Moje spomienky na dovolenku s rodičmi sú zväčša o horách, prírode a spoznávaní krajiny „z blízka“. Spomínam si na Dolomity v Taliansku, ako sme prespávali v našom prerobenom „žiguli“ v horských sedlách, aby sme mohli hneď ráno vyraziť na túru. Je to sloboda a ten, kto ju okúsi, nevie sa jej nabažiť. Časom sa všetko zmenilo. Žiguli vystriedalo Berlingo s posteľou a keď sa nám narodilo druhé dieťa rozmýšľali sme, ako sa vrátiť k vandrovaniu aj s deťmi.

Noc pod eukalyptom, spálňa, terasa, obývačka aj solárna sprcha na jednom mieste
Začali sme keď mali tri a päť rokov. Ak aj vy túžite po takejto slobode, tu je niekoľko mojich rád, ktoré sa na instagrame nedozviete. Tento článok píšem po 30 dňoch cestovania s deťmi v campervane po divokej Korzike. Aké sú fakty a mýty o cestovaní v dodávke? Je vôbec možné zvládnuť to s malými deťmi?
Dovolenka alebo cestovanie? Vyberte si
Nebudem vám klamať. Na all-inclusive dovolenke som v živote nebola. Je mi však jasné, že pobyt v rezorte, či ležanie na hotelovej pláži by ma isto pripravilo o rozum. Priznám sa, že keď sa nám narodili deti, chvíľu sme aj zvažovali, či takúto dovolenku nepretrpíme.

Plage de Bodri, Korzika – jedna z mnohých divých pláží na Korzike
Veď deti dáme animátorom alebo do bazéna, nebudem musieť variť a prípadnú fóbiu z množstva turistov vyriešim širokou ponukou v hotelovom bare. Nedokázali sme to. Cestovanie so sebou prináša neustálu zmenu, vidíte viac. Krajinu spoznávate z blízka a tak sme to aj chceli.
Obytná dodávka alebo karavan?
Klasický karavan sa nám zdal, aj napriek väčšiemu luxusu príliš nespratný. Najväčšou nevýhodou je, že s takýmto autom sa nedostanete napríklad do mesta alebo do úzkych horských dolín, či sediel. Druhou nevýhodou je, že ak sa niekde v kempe rozložíte, už z neho nevytiahnete päty, pretože premiestňovanie karavanu je veľmi nepraktické – kvôli krátkej ceste do mesta treba všetko pobaliť, nehovoriac o tom, že všade máte problém zaparkovať. Preto si niektorí „karavanisti“ berú na dovolenku aj motorku, alebo aspoň bicykel pre operatívne výjazdy z kempu.

Obed na lavičke pri ceste.
Obytná dodávka, campervan, kempervan alebo „plecháč“ je v tomto prípade lepším riešením. Veľkou výhodou je, ak má auto dĺžku do 5 m, šírku maximálne 2 m a výšku ideálne 2 a maximálne 2,5 m. S väčším autom môžete mať problém zaparkovať aj na parkoviskách kde sa môže prespať, ale karavany tam nesmú (namontované výškové bariéry).
8 dôvodov prečo je dovolenka v campervane splneným snom
Dlho sme premýšľali, ako úspešne cestovať s deťmi. Ukázať im, ako krásne je na svete. Byť čo najbližšie k prírode. Pobyty v apartmánoch, či predĺžené víkendy v hoteloch boli fajn, ale stále to nebolo ono. Chýbalo nám nocovanie na tichých, opustených miestach a nevyhovoval nám hotelový režim. Raňajky v hoteli začínajú až o ôsmej, takže dieťa, ktoré vstáva 5:50, od 5:55 prešľapuje pri dverách, kedy už pôjdeme do jedálne. Pre nás je cestovanie v „plecháči“ splneným snom a keď sa zamyslím nad dôvodmi, napadnú ma tieto:
1. Získate slobodu a vaše rozhodnutia sú vaše príležitosti
Je iba na vás, kam pôjdete. S deťmi je dobré mať plán, ešte lepšie je ho zmeniť na poslednú chvíľu. Nemáte predsa nič rezervované. Nikde nie je napísané, kde musíte nocovať. Možno na poslednú chvíľu zistíte, že „to miesto“, ktoré popisuje sprievodca vám nevyhovuje a potiahnete ešte 15 km do tichej, tienistej doliny, kde sa deti vyhrajú v potoku. Vaše sú rozhodnutia, aj príležitosti. Máte slobodu, môžte ich prijať alebo ísť ďalej.
2. Rodina je stále spolu
Mám pocit, že mesiac cestovania dal mojim deťom viac ako dva roky v škôlke. Rodina je pokope. Učíme sa na vlastných zážitkoch. Spoznávame svet. Sme tím. Každý má svoje povinnosti. Aj tí najmenší.

Západ slnka, Ještěd, ČR
3. Učíte sa každý deň a veľa …
NIe sú to len praktické a technické veci okolo auta, či cudzie jazyky. Nespoznávate iba krajinu a ľudí. Cestovanie, hory a príroda vám povedia veľa o sebe, o vašom partnerovi aj o vlastných deťoch. Naučíte sa lepšie zvládať krízové situácie. Tráviť 24 h denne, 7 dní v týždni na 10 m² s dvomi malými deťmi môže poriadne preveriť. Na konci dňa ale zistíte, že ste sa naučili zvládať „to“ ťažké a prežívať „to“ pekné ruka v ruke, ako jedna rodina a to je super vec.
4. Na cestách tak trochu zdivočiete, ale kto povedal, že je to zlá vec
Váš názor na to, čo je „ešte“ čisté sa zmení. Je možné, že kúpať sa budete v potoku a ozajstnú sprchu si dáte raz za päť dní. Vaše deti budú strapaté, pretože hrebeň vám spadol do kanála minulý týždeň vo štvrtok a ešte ste nezohnali nový. V posteli budete mať piesok a ihličie, ale nebude vám to vadiť. Vlastne na všetko si zvyknete a táto premena vás naučí smiať sa častejšie a viac od srdca. Zdivočieť, niekedy znamená byť šťastnejší, preto to nie je zlá vec.

Laghi di Fusine, Taliansko – Ranná hygiena v napájadle. Bez kozmetiky, aby sme neznečistili vodu.
5. Sústredíte sa seba a druhých neriešite
Vzťahy sú veselšie a zdravšie, ak sa nezaoberáte hlúposťami. Odstránite šum. Je veľmi ľahké nechať sa vyrušiť a vnímať sny, životy, problémy a drámy iných ľudí. Stresovať sa vecami, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Život v dodávke s deťmi vás pozbaví tohto šumu. Naozaj sa budete musieť starať iba o seba a svoju rodinu, ostatné nemáte kedy riešiť. Na konci dňa ste šťastnejší.
6. Potrebujete menej, žijete viac
Neuveríte, ale všetko, čo skutočne potrebujete máte zo sebou v domčeku na štyroch kolesách – vždy po ruke. Život v dodávke vám ponúka šancu vystačiť si s minimom vecí. A aj s minimom vody. Zo začiatku som mala sklony baliť príliš veľa oblečenia pre deti. Reálne sme využili jednu tretinu. Nepotrebujeme zbytočnosti, mobil sa dobije až keď sa naštartuje auto. Internetový signál začína na zákrute pod bralom 2 km od miesta, kde parkujeme. Nemáme toho veľa, ale máme všetko, čo potrebujeme. A preto som šťastná.

Noc na Ještěde, ČR
7. Deti sú viac deťmi
Internetu a technológií je na cestách pomenej a som za to vďačná. Je zaujímavé ako málo hračiek deti na cestách potrebujú. Vyhrajú sa s tým, čo nájdu v lese. Z padnutého stromu je zrazu lietadlo a na kameni sa varí polievka zo šišiek.
8. Stretnete rôznych ľudí – vypočujte si ich príbeh
Na cestách stretávate rôzne druhy ľudí. Lokálne typy, voňavých turistov z hotela, cestovateľov, agilných šesťdesiatnikov aj študentov, rozvedených aj šťastne zadaných, zblúdilých aj organizovaných, usmiatych aj otrávených, rodinky s bábätkami aj páriky na prvej dovolenke – každý z nich má svoj príbeh. Vypočujte si ich, rešpektujte ich vek a kultúru, naučíte sa veľa vecí.

Dovolenka bez detí vs. dovolenka s deťmi: Keď idete bez detí, máte luxus, môžete všetko. Aj tak ale celý čas rozmýšľate nad deťmi. Trápi vás, čo robia, kde sú a je vám smutno, že nie ste s nimi. Keď idete s deťmi, je po luxuse a unavení rozmýšľate nad tým, aké by to bolo ísť bez nich a mať čas pre seba 🙂 🙂
Cestovanie s malými deťmi nie je cestovanie, ako si ho pamätáte bez detí
Nie sme cestovatelia začiatočníci, ale otvorene priznávam, že naše predstavy o cestovaní s deťmi boli v istých ohľadoch romantické. Chvíľu trvalo, kým sme sa s deťmi v obmedzenom priestore auta „zohrali“. Cestovanie s deťmi nie je o tom čo chcete vy. S deťmi je všetko iné a všetko sa točí okolo nich. Aj cestovanie. Ak ste doteraz cestovali štýlom „nič neriešim“, možno budete prekvapení. Cestovanie je o zmene a deti ju v zásade nemajú radi. Adaptujú sa pomalšie ako dospelí, unavia sa rýchlejšie a sú zraniteľnešie. Majú radi svoj režim, svoje hračky a knižky. Bezdetný cestovateľ si môže dovoliť zariskovať.

100+1 nálad štvorročného dieťaťa
Rodič cestovateľ musí vedieť expresne riešiť milión detských problémov, pretože ak má problém dieťa, akcia je ohrozená. Na cestách nám s deťmi nikto nepomáha, niet tam animátorov, neberieme so sebou babku na stráženie. Výhodou je, ak viete vyraziť na cesty aj s inou rodinou s deťmi v podobnom veku. Detská energia sa tak rozptýli, deti sa vyhrajú.
Detské choroby a zrušené rezervácie
Keď naše deti začali chodiť do škôlky, rozplynuli sa moje sny o pilieroch detskej imunity. Investovala som veľa energie, aby boli zdravé (otužovanie, zdravá strava, šport, príroda, kvalitný spánok a neviem, čo ešte…). Vedela som, že s nástupom do kolektívu budú choré, ale dúfala som, že iba občas. Moje deti boli po príchode do škôlky ako špongia. Ak sa v škôlke vyskytla nejaká choroba, mali sme ju doma. Schytali sme to my a aj starí rodičia. Keby sme mali psa, ľahol by aj on.

Západ slnka na Veľkej Javorine
Boli sme z toho zničení, pretože sme sa nevedeli celé mesiace nikam dostať. Ak sme si nejaký pobyt rezervovali, hneď sme ho aj zrušili. Deti pravidelne ochoreli deň pred odchodom. Postupne sme sa naučili využiť každú jednu príležitosť. Rozhodujeme sa na poslednú chvíľu a ak sú všetci v pohode, vyrážame na cesty – bez rezervácií, kam sa nám zachce a tam, kde je lepšie počasie.
Na divoko alebo v kempe?
Je fajn pokiaľ máte predstavu kam idete, kde budete spať, aké tam asi bude počasie a čo budete robiť – máte plán. Ušetrí vám to množstvo času. Cestovanie s deťmi môže ľahko prerásť cez hlavu, preto treba mať jasno v základných veciach. S deťmi spávame aj „na divoko“, ale častejšie ideme do kempu (vyberáme podľa google hodnotení).
Keď vyrážame na výlet bez detí, kempom sa vyhýbame. Na diviko zväčša za nocľah neplatíte, prípadne prispejete nákupom na salaši u lokálneho gazdu. Ak sa rozhodnete obrážať kempy, počítajte s extra investíciou 10 – 60 Eur/noc. V cene je zväčsa, elektrika, pitná voda, sprchy, WC, niekedy bazén alebo detské ihrisko, chladničky, wifi a možnosť prania za príplatok.
Deti sú na cestách stále hladné
Ak chcete mať pokoj od varenia a nekonečného pripravovania jedla, choďte radšej na all-inclusive dovolenku. Stravovanie v reštauráciách je pre nás strata času a peňazí. Pokiaľ to nie je pizza alebo koláč, deti jedlo poobracajú po tanieri a všetko berieme v dóze domov. Ďalším problémom je zdravá strava.

Hesshutte, Rakúsko – horská prémia na chate
Cestovanie v obytnej dodávke nám preto ponúkalo určitú formu slobody, v tempe, ktoré nám vyhovuje so stravovaním, ktoré preferujeme, bez hľadania reštaurácií a platenia za predražené jedlo. Áno, daňou za toto rozhodnutie je extra námaha s prípravou jedla pre celú rodinu. Niekedy v „bojových“ podmienkach – zvykli sme si. Základom je mať vždy po ruke niečo na zahryznutie pre deti, pretože hlad prichádza v najnevhodnejších chvíľach.
Čo variť deťom na cestách?
Klobúk dole pred každou mamou, ktorá týždeň pred cestou varí mäso do sklenených pohárov. Ja toto nedokážem. Ani uvariť, ani zjesť. A tak si prirábame extra prácu. Raňajky chystá manžel – už 6 rokov máme každé ráno túto ovsenú kašu. Je to zvyk. Pred cestou navarím jedno väčšie jedlo na dva dni, keď sa zje, varím ďalšie. Uprednostňujem jednoduché recepty pre deti, ktoré zje aj manžel, napríklad cvikľové rizoto alebo tento kari expres. Kupujeme čerstvé lokálne potraviny a vymýšľame.
Základom je variť jedlá, ktoré deti poznajú, zjedia a ktoré im nespôsobia problémy. Preto sa vyhýbame koláčom, šľahačkám, mastným jedlám – aj keď sú zárukou, že ich deti nikdy neodmietnu.
Deti vám na turistiku kašlú, radšej sa vyhrajú v potoku
Často sa ma pýtate, ako motivujeme deti k turistike. Ako sme ich vychovali, že s nami chcú chodiť po horách. Nuž máme dve deti. Jedno turistika baví a to druhé treba stále nosiť na chrbte alebo aspoň ťahať za ruku :).

Oddych po ceste na Hesshütte v Rakúsku
Ak ideme na túru, plánujeme turistiku do 10 km s prevýšením maximálne 500 m. Ďalši deň/dni potom o výlete nie je ani reči. Deti sa radšej sa vyhrajú v potoku a tak to má byť. Naučili sme sa nemať žiadne očakávania ani prehnané ambície.
Deti sa na cestách zašpinia rýchlejšie a niekto to musí oprať
Ako som písala, vystačíte si s minimom vecí. Treba sa však pripraviť na to, že ak ste celý deň von, zašpiníte sa rýchlejšie ako na dovolenke hotelového typu. Niektoré kempy majú pračku, väčšinou však nenazbierate 5-7 kg špinavého prádla, nehovoriac o tom, že za použitie práčky je potrebné zaplatiť extra poplatok (5-10 Eur).

Laundry day v kempe.
A tak sa dostanete do situácie, že takmer každý deň niečo periete v rukách. Keď človek cestoval sám, bola to samozrejmosť, oprať na jedného nie je problém. Ak máte prať po štyroch ľuďoch, môže vám to po chvíli liezť na nervy.
Mami cikať! A to je ten lepší prípad ?
Ak ide dieťa cikať na odpočívadle, neznamená to, že mu nebude treba strašne kakať dve minúty po tom ako sa pohnete na diaľnicu. A všetko je vaša vina, lebo na odpočívadle ste sa ho opýtali, či ide cikať a mali ste sa zmieniť aj o kakaní. Nuž deti si svoje „cikakanie“ naplánovať nevedia, práve naopak. Je to žolík, ktorého na vás vytiahnu, keď to najmenej čakáte 🙂 . Napríklad, keď ste na vodnom bicykli v strede jazera alebo keď stojíte v dopravnej zápche.
Cestovanie s malými deťmi v obytnej dodávke nie je pre slabé povahy
Občas vás na cestách v „plecháči“ zastihnú sychravé dni. Ak ste bez detí, je vám to jedno. Daždivý deň s dvoma malými deťmi v priestore dodávky však preverí každého rodiča. Majte po ruke omaľovánky, vystrihovačky, skladajte záložky do knihy, alebo lúskajte pracovné zošity. Na jeseň pomôžu panáčiky z gaštanov. Pozeranie rozprávok je istota, ale nerobíme to radi. Radšej máme rozprávky na čítanie.

Upršaný deň v dodávke – ste pripravení?
Dlhšie výlety sú lepšie, ako tie kratšie
Keď vás konečne opustia myšlienky na prácu a deti si zvyknú na cestovateľský režim, všetko ide akosi ľahšie. U nás to tvá tri až päť dní. Preto je lepšie vyrážať na dlhšie výlety. Ak máte viac času, aj presuny autom môžete prispôsobiť potrebám detí. U nás platí: tri hodiny a dosť. Dlhšie presuny sú zbytočné trápenie pre celú rodinu.

Deti si zvykli spávať v hamaku medzi stromami.
Aj na cestách deti potrebujú svoj režim. Snažíme sa dodržiavať ten škôlkarsky, aj s poobednajším spánkom. Zo skúseností vieme, že ak sa najmä mladšie dieťa poobede nevyspí, máme podvečer zarobené na problém ako rozbité koleno, vybitý zub, alebo aspoň záchvat zlosti z kategórie „len tak“.
Prečo by som nemenila?
Máme šťastie, deti sa na cestovanie v campervane veľmi tešia, je to pre nich dobrodružstvo, tak ako aj pre nás. Rodina je celý deň na čerstvom vzduchu – dodávka je príliš malá na vysedávanie. Vždy som chcela aby moje deti mali radi prírodu a rozumeli jej. Mám pocit, že iba tak im bude záležať na jej ochrane. Aj preto sa s nimi túlame po svete.

Bitka o to, kto bude umývať riad 🙂 dokedy?
Na našom mesačnom výlete po Korzike som si na drobcoch všimla niekoľko zaujímavých zmien. Staršia Zuzka si vie zrazu oprať ponožky, vynesie smeti, donesie fľašu s vodou, pozametá podlahu od piesku, umyje a utrie riad – nenútim ju, ale každý z nás má svoje povinnosti. Sme tím. Inak to v obmedzenom priestore dodávky nejde. Možno si poviete, že na takúto dovolenku by ste v živote nešli. Je to príliš náročné. Áno, cestovanie s malými deťmi je niekedy aj o tom, že si viete užiť vlastnú mizériu :). Je to náročné, ale čo nie je? Ja som vždy ľutovala, iba príležitosti, ktoré som v živote nevyužila. Už teším sa kedy pôjdeme na cesty zas.
Prihlás sa na odber noviniek:
Odber noviniek
Ahoj. Je to krasne napisane. Tiez jazdime s detmi uplne od malicka. Syn od 5 mesiacov. Mali sme to presne tak ako vy ?. Teraz uz mame vacsie deti. Dcera 13 r. strasne chcela ist do hotela, tak sme jej to splnili. Po dvoch dnoch zistila, ze je to nuda. Tak isto sme jej teraz splnili tyzden ja jachte. Ked sme sa vratili, tak vyhlasila, ze niet nic lepsie, nez slobodne volne cestovanie. V detoch ta laska ku slobode ostane. Stoji to za to ?. Zelam Vam kopu dalsich krasnych ciest.
Ďakujeme, presne to iste u nas 😀 boli sme nedavno 3 dni v hoteli a deti nam to ofrflali, ze v hoteli je strasna nuda 😀 Dakujeme za krasny komentar, drzte sa 🙂
fuuu ! Nezávdím, takáto dovolenka musela byť výzvou. fakt neviem ako by som si poradila ja, kebyže nemám po ruke ani práčku, ani wc, ani nič, čo používam na každodennej báze. Variť by sa mi v takom aute asi nechcelo. Asi by sme to vzdali druhý deň. Minulý rok sme chceli ísť na loď s boataround.com/sk Loď bola úplne krásna, čistá, mala tam všetko aj kuchyňu, kde sa dalo variť, ale prvý deň, čo sme tam boli, tak dcére prišlo zle z mora, z vody neviem. Samozrejme, nemali sme kinedryl ani nič.. pecka,čo? No, našťastie sa to dalo zrušiť.. Vysadili nás na ostrove, bookli sme narýchlo hotel a ostali ešte dni pri mori..Veľká škoda, mohlo to byť mega super. 🙁 Čiže my už na také tripy asi nepôjdeme, predpokladám, že keď jej bolo zle na vode, tak jej bude zle aj v aute, autobuse ..Môj zážitok nie je až taký dobrodružný ako tento..
PS: Nakonci sa mi veľmi páčilo – Je to náročné, ale čo nie je? 🙂
Jak si to kdo udělá, tak to (většinou) má. 🙂 Hezky napsaný článek, kde nezmiňujete jen ty super situace a zážitky…ale i ty reálné (vč. ? v tom nejnevhodnějším okamžiku na silnici, což mě pobavilo – také se nám to samo stalo – a ještě jednou při výletu vláčkem po dřevařské dráze), a to se často nestává. Na našem prvním roadtripu s mládětem jsem zpočátku trpěla lehkou depresí poté, co jsem všude viděla fotky za všech okolností spokojených, vzorných, čistých a spolupracujících dětí, zatímco naše mládě předvedlo během prvního dne „100+1 nálad“ (jak jste to naprosto výstižně popsala), což jsme s mužem (po usnutí mláděte) ten první večer museli upít místní pálenkou. 😀 Postupně jsme se sladili a stabilizovali, mládě velmi rychle zjistilo, že když se zapojí do balení, úklidu apod., bude vše rychleji hotovo a dřív bude čas na zábavu (což doma praktikujeme také, ale zhusta je kolem toho frflání a komentáře)… Ale asi to zanechalo silně pozitivní dojmy, neb o této dovolené neustále mluví, všem to vypráví a ve školce přesvědčuje spolužáky, že spaní v autě nebo ve stanu je lepší než v hotelu. 🙂 Letos se mě už od začátku roku ptá, kdy už zase konečně pojedeme do toho Rumunska a odškrtává si dny do (plánovaného) odjezdu! 😀 Jen s těmi vlastními hračkami a knížkami to u nás není tak žhavé – stačí 2 skladné hračky, 1 knížka, 1 sešit s aktivitami (vše dle vlastního výběru), pastelky a sešit na kreslení. Plus tedy máme plechovou krabičku 20 x 13 x 5 cm, kde máme 2 pexesa, domino, kvarteto, tangram a „prasátka“. Jinak jsme nikdy nic nevyužili, tak s sebou víc nevozíme (a někdy nevyužijeme ani to málo, co máme), neb vždy se najde spousta zajímavějších věcí, než jsou vlastní hračky. 😉 Přeji vám krásné léto a spoustu – ideálně pozitivních – zážitků na cestách! 🙂
:))))))) Bee, krásne napísané, som sa nasmiala 😀 😀 krásne leto prajem 😀
Super clanok, my tiez cestujeme s jednym aktivnym a energickym 5r. Mladym muzom?? ziť zivot vanlife, je nasim snom. ( ale doposial sme neziskali financne prostriedky na kupu. Ani nemame taku pracu) pracujeme silno na tom. Ak to neni osobne a nevadilo by ti. Dala by si nam daky tip…ako to mate napr. Vy? My vzdy ked mame chvilu casu volana sme vzdy niekde….byvame v kempoch ale airbnb alebo v aute…..chodime lietadlom ,autom….na rozne miesta…..snazime sa vyuzit vsetko co sa da….a tiez by sme uvitali daku spolocnost pre nasho mladeho muza? este som sa chcela spyt , ze existuju aj suche Wc. Nebolo by to pre vas dobre? V pripade nudze….tiez som videla aj rucne pracky ? tesime ,ze nas je na svete viacej, takych co nemaju obmedzenie. Pozdravujeme a uzivajte ❤
ahoj posielam mail 🙂