Deti si zaslúžia bezpečnosť. Ani dnes nie sú zriedkavé prípady, kedy rodičia svojím nezodpovedným konaním ohrozia bezpečnosť svojich detí. Rodičovstvo nie je súťaž, aj keď niekedy keď zablúdite na sociálne siete skutočne ten pocit nemáte. Turistika je úžasný šport, ktorý zbližuje celú rodinu a napomáha budovaniu vzťahu k prírode. Čo treba ale zvážiť skôr ako sa vyberiete na výlet (s deťmi)?
1. Horské poistenie nie je zbytočný luxus
Dieťa je spravidla najzraniteľnejší člen výpravy. Ľahko sa dehydruje, nemá vycibrenú motoriku, nevie predvídať, chýba mu psychická a fyzická vytrvalosť, menšie deti nevedia popísať bolesť alebo únavu. Stať sa môže čokoľvek a aj (vaše) drobné zranenie, či iný problém môžu prerásť v situáciu, ktorú bez záchranárov nevyriešite. Nepodceňujte preto význam „horského poistenia“. Akékoľvek náklady na záchrannú akciu, vrátane výjazdu vrtuľníka, ste totiž povinní horskej službe uhradiť.

Zdroj: ATE
2. Plánovanie výletu pre deti
Plánovanie sa začína už doma a je kľúčom k celému úspechu. Pomáha znížiť riziko nehody a nepríjemných situácií. Rozhodujúcim faktorom pri plánovaní je dĺžka a trvanie túry, vek dieťaťa, jeho schopnosti a želania. Pri výstupe rátajte (v závislosti od veku dieťaťa) minimálne s jeden a pol násobkom času uvedeného v sprievodcovi alebo mape. Na zostup s prehľadom počítajte aj s dvojnásobkom času. Pri plánovaní túry s deťmi nepodceňujte tieto faktory
- celková dĺžka túry
- celkové prevýšenie túry
- počasie
- zdravotný stav a motivácia dieťaťa
- možnosti núdzového úkrytu - chaty, lanovky
- možnosti núdzového zostupu - lanovky, zubačky, autostop
- zdroje pitnej vody, resp. možnosť stravovania
- obtiažnosť trasy
- charakter terénu s ohľadom na počasie, ročné obdobie, alebo zmena terénu v súvislosti s nedávnou prírodnou katastrofou - popadané stromy, lavína, zosuv pôdy
3. Motivácia
Malé dieťa chce robiť len to, čo mu spôsobuje radosť. Rodinný výlet by nemal byť obojstranným trápením plným okrikovania. Dieťa k turistike nikdy nenúťte na silu a neočakávajte, že po príchode na miesto bude okamžite zo všetkého nadšené.
Správna motivácia je pre úspešný výlet rozhodujúca. Niekedy stačí zobrať aj susedove deti a za malými výletníkmi nebudete stíhať. Ak takú možnosť nemáte, skúste deťom po trase pripraviť zaujímavé prekvapenia a občerstvovacie stanice. Zaveďte si doma zápisník do ktorého si dieťa bude zbierať pečiatky z horských chát.
Zo všetkého najviac ale deti milujú rozprávky a tajomné povesti. Keď si večer pred výletom nejakú zaujímavú vymyslíte, určite bude mať túra hladký priebeh. Malým deťom vždy zoberte aj obľúbenú hračku, aby na túre mali svojho spojenca.
4. Predpoveď počasia
Počasie je jeden z najrizikovejších faktorov v horách. Pred túrou sa informujte o aktuálnych podmienkach a vývoji počasia v regióne ktorý sa chystáte navštíviť. Počas leta počítajte s letnými búrkami – vyrážajte vždy skoro ráno. V zime sa informujte o aktuálnej lavínovej situácii.
Na základe predpovede môžete predvídať podmienky na túre – námraza, mokro, horúčava, vietor a pod. Pokiaľ vyrážate do vyšších hôr a nie ste vybavení horolezeckými mačkami, nevstupujte (s deťmi) na snehové polia – ktoré sú nebezpečné aj počas leta.
5. Orientácia
Naučte sa pracovať s mapou. Myslite na to, že GPS a baterka vášho mobilu nie sú všemocné a cvičte si prirodzený orientačný zmysel. Všímajte si výrazné prvky krajiny a zapamätajte si ich ako orientačné body. Naučte to aj svoje deti. Zablúdenie v neznámom prostredí môže mať fatálne následky.
6. Oblečenie, obuv a vybavenie
Nepodceňujte kvalitnú turistickú obuv pre seba a pre dieťa. Vždy noste so sebou náhradné oblečenie. Ak chodíte do hôr pravidelne investujte do „páperového programu“. Tenká páperová vetrovka alebo vesta je ľahšia a neporovatelne teplejšia ako mikina.
Bábätkám v turistickom nosiči zabaľte (aj počas leta) nohy do teplých papučiek – u nás sa osvedčili páperové alebo kožušinové. Ani v lete v horách nezabudnite na čiapku, rukavice a tenkú vetrovku, samozrejmosťou je pršiplášť a ochrana proti slnku – šiltovka, krém a okuliare.
Ak dieťa nosíte v nosiči, vždy so sebou noste aj pršiplášť na nosič. Keď dieťa v nosiči zaspí chráňte ho pred slnkom napríklad látkovou plienkou. Na horách nepoužívajte šatky na nosenie – spôsobili už nemálo problémov. Ak vyrážate na bicykel nezabudnite na cyklistické prilby.
7. Nadmorská výška
S rastúcou nadmorskou výškou klesá tlak vzduchu. Vo výške nad 2500 m je vzduch natoľko riedky, že pri dlhších pobytoch môže vyvolať neočakávanú reakciu detského organizmu. Pri deťoch do 8 rokov treba byť obzvlášť opatrný pri nocovaní na horských chatách položených nad 2500 m. Aby ste zamedzili bolestiam hlavy, naplánujte najbližšie spanie max. o 300 – 600 výškových metrov vyššie ako to posledné.
S deťmi do troch rokov by ste ale mali dlhodobé pobyty a hlavne prenocovania nad 2500 m úplne vylúčiť. Pokiaľ je pobyt vo výške pre vás nevyhnutný je potrebné dieťa aklimatizovať.
8. Prvá pomoc
Najčastejšou príčinou smrti detí starších ako jeden rok sú úrazy. Chlapci sú 2 krát rizikovejší ako dievčatá. Keď už dôjde k neočakávanej situácii je dobré byť psychicky ale aj fyzicky pripravený. Nevyhnutnou výbavou výletníkov by mala byť lekárnička, nabitý mobilný telefón a znalosť poskytovania prvej pomoci. V prípade vážneho zranenia, vyčerpania alebo zablúdenia volajte tiesňové linky
- 18 300 Horská záchranná služba
- 112 Integrovaný záchranný systém - jednotné európske číslo tiesňového volania
Nevyhnutným vybavením lekárničky pri jednodňových túrach by mali byť:
- Sterilné obväzy, gáza, šatky, špendlíky, náplaste, dezinfekčný roztok, nožnice, nôž
- Lieky proti alergickej reakcii - Fenistil pre deti (konzultujte so svojím pediatrom)
- Lieky proti bolesti - napríklad Nurofen pre deti (konzultujte so svojím pediatrom)
- Dezinfekcia a výplach oka - Opthalmo-Septonex (konzultujte so svojím pediatrom)
- Lieky na zažívacie ťažkosti - čierne uhlie
9. Jedlo a pitný režim
Dieťa sa ľahko dehydruje a nemusí si byť tejto skutočnosti ani vedomé. Na výlet vždy noste dostatočné množstvo vody (1 – 2 l na osobu) a pravidelne ich deťom podávajte. Smäd lepšie uhasí čistá voda ako cola. Vyvarujte sa pitiu z horských potokov ak sa po prúde nachádzajú horské chaty.
Na vlčí hlad sú ideálne obložené chleby, celozrnné tyčinky a ovocie. Na zahnanie malého hladu výborne poslúžia oriešky, sušené ovocie alebo celozrnné keksy. Sladkosti berte len ako niečo malé extra. Dodávajú len krátkodobú energiu. Menším deťom navarte do termosky ich obľúbenú kašu.
10. Kondícia a prehnané ambície
Pred tým ako vyrazíte na výlet triezvo zhodnoťte, či na to máte. Niesť dieťa na chrbte v nosiči na celodennom výlete si vyžaduje určitú dávku sebazapretia a kondície. Takýto náklad môže vážiť aj 20 kg. Ak máte väčšie deti nesnažte sa pred nimi zabodovať extrémnymi výkonmi – aj tak vedia, že celý týždeň sedíte v kancli. V žiadnom prípade nepreceňujte sily vašich detí len zato, že susedova Alicka má na facebooku svoju prvú vrcholovku z Rysov.
V opačnom prípade im to môžte celé zhnusiť. Keď vystúpite na vrchol uvedomte si, že zostup – ťažšia časť výletu je ešte len pred vami. Najviacej úrazov sa totiž stáva pri zostupe, keď je telo unavené a pozornosť klesá. Výlet preto naplánujte tak aby ste mali všetci silu na návrat.
Ak máte akékoľvek pochybnosti radšej sa vráťte.
Horám zdar!
Zdroje
Moutaineering: Freedom of the hils, 2010
Berge voller Abenteuer – Mit Kindern unterwegs – Wilfried Dewald, Wolfgang Mayr, Klaus Umbach
Bergsteiger 08/2014 – Moritz Baumstieger & Lea Hampel
Wandern und Bergsteigen mit Kindern – Franz Berghold; DAV
www.james.sk, www.ate.sk
Za nemecké preklady ďakujeme Terke