Zabudnutý klenot Malých Karpát s nádherným lesom, kde najmä na jar nájdete záľahu medvedieho cesnaku a snežienok v hornej časti trasy. Trasa tam aj späť má 8 km. S deťmi sme to zvládli za 3-4 hodinky, určite budete rýchleší 🙂 .

Ako sa dostať na Havranicu – trasa
Výlet sa začína v Smoleniciach. Pár minút cesty pešo od železničnej stanice odbočuje z hlavnej Továrenskej cesty stará asfaltka smerom do Karpát. Asfalt musíte pretrpieť na 1,5 km dlhom úseku, potom vôjdete do krásneho lesa a zabudnete na všetko utrpenie.

Asi v polovici cesty prídete k rozcestníku Pod Havraňou skalou, kde žltá značka končí a pokračujete po červenej Štefánikovej magistrále (E8) až k známej lezeckej oblasti Havrania skala.

Lezecké steny môžete obísť zdola – popod skaly vedie chodníček alebo sa vyštveráte hore. Odmenou je pekný výhľad na okolie Smoleníc, možno uvidíte aj zrúcaninu kostola Katarínka. Obidva chodníky sa po chvíli spájajú a nasleduje posledný strmší úsek na vrchol Havranice. Prekvapilo ma, koľko snežienok tu kvitlo, nekonečné polia malých bielych kvietkov nám robili dobrú náladu v druhej polovici výletu.
Viete kde rastie medvedí cesnak v okolí Trnavy?

Ak máte radi medvedí cesnak, cestou na Havranicu ho rastie neúrekom. Les v spodnej časti výstupu rozvoniava cesnakom. Okrem cesnaku tu na jar kvitne množstvo kvietkov rozmanitých farieb.
Z Havranice na Záruby
Náš výlet sa skončil na nevýraznom vrchole Havranice. Chvíľu sme sa pohrali s deťmi, ale na Záruby sa im už pokračovať nechcelo. Čakal nás ešte zostup dole a zásoby jedla sa zmenšili na jedno jablko. Ak by ste boli lepšie vybavení ako my, oplatí sa výlet naplánovať tak, že budete pokračovať až na Záruby. Hrebeň je v tejto časti Malých Karpát malebný a menej navštevovaný, ako trasa zo Smoleníc.

Lezenie na Havranej skale
Kým sme nemali deti, venovali sme sa všakovakým záhaľčivým činnostiam na potlačenie nudy slobodného človeka – napríklad sme chodievali liezť na Havraniu skalu. Aj dnes tu nájdete pekné a ľahké lezecké línie.