V prvej polovici marca som ešte cyklo-sezónu nezačínala, nuž ale keď je už celý svet hore nohami prečo nie. Na začiatok to skúsim na bratislavskej hrádzi – korčuliari ešte nepovyliezali, bude kľud. Na začiatku tohto „výletu“ ale musím vyriešiť niekoľko problémov a to: Ako sa dostať z dvanásteho poschodia s cyklovozíkom, bicyklom a štvornožkujúcim dieťaťom v nie najväčšom výťahu. Tento bod programu som mala vždy premyslený len teoreticky no ukázalo sa, že moje predstavy boli skôr romantické. Prípravná fáza výletu mi zabrala 40 min. Konečne stojím pod bytovkou – odľahlo mi.
Cyklotrasa pomedzi Dunajské ostrovy patrí k petržalskej klasike. Ak ale máte pocit, že Vás tu naozaj nič neprekvapí, ste na omyle. Slepé dunajské ramená sú príbytkom zaujímavých vodných živočíchov, majmä Bobra európskeho, ktorý si tu často stavia svoje hrádze. Dunajské ostrovy boli v roku 2002 vyhlásené za prírodnú rezerváciu, hlavne kvôli tomu aby sa zachoval pôvodný ráz lužného lesa a mokradí.
Trasa sa začína pri dostihovej dráhe, presnejšie pri reštaurácii Bosorka. Pomalým tempom prechádzam popri, štrkovisku a čističke, po niekoľkých kilometroch míňam Rusovecké jazero. Aj s vozíkom v závese to ide celkom ľahko, veď do chrbta mi fúka vietor. Práve kvôli tomuto sa v Čunove otáčam – naspäť to bude horšie. V polovici trasy odbočujem doľava, smerom k Dunaju. Na tejto strane hrádze menej fúka a je to tu celkovo krajšie. Na záver okruhu prechádzate cez „houseboat village“, ktorú som si obľúbila, pretože mi pripomína lastovičie hniezda – ľudia si tam tie svoje plávajúce maringotky obkvačkajú všelijakými farebnými vecičkami a chodia sa o to všetko pravidelne starať. A nevadia im ani komáre.
Čo je dôležité?
- Štart: Reštaurácia Bosorka pri dostihovke
- Cieľ: Reštaurácia Bosorka pri dostihovke
- Dĺžka trasy: 30 km tam aj späť
- Čas: 1,5- 2 h na bicykli, na korčuliach asi dlhšie
- Obtiažnosť: Nenáročný výlet na bicykel alebo inline s dieťaťom
Galéria
Mapa