Uspávanie najmenšieho člena rodiny bolo pre mňa ako novopečenú maminu nočnou morou. Už nie je. Našťastie. V priebehu niekoľkých dní sme sa zbavili nekonečného „cickovania“, „mamošenia“, kľačania pri postieľke, plazenia sa k dverám spálne, ba čo viac, naše večery netrávime v hrobovom tichu z obavy pred zobudením potomstva. Naše 9 mesačné dieťa zaspáva samé.
Možno si poviete, že práve tieto činnosti sú podstatou materstva a žena si ich má nadšene užiť (v mojich očiach pretrpieť). Podľa mňa má byť mamina skôr usmievavá, oddýchnutá osôbka plná energie a nápadov, ktoré venuje svojmu dieťaťu cez deň. Tento obraz som vždy chcela dosiahnuť a podarilo sa mi to aj vďaka niekoľkým pravidlám.
Zaveďte si doma pevný režim
Už len samotné slovo režim môže mnohým maminám naháňať hrôzu. V skutočnosti sa ale nie je čoho obávať. V podstate ide len o dôsledné a pravidelné opakovanie tých istých denných činností, ktoré napomáhajú dieťaťu orientovať sa vo fázach dňa a sú jednou z jeho skalných istôt. Malá Adelka tak vie, že po raňajkách sa bude chvíľu hrať, potom pôjde von, kde si pospí v kočiari, no a potom príde obed, atď atď.
Pevne podchytený režim dňa napomáha regulovať denný spánok. Dieťa okolo jedného roka by napríklad malo byť medzi dvoma dennými spánkami aspoň tri hodiny hore, pred večerným spánkom by to mali byť aspoň štyri hodiny. Dieťa ktoré nemá režim, spí a kŕmi sa „on demand“ môže mať nasledujúce problémi
- časté nočné budenie - niekto sa naučil jesť prednostne v noci a hlasným plačom sa dožaduje fľaše alebo prsníka. Týmto sa neúmerne zaťažujú obličky a žalúdok. Alebo radi spávate s plným bruchom?
- odmietanie jedla počas dňa - niekto odmieta príkrmy, pretože v noci alebo pomedzi hlavné jedlá zjedol veľa mlieka alebo všetkého možného, čo sa len dá od dospelých vyžobrať.
- problematické večerné zaspávanie - niekto spinkal do 17:30 a v čase kedy by bolo vhodné sa ukladať na nočný spánok je čulý ako rybička.
- mrzutosť, nervozita - dieťa je umrnčané, zaspí len na rukách, prsníku alebo v kočiari. Cez deň spí krátko a rýchlo sa prebudí. Nespí toľko koľko by malo, čo spôsobuje jeho únavu, nervozitu a v extrémnych prípadoch až pomalé priberanie. Na otázku koľko spánku potrebuje dieťa neexistuje jednoznačná odpoveď. Každé dieťa má iný temperament, žije v inom prostredí. Napomôcť Vám môže graf priemerných intervalov spánku. Nikto však nie je robot a odchýlka 1h od priemeru je úplne normálna.
- zdemolovaná mamina, tatino a prilahlí susedia - myslím, že naším susedom vždy odľahne keď vyprázdnime byt. Ha ha ha! Dieťa je v noci 10x hore, mamina má kruhy pod očami, tato spí v obývačke a ráno sa podkýňa do práce. Bŕŕŕŕ.
Pravidelné večerné rituály robia zázraky
11 mesačný Miško zbožňuje večerný rituál. Po večeri dostane svoje mliečko, potom príjemný kúpeľ, masáž a nakoniec mu mamina zaspieva pesničku na dobrú noc. Do postieľky chodí s obľúbenou hračkou. Cumeľ nevidel dobrých 6 mesiacov a po pusine od maminy zaspáva sám vo svojej postieľke – všetky tieto činnosti Miško dôverne pozná, dodávajú mu istotu a navodzujú ho k nočnému spánku.
Dieťa ukladajte do postieľky bdelé a vždy v rovnakom čase
Možno je vaša ratolesť naučená zaspávať na prsníku, v náručí alebo s Vami v posteli. Isteže je to veľmi fajn, ale po čase sa niektorí zo zúčastnených môžu cítiť ako otroci uspávania. Každé dieťa a aj dospelí sa v noci niekoľkokrát prebudí. Je to prirodzená kontrola tela, či je všetko v poriadku. Pokiaľ je bábo zvyknuté ležať v postieľke samé, nie je tento pocit pre neho ničím výnimočným. Ak však doteraz zaspávalo napríklad na prsníku, začne plakať pretože ho nevie nájsť – inými slovami niečo sa zmenilo a rozsvieti sa červená kontrolka, že treba zalarmovať celú rodinu.
Nechajte mu otvorené dvere do izby
Niektoré deti lepšie znášajú odlúčenie od mamy ak im necháte pootvorené dvere do spálne. Prenikajúce svetlo im dáva pocit istoty, že v izbe nie sú samé a rýchlejšie zaspia.
Buďte jeho istotou
Najnáročnejším bodom celej „odvykacej kúry“ je fakt, že dieťa po vašom odchode z izby začne úpenlivo plakať. Toto môže byť náročné najmä pre maminu, preto je potrebné, aby na to boli pripravení obaja partneri, resp. zúčastnená rodina a navzájom sa podržali. Rozhodne nie je vhodné dieťa nechať vyplakať. Prichádzajte k nemu v pravidelne sa predlžujúcich časových intervaloch. Zvoľte si napríklad nasledujúci časový plán a držte sa ho

Časový plán – intervaly utíšenia dieťaťa v jednotlivých dňoch
Pokiaľ dieťa plače, utíšte ho (nie je vhodné ho vyberať z postieľky), dajte mu najavo, že ho ľúbite, ale momentálne je noc a bolo by vhodné aby zaspávalo samé. Pri dieťati neostávajte dlhšie ako 2 minúty. Ak sa znovu rozplače príďte k nemu po 3, 5, 7 alebo 9 minútach. Drobec sám rýchlo zistí, že plakať sa neopláca, stíchne a zaspí.
Zbavte sa nočného kŕmenia
Nočné kŕmenie je vyčerpávajúce pre obidvoch zúčastnených. Matka aj dieťa sú ráno nevyspaté a mrzuté. Dieťa staršie ako 6 mesiacov by podľa múdrych knižiek malo prespať celú noc. Niektoré deti sa ale budia aj 10 krát za noc a prenikavým plačom sa dožadujú prsníka. V tomto prípade tiež existuje riešenie
- Oddelte kŕmenie od uspávania. Inými slovami večerné dojčenie alebo fľašu načasujte napríklad na hodinu pred spaním. Dieťa si postupne oddelí kŕmenie od uspávania a nebude sa dožadovať prsníka na dobrú noc.
- Postupne skracujte dobu každého nočného kŕmenia, až kým ho úplne nevynecháte. Dieťa sa časom naučí mať hlad cez deň a nie v noci.
Dôslednosť a vytrvalosť pomáha obidvom stranám
Buďte silný a keď sa už rozhodnete túto terapiu podstúpiť – neprestávajte. Dieťa by sa zbytočne naučilo, že vytrvalým plačom zlomí obidvoch rodičov a dosiahne svojho. Samozrejme ak je dieťa choré program prerušte a keď vyzdravie začnite odznova. Z vlastnej skúsenosti viem, že drobec sa naučí zaspávať v priebehu 1 – 2 týždňov. Výrazné zlepšenie je ale vidieť hneď v prvých dňoch. Veľa štastia!
Zdroj: A.Kast-Zahn * H. Morgenroth, Každé dieťa sa vie naučiť spať, Kniha o zaspávaní a prespávaní nocí.
Dakujem za tento skvely clanok. S jeho pomocou sme naucili nasho 3mesacneho synceka zaspavat bez stresu a bez niekolkohodinovych ceremonii. Uz 2 tyzdne zaspava v koliske v obyvacke, kde ho chvilku hojdame (priznavam, niekedy to trva aj 20 min, ale obycajne po par minutach spi). O 21:00 zvycajne spi a my mame s manzelom cas na seba. Ked sa ukladame do postele, prenesieme ho do spalne a pokojne spime do rana 🙂 Zelam vela uspechov vsetkym maminam a tatinom 🙂
No super, gratulujem – to som rada ze to niekomu pomohlo. My sme terapiu zaviedli az ked mal drobec 9-10m. Netusila som, ze to moze fungovat tak skoro 🙂 drzte sa.
ahoj, ako mozeme naucit 3 mesacne dieta zaspavat? zaspi..ale po 30 minutach je hore..a koniec…evidentne nevie zaspat opat….rada? kedze ste naucili 3 mesacne zaspavat…
Dobry den, chcela by som sa spytat ako dlho vam trvalo kym sa drobec naucil sam zaspat. Aj nas ma 3 mesiace a kedze za mesiac musim ist do prace maly musi ist do jasliciek kde ho na rukach nosit nebudu kym zaspi. Nie som velmi za tuto metodu ale radsej nech pride k nemu mama ked bude plakat ako cudzia zena. Dakujem za vasu odpoved. S pozdravom Zuzana
Myslim ze 3m babatko je prilis male na oducanie. V clanku odporucame od 6-9 mesiacov. Pri druhej dcere sme to zvladli za 1 den ked mala 13m a prva za 3 dni ked mala 9-10 mesiacov. 3m babo potrebuje citit maminu 24/7, mozno su vynimky ale nie je ich vela.
Zdravim, paci sa mi váš článok, chcem vás preto poprosiť o radu. Máme 10mesacnu slečnu, ktorú uspavam od malička buď dlho v postielke alebo na prsniku na našej posteli a potom ju prekladam do postielky. V poslednej dobe, ako sme posunuli postielku nizsie, tak odmieta spat v nej, strasne place a hnevá sa akoby sa bala, ci cez deň alebo v noci väčšinou skoncime v našej posteli. Sama spava 20-30min., ked od únavy zaspime niekto s ňou tak spi 2-2,5hod. Je mozne nam nejako pomôcť, uZ sa obavam ze sme ju rozmaznali a ze s nami kyve :-(dakujem.
Pingback: Potrebuje moje dieťa "režim"?
Dobry den,
clanok je sice super ale urcite nie aplikovatelny na vsetky deti…teda aspon na tie narocnejsie nie. Moj syn ma 9 mesiacov. Od sameho narodenia sa mu snazim urobit nejaky rezim, kazdy den sa ho stazim ukladat o tom istom case ako cez den tak aj v noci. Pred nocným spankom mame ritualy, ranajky obeda a veceru mu tiez davam v tom istom case a vysledok??Do dnesneho dna nema ziaden rezim a vobec ani len netusim kedy bude spat a kolko bude spat. Je to dost narocne dieta a myslim ze na taketo deti ziadne tieto metody neplatia. Uz mam pocit ze som vyskusala vsetko. Raz som sa dokonca rozhodla ze ho odnaucim zaspavat na prsniku a vysledok bol taky ze potom sa ani nevedel najest…..hadzal sa a plakal. Takze co dieta to osobnost…..a treba k nim aj pristupovat. Snad raz sa veci zmenia.
Toto je presne môj problém!máme 10, 5 mes a je už S nami v posteli lebo sa budí 7x za noc aj viac a plače a ja kým mu nedám cicik tak nezaspi. Som hotová a chcem to zmeniť!pôjdem podľa postupu ale on je veľmi vytrvalý bude plakať veľmi dlho až kým Z totálneho vyčerpaania zrejme zaspí ale čo potom V noci keď sa zobudi. On sa postaví a bude plakať aj dve hodiny a ja mu budem stále dokola hovoriť pekne že je noc a že má spať a on bude stále plakať. Raz sme to Skúšali a som to vzdala o 3h ráno lebo som už chcela spať tak čo mi poradiťe. Mám ho nechať v noci plakať keď sa zobudí a len ho slovné ukludnovat aj keď ma nebude počúvať lebo bude stále plakať? Jaj to chce pevné nervy …
Dobry den.
Moj maly robi presne to iste. Nechce sam spat v postielke, kedze sme ju uz museli dat nizsie.
Minule ked som ho ukladala spat, jednoducho sa postavil a vrieskal 2hodiny aj ked som pri nom bola, spievala mu, rozpravala mu ze ideme spat, ulozila sa pri tom do postele. Najhoršie je se uz po tych 2hodinach som ho musela zobrat lebo on by bol schopny ešte ďalej vrieskat a bala som sa uz aby namal niaku ujmu z toho.
Pzn. Za cele dve hodiny ani slza.
Ako ste nakoniec dopadli vy?
KAzde dieta je ine, neexistuje univerzalnu navod na zaspavanie. moja starsia dcera sa naucila zaspavat za dva dni. Mladsia za dva roky 😀 prajem Vam vela sil – urcite najdete ten spravny sposob.
Dobry den.
my sme skusali aplikovat tuto metodu vtedy na 9 mesacnom synovi, ale u nas velmi nezaberala pretoze nas maly dokazal prerevat aj 2,5 az 3 hodiny. Jeden den zaspal s miernym placom po 20 minutach, ale dalsi den prereval aj 2 hodiny, nakoniec sme ju museli prerusit pretoze ochorel. Chcela by som Vas poprosit o radu ohladom naucenia dietata spat v postielke. Nas syn ma 11 mesiacov a uspavanie na nocny spanok je nocna mora, vzdy to trva cca hodinu a spi len 1-1,5. Uspavame ho na fit lopte alebo hojdanym na rukach alebo zaspi na prsniku, kazdy den funguje nieco ine. v noci je hore kazdu hodinu niekedy aj castejsie a dozaduje si prsnik,Okolo 4-5 rano zaspi a dokaze prespat aj 4 hodiny rekord bol 5,5 hodiny. cez den spava v kociku, v nom prespi aj 2,5 hodiny. Snazime sa dodrziavat presny rezim, papava aj spi v rovnakych hodinach s malou odchylkou aj vecer dodrzujeme presny harmonogram.
Dakujem za odpoved.
Otrasný článok. Malé dieťa učiť zaspávať samo a hneď od narodenia ho učiť k separácii. V živote by som nemala na to srdce.
To obdobie najväčšej blízkosti ubehne veľmi rýchlo a potom sa ten chlad odrazí aj ma vzťahu s rodičmi.
Úplne to všetko popiera vnímavost a kontaktnost v rodičovstve.
Kazdy clovek ak chce byt s niekym musi najpr vediet byt sam. Poznat svoju osobnost. Nesamostatnost dietata vedie dieta ku choremu naviazaniu sa k matke, neskor sa to prejavi aj vo vztahoch. Som velmi zvedava co z tychto vnimavych a kontaktnych deti vyrastie.
Nesuhlasím co pisete o chorom naviazani ma matku. Praveze je to naopak..najprv treba uplne dosýtiť, nasýtit potrebu istoty a blizkosti a potom pride spravne odputanie na cely zivot. Ak na zaciatku odmietne matka dieta, to bude mat cely zivot problémy.
No som z tejto stranky sklamana cim dalej tym viac..zo zaciatku sa mi zdali clanky inspirativne, vnimave, orientovane va milujuci vztah medzi rodicmi a detmi…ale uz ju nebudem sledovat…vyjadrim sa aspon k tomuto clanku..my dospeli mame potrebu spat vedla partnera, cloveka, ktoreho milujeme a doverujeme mu..a tuto krasnu vec mam odopierat svojmu dietatu uz ked ma niekolko mesiacov?…ja som za to, ze aj mamina si ma odpocinut…to sa da aj inak, ako nechat svoje dieta plakat podla nejakeho harmonogramu,aby si uvedomilo. ze mam proste nepride, aj ked ju bude volat
Super článoček. Táto stratégia nám pomohla pri prvej aj druhej dcére. Úprimne neviem ako by to bolo keby sme to zanedbali a spávali s nami v posteli dve deti. Podla mna rodicovska postel patri rodicom – ani oni by nemali zabudat na seba a nie sa nechat okopavat detmi. Nasa starsia spava sama v izbicke a rano k nam supne do postele – ma 3r. Naša mladšia 7 m, zaspáva sama v postieľke a našej spálni – bez revu. Dlhodobé večerné cucanie ju skôr obťažuje (staršiu som dojčila do 2,5r a tak plánujem aj s mladšou). Keď zaspávali v izbe spolu, stále sa navzájom budili. Staršia spí celú noc mladšia sa zobudí raz, poriadne sa napije, odgrgne a spí ďalej.
Tak nam nepomoze uz snad nic … stale place, ale nema to od hladu ani od bruska ani nic, rozplace sa este viac ked vojdem do izby a vidi ze ju hned neberem na ruky, snad to coskoro prejde.
Stanka vyskúšaj na dobrý spánok niečo takéto klidneusinani.pexi.cz/klidneusinani/?section=produkty&page=uklidnujici-zelvicka-aqua, z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že minimáne ukludňujúe zvuky su pre bábo zaujímavé 🙂 a prestane plakať
Hej tieto hračky su fajn ževraj 🙂 moja sestra pustala tiez babatku hudbu, ale iba z mobilu 🙂
Tiez som skusala metodu kontrolovaneho placu na svojej vtedy 8 mesacnej dcere. Vysledok po 3 dnoch bol, ze bola cele dni uplakana, vystrasena a nechcela z ruk ani pri prebalovani. Vykaslala som sa na to. Spim s malou v posteli, uspavam ju hladkanim a spievanim. Obidve sa spolu vyspime a co ked sa obcas prebudi. Tiez sa obcas prebudim. Nechapem ze si niekto urobi dieta a potom sa ho chce co najskor „zbavit“. Ano, uspavam niekedy hodinu a vtedy ma to serie. Ale komu mam venovat tu hodinu? Radsej tv alebo facebooku? Nie, venujem ho radsej dcere. Urcite ju tymto nerozmazlim, tak isto aj ako manzela, ked mu preukazujem lasku.
Tento článok je len pre určité typy detí. Ja mam dve a každé je rozdielne. Autorka článku sa zamerala radami len zo svojho subjektívneho názoru podľa vlastných skusenosti.
Preto si myslím, že takéto rady by mal písať odborník. Ak sa dieťa boji, má ho rodič utíšiť, pretože už v určitom veku pociťujú strach. Je to niečo nové, tak sa toho logicky boja a určite tomu nenapomaha nejaký striktny harmonogram. Aj keď, v určitých bodoch ho treba dodržiavať, ako napr spanie a jedenie.
Od zajtra to skusame. Som.zvedava lebo som uz fakt na dne s mojej malej. Ma rok ale je to kastrofa. Mam este skoro 4rocneho syna a nanho nemam skoro vobec cas lebo cez den mala spi vacsinou len na prsniku a tak s nou vysedim aj vyse hodiny. Ako nahle sa postavim a lahnem ju uz je hore a je po spaniu…a poobede spi vacsinou v kociku aj to kocik musi byt v pohybe. Alebo zas na prsniku. A vecer katastrofa. Uspavam ju hodinu na prsniku a ked ju konecne lahnem opol hodinu uz zas reve a hlada prsnik. Tak sa napije a budi kazde tri alebo dva hodiny..hovorim uz som zufala….
zdravim aj ste nejak pokrocili s nocnym zaspavanim?
dakujem za odpoved
Ahojte. Ak chcete mať zdravé a sebavedomé deti, berte ich na ruky, noste ich, hojdajte, koľko vládzete, pretože prídu aj obdobia, keď to možné nebude a tých ťažkých je už v živote aj tak dosť, preto netrápte svoje deti zbytočne, život im uštedrí aj tak. To vám radím aj ako dlhoročný pedagóg aj ako veriaci človek. Bábätko nechať plakať? Veď preto sa berie na ruky, aby neplakalo…načo sú kolísky? Skúste toto povedať svojej starej mame, čo by Vám povedala. To vám s láskou píšem. Ľúbte svoje deti a obetujte sa pre ne, v živote to bude pre ne základom na ktorom budú potom stavať aj v puberte a dospelosti. Samozrejme po dvoch- troch rokoch treba určiť hranice.
ako fakt! casove intervaly pri vychove dietata!!! kde mate srdce, maminy? Tak asi vas to dieta potrebuje, ked ma nejaky problem!!! Sa potom divme, ze je tolko ludi zrelych na psychoterapiu od mladeho veku! Ze nevieda udrziavat kvalitne a hlbsie vztahy atd… Pritom treba liecit hlavne rodicov, aby nacuvali potrebam svojho dietata a adekvatne na ne reagovali!!! Neblaznite a poskytnite svojim detom seba – to je ich jedina istota.
Podla mojho nazoru je to skvely clanok a ako citam komentare, mnohymi nepochopeny. Dieta, ktore ma svoj rezim nieje o nic ukratene. Ani o lasku a ani o objatia. Rezim netreba dietatu nastavovat, kazde dieta svoj rezim uz ma. Je lenivost rodicov neodsledovat tento rezim a nedavat dieta na cas do postele, popripade na prsnik. Mame 4 mesacneho synceka. Mozno niekto povie, ze mame len stastie, ze je dobry. No nieje to celkom pravda. Poctivo som si jeho dni sledovala, zapisovala. Kedy spinka a kedy papa…. Dnes uz viem kedy bude unaveny, alebo hladny – samozrejme su aj tazsie dni, no priblizne to plati. Ak ho dam v jeho hodinu spinkat, zaspi sam v postielke so svojou hrackou. Priznavam, ak sa nam den pretiahne a chcem ho ulozit o par minut neskor, nasleduje niekedy aj 2 hodinovy truc. Toto je uz ale chyba mna ako matky, ze som jeho rezim presvihla. Ano rezim treba dodrziavat a niekedy musi dietatko aj plakat. Rodic by mal ale v prvom rade vediet co jeho dieta potrebuje a nie mu ten rezim na silu prenastavovat. Tiez nieje spravne cakat kym sa dieta od unavy a hladu unavi a potom ho uspavat na prsniku, rukach, v rodicovskej posteli. Dieta ma byt samostatne.
nemas celkom pravdu a mas celkom velke statsie.
nam sa nocne peklo zacalo na 6 den po narodeni a trva dodnes,
ako by si ucila tyzdnove dietatko spanku a rezimu ked dokazalo plakat 7 hodin vkuse, niekedy aj viac oko zazmurila tak na 10 minaj to len na fit lopte, cely cas len plac plac ci na rukach ci na ciciku ci autosedacke,,,ako by si takemu babtku urcovala rezim, casom sa to zmenilo vdaka spavaniu v kociku vonku,doma nezaspalo ani po 2hodinovom snazeni iba v kociku alebo v aute ale tomu predbiehal ukrutny plac, ze siludia mysleli ze ju tyrame…ci dazd ci vichrica ci mraz stale vonku, a boli sme vdacni za kazdu minutku co spala,nie kvoli nam ale kvoli nasmu babatku, rezim sa snazime budovat,ale je to nesmierne tazke, tieto deti su chronicky nevyspate a unavene.a len tak nezaspia, iba ked su n total vycerpane
Dobrý deň,ja mám 11.mesacneho syna a stále Ho utisujem a zaspava my na rukách. Ci je deň alebo v noci po svojom rituali ,okapkany,mliecko a potom ručičky čo mam robit aby som Ho od toho odnaucila