Kvalitný šijací stroj vám vydrží celý život. Pri jeho výbere sa vám ale môže rýchlo zamotať hlava. Ponuka na trhu je veľmi široká, každý stroj má množstvo parametrov, no času na študovanie a hľadanie „toho pravého“ je málo. Poradíme vám, na čo sa zamerať, ak stojíte pred otázkou, ako vybrať vhodný šijací stroj. Je to jednoduché. Sadnite si a zamyslite sa.
Koľko času môžem venovať šitiu?
Šijací stroj patrí na stôl a nie do skrine. Čas je veľký nepriateľ a pokiaľ máte doma malé deti, chodíte do zamestnania alebo šitie nie je váš jediný koníček, mali by ste realisticky zhodnotiť svoje možnosti a tomu prispôsobiť výber šijacieho stroja. Zbytočne budete investovať do profi zariadenia, ktorého funkcie ani nevyužijete.
Vo všeobecnosti sa šijacie stroje delia na domáce a priemyselné. V každej z týcho skupín nájdete klasické stroje, overlocky a coverlocky. Pokiaľ hľadáte stroj na bežné použitie (nie ste krajčírka) neriešte „over vs cover“ – zamerajte sa napríklad na šijací stroj, ktorý má vo výbave overlockový steh.
Čo chcem a viem šiť?
Je fajn ak máte predstavu čo by ste chceli šiť. Kvalitný domáci šijací stroj zvládne šitie závesov, či obrusov, opravu odevov z bavlny alebo iných ľahkých látok. Niektoré krajčírske projekty si vyžadujú zložitejšie funkcie šijacieho stroja. Pružné stehy, gombíková dierka alebo overlockový steh?
Niektoré šijacie stroje sú vhodné pre začiatočníkov, iné si vzhľadom na svoju konštrukciu a funkcionalitu vyžadujú skúsenejšiu ruku. Pokiaľ začínate, alebo hľadáte stroj pre domácnosť, uvedomte si, že prehnané množstvo funkcií by vás mohlo skôr obťažovať ako prinášať želaný osoh.
Akú značku si mám vybrať?
Na trhu je vo všeobecnosti niekoľko dlhoročných výrobcov šijacich strojov: Singer, Brother, Janome, Husqvarna Viking, Bernina, ale aj šijacie stroje Veronica z Českej republiky. Každý výrobca ponúka celú škálu výrobkov, no zorientovať sa v ponuke nie je ľahké. Seriózny predajca šijacich strojov vám pomôže nájsť vhodné zariadenie. Aby ste k nemu ale nešli celkom nepripravení, pred návštevou predajne (nekupujte online) sa zamerajte na nasledujúce parametre.
- Spôsob ovládania - čo najjednoduchší. Samozrejmosťou by mal byť jednoduchý a zrozumiteľný návod na obsluhu v slovenčine. Osobne som si zakúpila stroj Bernette Milan 5 a musím povedať, že návod je "blbuvzdorný" - k mojej maximálnej spokojnosti.
- Konštrukcia - uprednostnite kovové telo a súčiastky. Stroj by mal mať "svoju váhu".
- Výber stehov - uvedomte si, že k širokému výberu stehov budete musieť dokúpiť aj špeciálne pätky. Overlockový steh vyžaduje overlockovú pätku a pod. Stroj by mal ponúkať najpoužívanejšie stehy + extra stehy podľa vašej preferencie.
- Osvetlenie pracovnej plochy - pozor, niektoré stroje ho nemajú.
- Navliekač nite - výborný pomocník.
- Voľné rameno - nohavice, rukávy alebo návleky. Ak ich plánujete šiť často, určite sa vám zíde.
- Ochranný kufor - je fajn ale dá sa prežiť aj bez neho. Stroj naozaj patrí na stôl a nie do krabice.
- Záruka - niektorí, dlhoroční výrobcovia garantujú 5 rokov. Keďže nehovoríme o najlacnejších modeloch opäť si treba zvážiť pomer "cena vs výkon".
- Dostupnosť náhradných dielov - extra dôležité. Každý si predsa chce kúpiť stroj na ktorý zoženie náhradné diely aj o 5 rokov.
- Servis - má výrobca šijacich strojov servisné strediská na Slovensku resp. blízko môjho bydliska?
- Referencie - Na internete nájdete množstvo názorov, videí alebo recenzií, ktoré vám pomôžu sa zorientovať v tom ktorá značka je pre vás tá najlepšia.
Cena verzus kvalita
Kvalitné šijacie stroje nie sú lacné. V ponuke mnohých obchodov napriek tomu nájdete šijacie stroje od 100 Eur. Za málo peňazí ale nemôžete očakávať veľa „muziky“. Súčiastky super-lacných strojov môžu byť plastové. Stroj je síce ľahký, no pri šití bude s veľkou pravdepodobnosťou menej presný. Životnosť strojov s plastovým telom je rovnako otázna.
Servis šijacich strojov
S kvalitnou značkou si kupujete aj (kvalitný) servis, poradenstvo a nezriedka aj predĺženú záruku. Šijací stroj je pomerne komplikované zariadenie a oplatí sa ho kupovať v kamennom obchode, kde vám školený predajca predvedie, ako stroj funguje, prípadne poradí, ak si s niečím neviete rady. Pokiaľ kúpite stroj vo veľkom internetovom centre, asi ťažko sa dovoláte akéhokoľvek poradenstva, či osobného prístupu. Ak chcete aby stroj vydržal čo najdlhšie, je potrebné ho po určitom čase dať do servisu (vyčistiť a premazať) – kam inam, ako k vášmu špecializovanému predajcovi.
Veľmi pekný článok o výbere šijacích strojov. Sama som už jeden napísala, zamerala som sa na niektore veci odlisne od Vas, ale s drvivou vacsinou veci uplne suhlasim 🙂
Jedine s cim by som celkom nesuhlasila je to, ze skor dobre kupite sijaci stroj v kamennej predajni ako cez internetovy obchod…. vsetko zavisi od predajcu…videla som ako sa pokusala absolutne neprofesionalne predat stroj pani v jednej predajni a viem ako som ja kupila (a ako aj sama predavam) stroje cez internet. Casto vyberam so zakaznickami stroj aj niekolko tyzdnov az mesiacov 🙂
Dobrý deň. Potrebujem poradiť ohľadom kúpi šijacieho stroja s ktorým budem šiť koženku, hrubšie materiály a pogumované materiály. Myslím si že by to mal byť šijací stroj s vrchným podávaním ( ktoré by sa dalo vypínať) alebo ihlovým podávaním. Za radu ďakujem.
Dobrý deň, tiež sa pripájam k zisťovaniu aký stroj zvoliť pre hrubšie a silnejšie materiály. Je Singer dobrá voľba?