„A máte dosť mlieka?“ Táto otázka znervózni nejednu čerstvú mamičku. Tým horšie, ak ju počuje od skúseného pediatra. Pokiaľ bábätko dobre prospieva, niet sa čoho obávať. V opačnom prípade je potrebné začať pátrať po príčinách a vyvarovať sa najčastejším chybám. Laktačná kríza nemusí znamenať koniec dojčenia, ale len prechodné zníženie tvorby mlieka.
Sledujte svoje dieťa
Dojčenie podporuje vznik jedinečného puta medzi matkou a dieťaťom. Ste stredom jeho vesmíru. Pozorujte, či vaše bábätko pije, alebo iba „dudluje“. Keď bábätko na prsníku otvorí ústa na maximum pred tým, než ich zatvorí a v tejto polohe zotrvá niekoľko sekúnd, hovoríme o pijí mlieka – dieťa mlieko nasáva. Pokiaľ bábätko rýchlo otvára a zatvára ústa hovoríme o „dudlovaní“. Dudlovanie môže trvať celé hodiny a paradoxne môže znižovať tvrobu materského mlieka, keďže mlieko sa tvorí úmerne k jeho spotrebe.
Zbavte sa cumľa
Cumeľ a fľaša sú nepriatelia dojčenia. Dieťa sa použitím cumľa uspokojí, ale ostane hladné. Intervaly medzi jednotlivými dojčeniami sa zbytočne predĺžia, čo spôsobí zníženú tvorbu mlieka. Podobne funguje aj fľaša, Najmä pre novorodencov je pitie z prsníka väčšou námahou, ako pitie z fľaše. Pokiaľ si dieťa na fľašu zvykne, môže to viesť k zníženej laktácii.
Prikladanie na prsník a správne prisatie
Tvorbu materského mlieka zvyčajne naštartuje časté prikladanie dieťaťa na prsník. Pri tejto aktivite však treba dávať pozor na správne prisatie. Nesprávne prisatie vedie k vzniku dojčenskej koliky, prípadne k bolestivému poškodeniu bradavky. Pri dojčení dbajte na to, aby bábätko malo v ústach celú časť dvorca a bolo bruškom otočené smerom k vášmu brušku. Noštek bábätka nesmie byť opretý o prsník, aby malo dieťatko vždy možnosť pohodlne dýchať. Dieťatko si na prsník prikladajte čo najčastejšie. Riaďte sa materinským inštinktom a nie 3 hodinovým harmonogramom.
Pitný režim a vyvážená strava
Dbajte na dostatočný pitný režim a vyváženú stravu. Už naši predkovia vedeli, že niektoré bylinky majú pozitívny vplyv na tvorbu mlieka. Medzi najznámejšie patrí benedikt lekársky a senovka grécka. Pozitívne účinky najú aj fenykel, rasca, aníz, jarabina alebo medovka. Naopak pri dojčení by ste sa mali vyhýbať konzumácii šalvie, či mäty.
Stres
Zamyslite sa nad tým, či máte na dojčenie vhodné podmienky. Stres a nedostatok spánku môžu zamiešať karty vo váš neprospech. Potrebujete predovšetkým pokoj. Požiadajte svojich blízkych o pomoc so starostlivosťou o starších súrodencov a domácnosť. Sústreďte sa na dojčenie. Mamičky viacerých detí to majú náročnejšie, najmä ak je dojčenie predmetom žiarlenia a starší súrodenec malé bábätko pri dojčení vyrušuje. Vtedy treba staršie dieťa niečím zaujať, alebo sa pokúsiť dohodnúť.
Čo robiť keď to naozaj nejde?
Možným riešením je oslovenie laktačnej poradkyne, ktorá vám odporučí konkrétne kroky na zvýšenie tvorby mlieka. Pokiaľ sa u vás laktačná kríza prehĺbi do straty materského mlieka, venujte patričnú pozornosť výberu tej najkvalitnejšej umelej mliečnej výživy. Každé bábätko je iné a prirodzene, každému ulahodí iná značka. Mnohé bábätká na umelej mliečnej výžive trpia zápchami, bolesťami bruška alebo alergiami. Pri výbere zamerajte skôr na kvalitné bio mlieka pre bábätká, obsah probiotík, či Omega-3 mastných kyselín.