Každej mame prirodzene záleží na tom, aby jej potomok dobre prospieval. Problém ale nastáva, keď sa sen stretne so skutočnosťou a vaša milá ratolesť odmieta takmer všetko, okrem sladkého, mastného a super slaného. Môže vás aj poraziť, pretože ste si domov nakúpili knihy o zdravej výžive, svojmu dieťaťu varíte len zdravo a tak aby malo vyvážený príjem minerálov a vitamínov.
Žiadny cukor, ani nekvalitné tuky. Žiadne džúsiky, ani sladkosti. Dieťa vám ale na tieto výmysly kašle. Ide sa zabiť za vyprážaným syrom s hranolkami, kvôli brumíkovi by si nechalo asi aj do kolena vŕtať. Deti dokážu byť vo svojom vzdore nesmierne vytrvalé. Napriek ťažkej situácii, v akej sa možno nachádzate, existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám môžu byť nápomocné.
Nenúťte dieťa jesť
Rešpektujte rozhodnutie malého človeka a dôverujte mu ak vám dá najavo, že už má dosť. Dieťa nie je kŕmna hus. Samé vie najlepšie odhadnúť kedy je najedené. To, že ostávajú zbytky je váš problém, ktorý sa musíte naučiť riešiť. Zdravý vzťah k jedlu je základom prevencie voči neskoršej obezite. Pokiaľ dieťa naučíte, že musí vždy a všetko dojesť, môžete mu pekne zavariť.
Ak dieťa odmieta jedlo úplne uzavrite s ním dohodu – zješ iba zemiaky, alebo polovicu kaše. Niekedy vám ale neostane iné len jedlo odniesť a vyčkať do najbližšieho kŕmenia. Naučte dieťa, že ak nezje, čo ste mu navarili, nedostane nič iné – až nasledujúce jedlo. Nedovoľte aby dieťa medzi jedlami vyjedalo sladkosti.
Nevarte dieťaťu náhradné jedlo, ak odmieta, to čo ste mu navarili
Pokiaľ dieťa odmieta to, čo ste mu navarili, neponúkajte mu náhradu. Náhradné jedlo je v očiach dieťaťa znamením, že vyhralo a vy akceptujete jeho nevhodné správanie.
Táto všeliečivá metóda spravidla spôsobí, že dieťa „zlúpe“ raňajky aj v dvojnásobnej porcii. Niekedy sa stane, že deti odmietajú jedlo dlhodobo. V tomto prípade navštívte pediatra, ktorý vám spraví testy na možnú intoleranciu laktózy, celiakiu a skontroluje či dieťa nemá málo železa.
Jedzte spoločne v príjemnej atmosfére
Stolujte spoločne a buďte pozitívnym príkladom zdravého stravovania. Dieťa sa rýchlejšie naučí ako sa pri stole správať. Prítomnosť oboch rodičov mu dodáva prepotrebnú istotu. Pri jedle nepreberajte zložité rodinné témy, ani sa nerozčulujte. Príjemná atmosféra je základom stravovacej pohody. Neodbiehajte neuroticky od jedla – je to stresujúce pre všetkých zúčastnených. A nakoniec – nehrajte sa za stolom s telefónom a nečítajte letáky.
Potraviny z chladničky by mal vyberať iba dospelý – a práve on by mal určovať, čo dieťa bude jesť. Prípadne staršie dieťa, ak sa opýta, či si môže vziať to, an čo má chuť.
Dieťa nerozptylujte
Mnohé deti sa nevedia najesť bez toho, aby čumeli na telku alebo počítač. Problém je, že ani nevedia čo jedia a nesústredia sa na svoju primárnu úlohu – jedenie. Naučte dieťa jesť aj bez týchto barličiek. Ich budúci partner sa im určite poďakuje. Spoločné stolovanie je aj spoločenskou záležitosťou, ktorú sa treba naučiť zvládať.
Neponúkajte žiadnu sladkú odmenu
Ak zješ zeleninu, dostaneš čokoládu. Celé zle. Ponúkanie úplatkov a odmien je cesta do pekla. Dieťa sa naučí, že za každým jedlom má dostať nejakú odmenu. A tiež aj to, že čokoláda je niečo výnimočné. Niečo, čo stojí v hodnotovom rebríčku vyššie ako zelenina, ktorú do neho potrebujete napchať.
Dbajte na pitný režim
Nie je pitný režim ako pitný režim. Deti by mali piť primárne medzi jedlami a nie počas jedla. Džúsy a iné sladené nápoje nemajú pre dieťa, žiadnu pridanú hodnotu. Sú zbytočným zdrojom jednoduchých cukrov. Nie každá potravina s označením „pre deti“, je skutočne to najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu ponúknuť. Naučte svoje dieťa piť čistú vodu. Prípadne riedené ovocné šťavy. Nič viac, nič menej.
Pingback: 6 pilierov detskej imunity: ako ju správne podporiť
Pingback: Mali by ste ho lepšie kŕmiť -