Jedno dieťa, dva batohy, 120 km a 7500 m výškového stúpania. Aj takto môže vyzerať dovolenka s malou slečnou. Cieľom dobrodružnej výpravy Marty, Mateja, malej Hanky a ich dvoch kamarátov bol klasický trek okolo masívu Grand Combins (4 314 m) v Švajčiarskych alpách.
Na trase sa prechádza niekoľko horských sediel vo výške cca 2900 m. Ak ste si práve zaklopali na čelo, tento článok určite nečítajte ďalej.
Príprava na trek
Celá výprava sa musela prispôsobiť najmenšiemu členovi – malej Hanke, ktorá väčšinu času strávila na chrbte v turistickom nosiči. Aj keď sa na trase nachádza množstvo horských chát, kde by sa dalo prespať, nemohli ich využiť kvôli vysokej nadmorskej výške (cca 2600 m), ktorá by mohla byť pre dieťa nebezpečná.
K povinnej výbave teda pribudol stan, spacáky, karimatky, varič, plynové bomby, ale aj nočník, či dojčenská voda. Zabudnúť samozrejme nemôžte na bežné vybavenie pre dieťa, ale aj ostatných a tak sa batohy plnili jedlom, oblečením, liekmi – všetko tak na 5 – 6 dní.
Popis trasy
Výlet sa začína v horskom mestečku Bourg Saint Pierre (1632 m), cez ktoré kedysi prechádzala 40 000 – ová armáda Napoleona. Trek sa rozhodli ísť v opačnom smere. Unavení po 12 h šoférovaní vyrážajú na prvý etapu.
1. Deň: 7,6 km, prevýšenie 541 m
Z mestečka Bourg Saint Pierre (1632 m) vyrážame najskôr po asfaltke, neskôr makadánovou cestou smerom k priehrade Lac des Toules. Nad priehradným múrom pokračujeme po poľnom chodníku a obchádzame celú priehradu. Táboríme na lúčke za jazerom asi vo výške 1920 m.
View Tour des Combins in a larger map
2. Deň: 18,2 km, prevýšenie 1452 m
Ráno vyrážame turistickým chodníkom po trávnatých lúkach do sedla Grand Saint Bernard 2469 m. V sedle sme kúpili niekoľko pohľadníc. Opúšťame Švajčiarsko a vstupujeme do Talianskej zeme. Zostupujeme dolinou smerom na mestačko Saint Rhemy en Bosses. Kempujeme na lúčke obklopenej ihličnatým lesom pri salaši Barrason (1965 m).
3. Deň: 16,4 km, prevýšenie 1324 m
Ráno zostupujeme okolo kamenných salašov, cez rieku až chate Pointier 1807 m. Odtiaľ cesta pokračovala po serpentínach v riedkom lesíku, neskôr lúkami a hrebeňmi až do sedla Champillon (2708 m). Spoločná fotka a už zostupujeme v chate Champillon, ktorú míňame aby sme sa utáborili v rozumnej výške, čo sa nám nakoniec podarilo nad osadou By vo výške 2150 m.
4. Deň: 25,57 km, prevýšenie 2139 m
Tento deň nás čakala najdlhšia a najnáročnejšia etapa s výstupom na Mt. Avril 3343 m. Ráno sme si aj privstali a pred 7:30 sme už šlapali do sedla Fenétre de Durand (2797m). Zo sedla sme si „vybehli“ na Mt. Avril a „zbehli“ naspäť do sedla odkiaľ nás čakalo 600 metrové klesanie do údolia La Barme k ľadovcovej rieke Dranse de Bagnes, aby sme zas mohli vystúpať niečo cez 300 m na chatu Cabane de Chanrion 2462 m.
Na chate oddychujeme s pivkom v ruke a pomaly si uvedomujeme, že od dnešného cieľa nás delí ešte 10 km a asi 800 m klesanie. Cesta dlho nechcela klesať a my sme sa teda mohli kochať východnými svahmi vrchu Combin de la Tsessette (4141 m), tretieho najvyššieho vrcholu Combinu. Okolo ôsmej sme už rozkladali stany, naberali vodu a kuchtili obľúbenú kašu pre hrdinku tejto etapy. Táboríme na lúčke do priehradou Mauvoisin cca 1860 m.

Pohľad z vrcholu Mt. Avril na Grand Combin
5. Deň: 16,60 km, prevýšenie 1618 m
Ráno sa črtal pekný deň. Vyrazili sme pred deviatou a hneď zhurta krátkymi serpentínami až do výšky asi 2180 m, odkiaľ sa zas obchádzal vrstevnicou hrebeň Grand Tavé /3158 m/ až postupne cesta vyústila do sedla Col de Otanes 2870 m. Odtiaľ sa nám naskytol nádherný pohľad na samotný Grand Combin, ale i ľadovec Glacier de Corbassiere tečúci spod Combinu celým údolím.
Prudkým klesaním sme sa dostali až ku chate Panossiere 2645 m, kde sme sa najedli a trocha oddýchli. Opäť sme museli vyraziť, pretože sme boli asi v tretine cesty a relatívne vysoko. Čakala nás ešte cesta na chatu cabane Marcel Brunet (2104) až na lúku pri usadlosti Servay (cca 2060m).
6: Deň: 14,40 km, prevýšenie 749 m
Ráno bolo počasie už bolo prvýkrát iné, slnko nesvietilo, mrholilo, bolo chladnejšie a v sedle Col de Mielle (2479 m) sme museli nasadiť aj bundy do dažda. Obhloha sa ale postupne čistila a my sme mohli vidieť v diaľke vrcholy masívu Mt. Blanc. Fotografi si prišli na svoje, zelené lúky s pasúcimi sa kravami, zasnežené biele vrcholy v diaľke a črtajúca sa modrá obloha. A cestička vedená cez kamenné usadlosti, Le Couer, Boveire d̒en Bas, Creux de Ma nás dojímali a na chvíľu pretrvával pocit, že to nemôže byť posledný deň treku.
V diaľke sme už videli obrysy Bourg St.Pierre a parkovisko, kde stálo celých päť dní naše auto. Už sme pri ňom, cesta dokonaná a misia splnená. Vzájomné potriasanie rúk, sprcha v kempe, balenie a zas auto a dlhá cesta späť na Slovensko.
Pohľad rodiča
Pri vysokohorskej turistike, obzvlášť ak prekračujete sedlá s nadmorskou výškou okolo 3000 m je dôležité sledovať správanie dieťaťa – akú ma náladu, či mu chutí jest, či nemá bolesti, alebo nepokojný spánok. Nevyhnutne sú pravidelné prestávky. Dieťa sa v nosiči nehýbe (môže mu byť zima aj keď vy umierate od tepla) a potrebuje sa prekrviť, napiť, najesť – podľa možností v súlade so svojím režimom.

Spokojnosť najmenšieho výletníka je kľúčom k úspechu celej výpravy, preto netreba zabúdať na správnu motiváciu dieťaťa. Spravidla si vystačíte zábavkami typu hádzanie kameňov do vody, spoznávanie kvetov, trhanie trávy a podobne. Na trase treku bolo okrem nádherných výhľadov veľa zaujímavostí – pasúce sa kravy, jazerá, vodopády, svište, takže s týmto problém nebol.
Keď malú sedenie v nosiči omrzelo, prešla kratšie rovinaté úseky sama. Tempo sa prispôsobuje hlavne potrebám dieťaťa, preto sme denne prešli maximálne 20 km.
Pre prípad nejakej náhlej zmeny sme si vytypovali pár miest, kde sa dá trek opustiť. Počasie nám nakoniec vyšlo ideálne, len posledný deň nás zastihli slabé prehánky.
Deti a nadmorská výška
Obavy sme mali len z nadmorskej výšky, kvôli nej sme nespali na chatách, ktoré ležali vo výške aj 2600 m a spali sme v stane. Trek vedie vo výške 1500-3000 m, väčšinou však v rozmedzí 2000-2500 m. Prechádza cez pár sediel s výškou takmer 3000 m. Krátkodobý pobyt v tejto výške nerobil malej problém – prenocovať je, ale potrebné nižšie. Stále mala dobrú náladu, chutilo jej jest, dobre spala. Pre porovnanie v osobných lietadlách je tlak vzduchu zodpovedajúci výške asi 2500 m. Dcére sa trek podľa nás páčil a od návratu sa pravidelne pýta, kedy budeme spať v stane.
Itinerár
- 1.etapa: Bourg Saint Pierre (1632m) po 1.nocľah (cca 1920m), lúčka nad Lac de Toules
- 2.etapa: lúčka nad Lac de Toules, cez sedlo Grand Saint-Bernard (2469m) po 2.nocľah (cca 1965m), lúčka v doline Vallon de Menovy
- 3.etapa: lúčka v doline Vallon de Menovy, cez sedlo Champillon (2708m) po 3.nocľah (cca 2150m), lúčka za usadlosťou By
- 4.etapa: lúčka za usadlosťou By, cez sedlo Fenetre de Durand (2797m) s výstupom na Mt.Avril (3346m), cez chatu Chanrion (2462m) po nocľah (cca 1860m), lúčka pod priehradou Mauvoisin
- 5.etapa: lúčka pod priehradou Mauvoisin, Col de Otanes (2870m), chata Panossiere (2645m), cez cabane Marcel Brunet (2104) až na lúku pri usadlosti Servay (cca 2060m)
- 6.etapa: Lúka pri usadlosti Servay (cca 2060m), cez sedlo Col de Mielle 2473m až späť k autu na parkovisko v Bourg Saint Pierre (1632m)
Podklady k článku poskytli: Milan, Marta, Maroš a Matej