Dojčenská kolika je príčinou frustrácie nejednej mamičky. Vytrvalý, niekoľkohodinový, neutíchajúci plač u inak zdravého bábätka, ktorý nie je vyvolaný hladom ani iným problémom možno pripísať práve kolike. Objavuje sa väčšinou večer (keď sú už všetci unavení) a spravidla ustane do polnoci.
Teórie o príčinách dojčenskej koliky
Teórií o príčinách dojčenskej koliky je naozaj mnoho a je len na vás, ktorú z nich uprednostníte. Vo všeobecnosti sa dnes pojem kolika spája so súborom príznakov, ktoré sú dôsledkom nie jednej, ale viacerých príčin. O kolike a jej príčinách sa aj podľa mnohých zdrojov stále máme čo učiť.
- Nesprávna technika dojčenia - bábätko pije príliš hltavo alebo je nesprávne prisaté a počas dojčenia pregĺga väčšie množstvo vzduchu, ktoré sa následne hromadí v črevách a spôsobuje bolestivé vetry.
- Nezrelosť tráviaceho traktu
- Reakcia na bielkoviny kravského mlieka - tieto bielkoviny sa môžu nachádzať v umelej výžive, ale aj v materskom mlieku, pokiaľ matka konzunuje väčšie množstvo kravského mlieka alebo výrobkov z neho.
- Nadmerná únava - unavené dieťa je nepokojné a mrzuté. Jedna z teórií hovorí, že výskyt koliky a večernej únavy má určitú súvislosť a večernú únavu možno priamo považovať za jednu z príčin tohto nežiadúceho javu.
- Prevaha "zlých" baktérií v tráviacom trakte - bábätká s kolikou majú v stolici oveľa menej laktobacilov. Keď bábätkám s kolikou podávali probiotiká ich stav sa v porovnaní s bábätkami, ktoré ich nedostali, výrazne zlepšil. Táto teória ale nevysvetľuje, prečo sú príznaky koliky horšie v noci.
Prostriedky na zmiernenie koliky
Hojdanie, kolísanie a nosenie
Kedysi deti spávali v kolískach a naše staré mamy vedeli prečo. Hojdanie, či kolísanie deti milujú, pretože tento pohyb ich sprevádzal počas celého ich pobytu v maternici. Hojdanie by malo byť rytmické, buď na rukách, kočíku alebo detskej hojdačke. Poskakovať môžete aj na fitlopte. Niektoré bábätká majú radi jemné „ťapkanie“ po chrbátiku, iné sa utíšia pri jemnom trasení, či nosení po byte (možno vám pomôže baby šatka).
Poloha na brušku alebo na boku
Poloha na boku alebo na brušku napodobňuje polohu bábätka v maternici a napomáha pri jeho utíšení. Niektoré zdroje ale varujú, že dieťa spiace na brušku má vyššie riziko úmrtia na SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). Pokiaľ máte dieťa na očiach, alebo máte doma monitor dychu, môžete (odgrgnuté) dieťa nechať pospať aj na brušku. Oveľa viac sa ale odporúča bábätko ukladať na bok.
(Správne) prisatie a dojčenie
(Ne)správna technika dojčenia môže mať súvis s výskytom dojčenskej koliky. Pri dojčení dbajte na to, aby bábätko malo v ústach celú časť dvorca a bolo bruškom otočené smerom k vášmu brušku. Noštek bábätka nesmie byť opretý o prsník, aby malo dieťatko vždy možnosť pohodlne dýchať. Dojčenie by nemalo byť bolestivé a dieťa by malo dobre priberať.
Bábätko by ste najskôr mali nechať vyprázdniť jeden prsník a až potom mu ponúknuť druhý – tak zabezpečíte, že nebude piť iba sladké „predné“ mlieko, ktoré môže skôr podliehať kvasným procesom, ako mlieko „zadné“. Problémom môže byť aj príliš silný spúšťací reflex, kedy sa z prsníka pustí naraz veľké množstvo mlieka, bábätko ho nezvláda prehĺtať, odťahuje sa a zakaždým prehltne veľké množstvo vzduchu.
Dôsledné odgrgnutie
Nepodceňujte dôsledné odgrgnutie u dojčiat. Vzduch nahromadený pri dojčení jednoducho musí von, inak by bábätko tlačil v brušku, čo by neskôr mohlo prerásť do bolestivej koliky.
Masáž dojčiat a poloha „na tigríka“
Na zmiernenie vyčerpávajúcej koliky môže pomôcť aj masáž bruška v smere hodinových ručičiek alebo nosenie bábätka v pohohe na tigríka. Táto poloha je vhodná aj na odgrgnutie a jej výhodou je posilovanie svalov šije a dvíhanie hlavičky dieťaťa. Účinné je aj prikladanie teplých suchých obkladov na boľavé bruško.
Zavinovanie
Niektoré zdroje odporúčajú dieťa zavinúť do plienky alebo zavinovačky. Pevné objatie jemnej, mäkkej látky dieťaťu pripomína jeho pobyt v maminom brušku. Bábätko je potrebné zavinúť tak aby malo ručičky pevne primknuté pri tele, no nožičky mali dostatok priestoru na kopkanie. Samotné zavinutie ale dieťa prevdepodobne neutíši a je potrebné ho kombinovať s hojdaním, kolísaním, či láskavým slovom.
Biely šum
Ak sa nazdávate, že vaše dieťa potrebuje pre pokojný spánok absolútny kľud a ticho, ste na omyle. Už v maternici je dieťatko vystavené určitému hluku alebo ak chcete šumu, ktorý je potom neskôr, keď už je na svete ochotné akceptovať ako výborný utišovací prostriedok. Na niektorých drobcov zaberá zvuk pusteného vysávača, fénu, či mixéra. Ak ale nechcete susedov v bytovke dohnať na psychiatriu, pozrite sa po internete – nájdete množstvo videí, ktoré takéto zvuky ponúkajú.
Rektálna rúrka
Účinným prostriedkom na zmiernenie prejavov koliky je aj rektálna rúrka. Rýchlo uvoľňuje nahromadené vetry a poskytuje okamžitú úľavu. Pri jej zavádzaní ale buďte opatrní, aby ste bábätku nepoškodili konečník. Rektálna rúrka by mala byť „poslednou inštanciou“, keď si už naozaj neviete rady. Dostanete ich kúpiť v každej lekárni.
Zdroj: I. Bukovský: Návod na prežitie pre bejby, A.J.R. Waterson: Starostlivosť o dieťa, www.paula.sk
Pingback: Ako zvýšiť tvorbu materského mlieka