Všetky mamy, sa donekonečna o niečo strachujú. Nič neje! Málo spí! Nepriberá! Priberá! Obleč sa je mi zima! Byť mamou je tak trochu diagnóza. Nedávno ma zaujímalo koľko spánku potrebuje moje dieťa cez deň a v noci. Aj toto je jedna z tých ustráchaných „maminovských“ neistôt na ktoré neexistuje presná odpoveď.
Každé dieťa je iné. Niektoré je spachtoš aj počas dňa – kam ho posadíte tam bude sedieť. Živé deti naopak môžu vystrájať aj v noci. Novorodenec spravidla nerozoznáva deň a noc – možné je teda úplne všetko. Dieťa, ktoré dobre a dlho spí v noci nemusí zákonite dobre spať cez deň. No je to celá veda. Ak Vás táto téma predsa len omína pozrite si obrázok s priemernými hodnotami dĺžky denného a nočného spánku. Počet denných spánkov do 6 mesiaca je individuálny a závisí od režimu dieťaťa.
Ďalšia podobná „maminovská“ neistota je z kategórie, ako dlho by malo byť dieťa hore? Hovorí sa, že keď dieťa spí, rastie. Každá mamina teda prirodzene pociťuje určitú dávku obáv nad tým, či jej dieťatko spí toľko koľko by malo. Novorodenec vydrží bdelý len cca 30 až 60 minút. S pribúdajúcim vekom sa tieto intervaly predlžujú.
Niekedy je umením odhadnúť moment, kedy drobca uložiť do postieľky. Všímajte si zívanie a šúchanie očiek, resp. celkový útlm aktivity, či mrzutosť. Možno ale máte doma skvelého herca, ktorý sa vždy a všade tvári čulo ako rybička.
Zdroj:
A. Kast-Zahn * H. Morgenroth, Každé dieťa sa vie naučiť spať, Kniha o zaspávaní a prespávaní nocí.
A.Vida, Moje dieťa nechce spať.
Pingback: 6 pilierov detskej imunity: ako ju správne podporiť