Akú ťažkú aktovku nosí vaše dieťa do školy? Neviete, pretože sa do školy ešte len chystáte? Sme na tom podobne. Ak aj vás trápi, či sa vaše dieťa do školy vôbec odnesie, čítajte ďalej. Pripravila som pre vás tipy, ako vybrať školskú tašku a ako nezničiť chrbát svojej malej ratolesti.
Koľko môže vážiť školská taška? Čo je ešte v poriadku?
Váženiu školských tašiek sa každý september venujú médiá. Je to vďačná téma. Z týchto prieskumov vyplýva, že detské chrbty sú preťažené a školské tašky vážia nezriedka až 6 kg. Úrad verejného zdravotníctva však upozorňuje, že systematické preťažovanie detskej chrbtice môže spôsobiť skoliózu a mnohé iné problémy. Na stránke UVZ som našla tieto odporúčania:
- žiaci 1. a 2. ročník = 2,5 kg
- žiaci 3. a 4. ročník = 3,5 kg
- žiaci 5. a 6. ročník = 4,5 kg
- žiaci 7. a 9. ročník = 5 kg
Niektoré normy hovoria, že taška má mať váhu maximálne 10% hmotnosti dieťaťa. Predstavte si, že Filipko a Matejko sedia spolu v lavici. Chlapci majú rovnakú výšku, no Filipko váži 19 kg a Matejko 25 kg. Filipkova taška by po naplnení mala vážiť 1,9 kg a Matejkova 2,5 kg.
Súhlasíte? Ja nie. Dôležité je, či má dieťa nadváhu alebo svalovú hmotu. Či má silný alebo slabý chrbátik. Deti s nadváhou by mali nosiť rovnako „ľahké“ školské tašky aj keď pôsobia silnejšie.
Ako nezničiť chrbát svojmu dieťaťu
Revolúcia školského systému to asi nebude, aj keď mnohí by sme si to priali. Pomôcť môže cvičenie na posilnenie chrbtového svalstva. Nemusí sa jednať o vrcholový šport, skôr cvičenie hrou. Motivujte svoje dieťa k pravidelnému cvičeniu, buďte živým príkladom, hýbte sa alebo choďte do prírody. Človek nie je stvorený na to, aby väčšinu dňa sedel na stoličke. Naučte deti, že do školy si majú zbaliť iba nevyhnutné minimum vecí, ktoré budú naozaj potrebovať. Pomáhajte im s taškou, vždy keď je to možné.
Ako vybrať školskú tašku pre prváka? [6 tipov]
Nenechajte sa opantať lákavými motívmi. Je jasné, obľúbená postavička na taške pomáha zvládať prvé dni v škole lepšie. Uvedomte si však, že deti školskú tašku vláčia 10 mesiacov v roku. Nie vždy majú ten luxus, že im preplnenú aktovku odnesie mamina alebo tatino. Na čo by ste mali myslieť pri výbere aktovky pre prváka?
1. Čím ľahšia, tým lepšia
Kdesi som čítala, že školská taška pre prváka by mala mať maximálne 1200g. Mne sa aj to zdá priveľa, keď si predstavím, že v nej budú knihy, zošity, farby, farbičky, peračník, desiata a voda. Čo poviete? Ja som vyberala najľahšiu školskú tašku, aká bola na trhu, má iba 880 g.
2. Kvalitný chrbtový systém
Školská taška by mala mať pevný chrbát s odvetraním, aby sa dieťa nepotilo a netlačili ho do chrbta školské potreby, pretože, povedzme si, máloktoré dietko má v taške poriadok.
3. Pevné dno
Aktovka s pevným dnom sa nebude prevracať, nebudú z nej vypadávať zošity, keď sa prváčik najviacej ponáhľa.
4. Odrazky a výrazné farby
Postarajte sa o to, aby bolo vaše dieťa dobre viditeľné aj v tme, či hmle. Výrazné farby, odrazky alebo blikačky zabezpečia lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť na/popri ceste.
5. Široké popruhy
Nie je nič horšie ako tenké nevystužené popruhym, ktoré tlačia na ramenách. Popruhy by vraj mali mať šírku minimálne 4 cm. Školský batoh je spoločník na celý rok.
6. Priehradky a vrecká
Napríklad na vodu alebo desiatu. Sú to možno detaily, ale pomáhajú udržiavať v školskej taške poriadok, a to je predsa sen každej maminy.
Tašku vyberajte spoločne
Vyberte si spolu, nájdite si tašky, ktoré vám vyhovujú parametrami, ale voľbu farieb a motívov nechajte na dieťa. Bude mať pocit dôležitosti a na taške obľúbeného kamoša, ktorý mu pomôže zvládnuť náročné obdobie zvykania si na školu. Pre dieťa aj celú rodinu je to veľká zmena. Držím vám palce.