Používate v kuchyni vegetu na dochutenie polievok? Jej základom je Ligurček lekársky (Levisticum officinale) alebo po česky libeček. Aj preto ju ľudovo nazývame magi, alebo vegeta rastlinou. Ligurček pochádza z hornatých oblastí Iránu a Afganistanu. Odtiaľ sa rozšírila do južnej Európy, kde sa stala neoddeliteľnou súčasťou dedinských záhrad a európskej gastronómie. Po sa stáročia používa ako korenie a zažívacie tonikum.

Ligurček lekársky alebo magi rastlina
Silná, aromatická bylina, ktorá nesmie chýbať v žiadnej zeleninovej záhrade. Ligurček sa využíva hojne v gastronómii a získal prezývku magi rastlina, vegeta rastlina, či polievkové korenie. Už niekoľko čerstvých listov dodá skvelú chuť najmä polievkam, omáčkam a šalátom. Ligurček sa používa aj v prírodnej medicíne ako zažívacie tonikum.
Ako pestovať ligurček?
Predpestované sadenice si kupujem na jar na trhu. Ligurček vysádzame v marci/apríli, podľa lokality – je odolný proti mrazom, v našich podmienkach dobre prezimuje. Sadenička ligurčeka pôsobí nevinne, no rastlinka rastie rýchlo a už po niekoľkých týždňoch je potrebné ju zrezať. Rastlina znesie prechodné sucho, no treba ju vydatne poliať najmä po spätnom reze.
Kde kúpiť ligurček? Priesady kúpite na lokálnom trhovisku vo vašom meste.
Ligurček je možné pestovať aj z darovaných koreňových pukov. Táto dvojročná rastlina dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Preto rastlinám doprajte rozostup aspoň 50 cm a umiestnite ich na také miesto v záhrade, aby svojím vzrastom neobmedzovala iné rastliny. Ligurček sa ľahko rozmnožuje delením koreňových trsov, presádzanie je vhodné urobiť na jeseň, ale moja skúsenosť je taká, že ligurček sa dobre ujme aj počas jari, či v lete, ak má dostatok vlahy na to, aby sa zakorenil.
Výsev a pestovanie v záhone, kvetináči aj na balkóne
Myslím, že ligurček sa neoplatí pestovať zo semienok, je to príliš prácne v uponáhľanej dobe. Ak by ste to predsa len chceli vyskúšať, treba ho vysievať v marci/apríli alebo koncom augusta do riadkov, ktoré sú vzdialené od seba 50-60 cm. Semienka treba vysievať s rozostupom 3 cm do riadku – hĺbka 2-3 cm. Ligurček môžete pestovať aj v kvetináči na balkóne, či terase.

Ako sadiť ligurček? Stanovisko a nároky na pôdu
Ligurček znesie všetky druhy pôdy, no veľmi sa mu darí v ľahkej humóznej pôde na slnečnom stanoviskum prípadne v polotieni. Na jar je vhodné okolo rastliny rozsypať a do pôdy zapracovať 2-3 litre kompostu.
Škodce a choroby
Nepriateľom ligurčeka lekárskeho sú listové vošky v strede leta. Sú neškodné, iba kazia dojem. Nikdy som toto korenie nestriekala. Ďalším „problémom“ sú žlté škvrny na listoch u starších rastlín. – vyriešite to spätným rezom, rastlina vyženie nové, čerstvé listy.
Partneri na pestovanie
Ligurčeku sa darí v blízkosti rajčiakov, rebarbory a zemiakov. Naopak nemá rád mrkvu, kôpor a spoločnosť paštrnáku, zeleru, rasce a koriandru. Dôvodom je aj možný prenos chorôb – preto sa neodporúča sadiť ligurček na miesta, kde ste pred tým pestovali tieto rastliny.
Zber, rez a uskladnenie ligurčeka lekárskeho
Listy zbierame od oknca apríla do novembra. V júli je dobré rastliny ošetriť silným spätným rezom, aby nevybiehala do kvetu – listy potom horknú. Ligurček som skúšala sušiť, mraziť a aj krátkodobo skladovať vo váze s vodou. Pre dlhodobé uskladnenie pre účely varenia je najlepšie mrazenie – bylinka nestratí chuť ani vôňu. Sušením ligurčeka sa trochu stráca vôňa aj chuť – tento spôsob uskladnenia je vhodný pre prípravu odvaru a čajov. Bylinka by sa mala sušiť pri teplote 40 °C. Neodporúčam skladovanie v nádobe s vodou – takto vydrží rastlinka iba krátko.

Použitie v kuchyni a recepty z ligurčeka
Ligurček má výraznú arómu, ktorá príjemne ochutí polievky, omáčky alebo mäso. S jeho používaním to však netreba preháňať. Priveľa vegeta korenia spôsobí, že polievka môže byť, najmä pre deti príliš výrazná a nebude im chutiť. Ligurček používam do slepačieho vývaru, rascovej, hŕstkovej, cícerovej, zeleninovej, hokkiado-tekvicovej, či šošovicovej polievky. Ligurček je skvelý aj pre ochutenie kôprovej omáčky a výborne sa hodí ho hovädzieho na hrášku, či k netradičným šalátom z varených zemiakov.
Recept: Čaj a odvar z ligurčeka lekárskeho
Ligurčekový čaj sa pripravuje zo sušeného koreňa – ten sa zbiera, keď má rastlina aspoň tri roky. Samotný čaj nie je veľmi chutný, ale sušený koreň sa môže pridať aj do iných čajových zmesí. Do hrnčeka nasypeme 1 čajovú lyžičku sušeného koreňa a zalejeme 2 dlc vriacej vody. Necháme lúhovať 15 až 20 minút, potom scedíme a podávame.
- 2 dlc vriacej vody (100°C)
- 1 čajová lyžička drveného sušeného koreňa z ligurčeka
- doba lúhovania 15-20 minút
Upozornenie: Čaj z ligurčeka je vhodné užívať maximálne jeden týždeň, potom si treba dať aspoň 30 dní prestávku.

Liečivé účinky ligurčeka lekárskeho
Zápar z listov pomáha pri nervovom vyčerpaní, reumatizme a zlom trávení. Tinktúra z ligurčeka sa používa pri liečbe cysticídy – zápale močového mechúra, ale aj kolikách a nadúvaní. Ak si pridáte silný odvar z listov do kúpeľa, prispejete k čisteniu a detoxikácii pokožky. Poznáte všetky liečivé účinky ligurčeka lekárskeho?
- Zápaly močových ciest. Výťažok z ligurčeka sa používa na liečbu zápalov dolných močových ciest. Prečisťuje krv aj obličky a je účinným pomocníkom pri rozpúšťaní obličkových kameňov.
- Odvodnenie a detoxikácia tela. Ligurček je známy pre svoje močopudné vlastnosti. Pomáha odvodňovať organizmus a zbavuje telo škodlivých toxínov.
- Zlepšuje dýchanie a uvoľňuje hlien. Ligurček je prírodný expektorant, inými slovami bylina, ktorá napomáha pri vykašliavaní a uvoľňovaní hlienu z tela. Ak vás trápi nadmerné hromadenie hlienu, bylina môže byť účinným pomocníkom.
- Podporuje trávenie a účinne lieči nechutenstvo. Popri mäte piepornej, kardamóne, či harmančeku patrí ligurček k bylinám, ktoré podporujú chuť do jedla a podporujú trávenie.
- Bylina proti nadúvaniu a ťažkostiam so žalúdkom. Podobne ako fenikel alebo rasca, aj ligurček je bylinou, ktorá sa v tradičnej medicíne používa po stáročia na upokojenie zažívacieho traktu, zmiernenie bolesti, nadúvania a plynu. Nektoré zdroje uvádzajú, že bylina je užitočná pri liečbe dojčenskej koliky. (2)
- Bolestivá a nepravidelná menštruácia. Ligurček lekársky obsahuje látky, ktoré pomáhajú regulovať a vyvolať menštruáciu. Rovnako tiež môže zmierniť bolesť, ktorá je spojená s menštruáciou.(1)
- Protizápalový účinok ligurčeka je vďaka vysokej hladine antioxidantu Quencerín.
- Proti bolesti kĺbov a nadmernému poteniu. Ligurček je vhodný aj na vonkajšie použitie, ak si odvar z tejto byliny pridáte napríklad do kúpeľa.
- Podporuje krvotvorbu.
- Pôsobí ako jemné afrodiziakum.
Skôr, ako sa rozhodnete ligurček užívať pre liečku ťažkostí, konzultujte svoj zdravotný stav s vaším lekárom. Informácie v tomto článku nenahrádzajú návštevu lekára.
Vedľajšie účinky ligurčeka lekárskeho – upozornenia
Nadmerná konzumácia ligurčeka môže viesť k zvýšenej citlivosti na svetlo. Ligurček môže nepriamo zvýšit množstvo sodíka vo vašom tele, čo môže súvisieť so zvýšeným krvným tlakom. Ligurček nie je vhodný na dlhodobé užívanie a ani krátkodobo by ho nemali užívať ľudia, ktorí majú problémy s obličkami.
Keďže ligurček obsahuje deriváty kumarínu – látky, ktorá môže vo väčších množstvách spôsobiť krvácanie a bolesti hlavy, môže zvýšiť riziko krvácania u pacientov, ktorí berú lieky na riedenie krvi. (4)
Ligurček počas tehotenstva a dojčenia
Upozornenie: Ligurček sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
Čo obsahuje ligurček lekársky?
Konzumácia ligurčeka má vďaka jeho zloženiu pre človeka mnoho výhod, aj keď je potrebné povedať, že s konzumáciu tejto byliny to netreba preháňať a v žiadnom prípade nie je náhradou za pestrú stravu. Ligurček obsahuje približne 2% éterického oleja, cukor, estery a živice. Tieto látky sú zodpovedné za jeho charakteristickú chuť a vôňu.
Vitamíny
100 g ligurčeka lekárskeho obsahuje 84 % denného odporúčaného príjmu vitamínu A. Vitamín A je dôležitý pre zdravie kostí a zdravé oči. Ligurček je tiež bohatým zdrojom vitamínu C a 100 g porcie poskytuje takmer polovicu denného odporúčaného príjmu.
Minerály
Ligurček obsahuje významné množstvo vápnika a železa. V 100g byliny nájdete až 15 % odporúčanej dennej dávky. Okrem toho je bohatým zdrojom draslíka.
Protizápalový Quencerín
Cenný antioxidant, ktorý má protiźapalové účinky. Ligurček lekársky je tretím najbohatším zdrojom tejto látky po zelenom čaji a púčikoch kapary.
Prihlás sa na odber noviniek:
Odber noviniekPri tvorbe tohto článku sme vychádzali z týchto zdrojov:
- Assessment report on Levisticum officinale Koch, radix
- Botanical: Levisticum officinale (KOCH.)
- Efficacy and safety of the phytotherapeutic drug Canephron® N in prevention and treatment of urogenital and gestational disease: review of clinical experience in Eastern Europe and Central Asia
- Heck AM, DeWitt BA, Lukes AL. Potential interactions between alternative therapies and warfarin. Am J Health Syst Pharm. 2000;57(13):1221-1230.10902065