Bio príkrmov plná mraznička, v knižnici nastúpené knihy o zdravej výžive a dieťa aj tak skončí s rožkom v ruke. Potom sa na poradni dozviete, že by ste svoje bábo mali lepšie kŕmiť. Lenže čo robiť keď bábätko odmieta príkrmy?
Veľa toho na výber nemáte. Prednáška o zdravej výžive bude aktuálna tak o 20 rokov. Príčiny nechutenstva u malých detí môžu byť rôzne, od psychologických až po reálne príznaky choroby. Treba si však uvedomiť, že iba 10 % prípadov nechutenstva má chorobný základ.
Dajte mu šancu vyhladnúť
Čerstvý vzduch, pohyb a stimulácia robia svoje. Porozmýšľajte aj nad tým, ako a kedy sa vaše dieťatko dojčí, resp. kedy mu dávate fľašu. Možno jednoducho nestihne vyhladnúť. Staré mamy radia bábo menej dojčiť v noci, aby potom viacej jedlo cez deň – aké jednoduché však?
Urobte kompromis a rešpektujte, ak nechce jesť
Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Malý ústupok z vašej strany môže dieťa motivovať k tomu, že zje aspoň časť svojej porcie. Pri väčších deťoch celkom dobre funguje rozdelenie porcie čiarou, ktorá určuje koľko toho dieťa musí zjesť a koľko môže nechať.
S malým bábom sa ale ťažko dohodnete. U nás sa osvedčila metóda s rožkom. Asi nie je najsprávnejšia, ale našej malej rožok otvára ústa. Za každou lyžicou príkrmu dostane malú omrvinku chleba – vtedy je jej jedno, čo zje. Ak dieťa naozaj nechce jesť, rešpektujte to, aby ste u neho nevypestovali averziu k jedlu.
Naberajte primerané porcie
Poznáte ten pocit, keď po dlhšej dobe prídete domov k mamine a tá vám „poriadne naloží“? Mamy sú už také a je možné, že sa aj vy začínate dostávať do tejto kategórie. Uvedomte si, že malé dieťa má veľmi malý žalúdok a je vhodné mu dávať jedlo častejšie a v malých dávkach.
S jedlom rastie chuť
Ak bábätko nechce papať domáce príkrmy, možno je čas na to, aby ste urobili malú zmenu. Na rozpapanie nám perfektne poslúžili malé hipky-výživky (slivková u nás stále vedie). Začali sme s nimi, keď dcéra odmietala úplne všetko. Príkrmy sú v Bio kvalite a bez konzervantov, tak som to brala ako vhodnú alternatívu. Deťom od začiatku veľmi zachutili a postupne sme ich vymenili za domácu stravu. Na výletoch ich používam stále ako sladkú ovocnú odmenu.

Deťom veľmi chutí v prírode – bitka o ovocnú hipku-výživku
Dobrým nápadom je aj zmena v stolovaní. Dieťaťu možno vadí umiestnenie stoličky alebo sa mu s ňou spájajú nie príliš príjemné spomienky. Skúste ho posadiť k oknu, na balkón alebo na záhradu. Je to milá zmena a pre malého stravníka možno vybočenie z nepríjemného stereotypu.
Najčastejšie rodičovské chyby
- Dieťa nemá kedy vyhladnúť - medzi jedlami niečo stále hryzká alebo pije sladené nápoje.
- Dieťa sa dojčí pred jedlom a nie po jedle - opäť nestihne vyhladnúť.
- Dieťa sa stravuje nepravidelne.
- Dieťa vie, že ak nebude jesť, aj tak nakoniec dostane niečo, čo mu chutí - aby neumrelo od hladu.
- Rodič porovnáva dieťa s jeho súrodencami.
- Zabávanie, hračkami, počítačmi, alebo knižkami počas jedla - dieťa sa nesústredí na jedlo.
- Rodina nestoluje spoločne - dieťa nemá vypestované pozitívne stravovacie návyky.
- Rodičia jedlo sladia alebo solia v nádeji, že dieťa výraznejšia chuť viacej zaujme - v skutočnosti tým dieťaťu iba škodia.
- Rodičia podávajú dieťaťu jedlo nesprávnej konzistencie - príliš husté, hrudkovité alebo naopak staršie bábätká už vyžadujú tuhšiu stravu a jedlo do ruky.
- Rodičia kŕmia dieťa nasilu, čo vedie k negatívnym zážitkom a buduje sa tak zlý vzťah k jedlu.