Ruku na srdce. Koľko hodín denne sedíte? Máte jasno v tom, koľko hodín denne presedia vaše deti? Práve ste sa zľakli?
Áno, ale! Menej ako 4 hodiny denne dnes sedí iba žena na materskej alebo domorodci v papuánskom pralese. V práci priemerne trávime 8 až 10 hodín. Sme závislí na počítačoch, televízoroch, internetoch. K pasívnemu spôsobu života (často nedobrovoľne) pobádame aj naše deti.
Behaj alebo zomri
Spoločnosť je dnes posadnutá behaním, chudnutím a zdravým životným štýlom. Každý z nás na pozadí tuší, že by sa mal rozhýbať. Práve preto sa veľkej obľube tešia ultra športové hviezdy, ktoré svojimi výkonmi motivujú, ale niekedy až premotivujú.
Problém nastáva, ak celý týždeň sedíte a v sobotu sa idete „poriadne“ zničiť na celodennú túru. Máte pravdu, lajkovať svojho miláčika na facebooku nestačí, no prehnaná nepravidelná športová aktivita môže vášmu telu narobiť viac škody, ako úžitku.
Riziká sedavého zamestanania
Poznajú asi všetci, ale pre tých, ktorí si myslia, že je naozaj všetko v poriadku uvádzame najdôležitejšie riziká spojené s dlhodobou pasivitou (sedením, ležaním a pod.)
- podporuje ukladanie tuku v oblasti srdcového svalu,
- spôsobuje stagnáciu krvi v končatinách - možno preto je vám zima na ruky a nohy, čo nie je až taký problém v porovnaní so zvýšeným rizikom kŕčových žíl, hemoroidov, či krvných zrazenín,
- druhý najzávažnejší faktor mozgovej príhody,
- podporuje vznik a rozvoj rakoviny hrubého čreva a prostaty,
- podporuje deformáciu chrbtice a nesprávne držanie tela.
Kto patrí do rizikovej skupiny
Každý kto ráno vstane posadí sa k raňajkám, o pár minút do auta, ktoré zaparkuje, čo najbližšie k ofisu, prejde pár metrov k výťahom, posadí sa k počítaču, sedí doobeda, potom na obede a poobede, rovnako tak podvečer s kamošmi na pive, alebo pri deťoch na ihrisku, potom doma pri nedokončenej práci, úhradách, internetoch, večeriach, cigaretkách na balkóne, či televízoroch – tadáaaa pekný deň za nami. Poznáte to?
Ako sa vyhnúť rizikám sedavého zamestnania?
Dôležité je mať cieľ a držať sa ho. Ak pôjdete raz vysypať smeti, veľa vody nenamútite. Zapisujte si koľko, kedy a pri akej príležitosti sedíte. Stanovte si denný minimálny limit pohybu a časom ho predlžujte. Ale hlavne
1. Používajte schody a nie výťah
Koľkokrát denne „idete“ výťahom? Skúste ho zameniť za schody. Nikdy nie ste natoľko uponáhľaní, aby ste sa nemohli venovať sami sebe. Možno ste (budúci) živiteľ rodiny a vaše zdravie je prednejšie ako nezmyselné termíny. Pri aktívnom pohybe sa v tele tvoria endorfíny – hormóny šťastia, takže na stretnutie prídete určite s dobrou náladou.
2. Vybavujte veci osobne
Doba je už taká, že sa čoraz viacej vyhýbame osobnej komunikácii. Nič nepokazíte, ak vstanete zo stoličky a niektoré z dôležitostí nevybavíte cez internet, ale osobne zájdete za kolegom do vedľajšieho ofisu. Možno tak skôr dosiahnete, svoje (pracovné) ciele. Komunikácia zoči-voči robí zázraky.
3. Každú hodinu si dajte pár minút strečing
Ponaťahujte si kosti, zahrejte stuhnuté telo a končatiny. Pravidelný stečing prispieva k vašej kondícii, rozprúdi krv v žilách a dodá vám pozitívnu náladu.
4. Sadnite si na fitloptu
Áno, ale opatrne. Začiatočníci by na lopte nemali sedieť dlhšie ako pár minút. Interval sedenia postupne predlžujte. V rámci jedného „open space“ pracoviska tak viacerí uživíte jednu dve fitlopty. Lopta podporuje správne držanie tela a posiluje chrbtové svalstvo, aby vás potom neseklo, keď prídete domov a zodvihnete na ruky svoju milú ratolesť.
5. Prechádzajte sa počas telefonovania
Robia to aj v amerických filmoch. Počas telefonovania vstaňte a poprechádzajte sa. Prečo nie – budete možno pôsobiť dôležitejšie.
6. Vyzujte sa a vyložte si nohy
Hlavne dámy vedia o tomto fenoméne svoje. V práci sa jednoducho nemôžete prezuť do pohodlných papučiek. Ak si však nechcete privodiť trombózu alebo kŕčové žily, mali by ste tesné lodičky občas vyzuť a vykašľať sa na etiketu. Ideálne je, keď si môžete v nepozorovanej chvíli vyložiť aj nohy.