Ako zariadiť detskú izbu, aby bola použiteľná aj o niekoľko rokov? Kedy je ten správny čas na premiestnenie drobca do svojej vlastnej izby? Poznáte to? Vaša pracovňa prestane existovať a v obývačke vznikne semi-pracovný kút s počítačom.
Priemerná paneláková detská izba svojou rozlohou neposkytuje veľa možností na veľkorysé riešenia. Napriek tomu existuje niekoľko tipov, na ktoré sa sústrediť pri jej zariaďovaní.
Pozrite sa na to detskými očami
A samozrejme prakticky a bezpečne. Kľaknite si a zhodnoťte priestor z detskej perspektívy. Premyslite si úložné priestory, ale aj bezpečnosť nábytku. Samozrejme vaše dieťa porastie, ale čím je väčšie, tým viac si uvedomuje pojem bezpečnosť. Usporiadanie detskej izby by malo byť prispôsobené potrebám a veku dieťaťa.
Každé dieťa potrebuje úkryt
Možno ste si všimli, že deti prirodzene vyhľadávajú menšie miestnosti, tmavé kúty alebo si stavajú „bunkre“, kde ich mama nevidí. Rovnako ako dospelí, aj oni potrebujú súkromie pre svoje tajné aktivity. U nás sa osvedčil plátený stan. Keďže máme studené podlahy, neodolala som mäkkému detskému kobercu.
A čo súrodenci?
Myslite na to, že časom môžu pribudnúť a s nimi aj ďalšie (poschodové) postele. Investujte radšej do nábytkových systémov, ktoré sa dajú prestavať a svojou farbou ulahodia tak chlapcom, ako aj dievčatám.
Deti konajú impulzívne a bez uváženia, preto by ste im do cesty nemali vkladať zbytočné prekážky na ktorých by sa mohli zraniť – napríklad vyčnievajúci roh stola alebo skrine. Radšej pouvažujte o nábytku na mieru.
Farby od výmyslu sveta. Naozaj?
V jednoduchosti je krása a v detskej izbe to platí dvojnásobne. Uvedomte si koľko farebných maličkostí má vaše dieťa a aj to, že ich určite bude chcieť mať na očiach a nie zavreté v krabici. Podľa toho vyberajte farbu steny, ktorá by mala pôsobiť upokojujúco a teplo. Nevhodná farba je napríklad červená – pre deti je príliš ťažká a agresívna. Nálepky na stenu sú fajn pokiaľ s nimi nie je izba preplácaná. Podľa farby steny potom vyberajte farbu a charakter nábytku.
Najlepšia detská izba je záhrada
Nemôžem si pomôcť, ale záhrada je pre deti tou najlepšou detskou izbou. V lete sú na nej do zotmenia. Deti sa učia rozumieť prírode a občas niečo pomôžu a takmer vždy niečo vyparatia. Horšie je to počas zimných mesiacov.
Usporiadanie nábytku
Základom plánovania je umiestnenie postele a pracovného stola (pokiaľ ho dieťa už potrebuje). Menšie deti, ktoré nepoužívajú na prácu počítač, by mali mať stôl pri okne. Naopak ich odrastení kamaráti s monitorom na stole sa tomuto riešeniu, kvôli rušivému svetlu nepotešia. Tesne k oknu nepatrí ani detská posteľ. Pod oknom spravidla býva teplý radiátor a z pootvoreného okna môže fúkať poriadne studený vzduch.
Aj v panelákovom minime môžete byť kreatívny. Malá lezecká stena, závesná hojdacia sieť alebo bunker pre pirátov potešia nejedného výmyselníka. Myslite na to, že izba je pre vaše dieťa a nie pre vás.
Kedy je ten správny čas na samostatnú izbu?
Keď mamine a tatinovi dôjde trpezlivosť alebo sa na svet hlási ďalší súrodenec. Každé dieťa je jedinečnou osobnosťou, ktorú by ste mali rešpektovať. Premiestnenie do detskej izby by malo byť nenápadné a nenásilné. Dieťa, ktoré dlho spávalo s rodičmi v spálni tento krok môže chápať ako odsunutie na vedľajšiu koľaj.
Pro tipy pre rodičov
Neexistuje pravidlo na to, kedy tento krok urobiť. Ak o ňom ale uvažujete, možno vám prídu vhod tieto rady
- Dieťa dávajte do svojej izby spávať najskôr cez deň, aby si trochu zvyklo na nové prostredie
- Nenúťte ho silou mocou, aby sa v novej izbe hralo.
- K dieťaťu, ktoré sa v noci budí na kojenie alebo z inej príčiny bude treba utekať ďalej, ako len k meter vzdialenej postieľke v rodičovskej spálni.
- Žiadne zmeny vrežime dieťaťa nezavádzajte ak je dieťa choré alebo sa po chorobe zotavuje.
- Zapojte vaše dieťa do procesu zariaďovania jeho izby. Dáte mu tak pocit dôležitosti a pocit, že izba je zariadená podľa jeho vkusu.
- Ak dieťa izbu vytrvalo odmieta, svet sa nezrúti. Skúste to o pár týždňov neskôr.