenie dieťaťa môžete spočiatku použiť lano, ktoré si priviažete okolo pásu. Dieťa by v ňom ale nemalo visieť. Čím častejšie bude dieťa lyžovať, tým lepšie mu to pôjde.
Pokiaľ ste zvládli prvé, živelné jazdy postupne môžete začať viesť dieťa k tomu aby skúsilo samé zastaviť. To sa nezaobíde bez pluhu – postoja kedy dá lyžiar špičky lyží k sebe a ich konce roztiahne, pričom zatlačí na hrany. Postupne sa prepracujete k oblúku ku svahu.
Veľa šťastia a radosti zo zimy!
Pingback: Kam s (malými) deťmi na lyžovačku? A ako ju zvládnuť?