Kedy, prečo a ako budovať režim u bábätiek a detí? Potreby malého bábätka nie sú veľká veda. Malý drobec spravidla potrebuje jesť, prebaliť, pohrať sa, poľuľkať a spať. Tieto potreby sa opakujú v určitý denných, no nezriedka aj nočných intervaloch, čo je pre mnohé mamy vyčerpávajúce. Skutočnou výzvou môže byť aj rozpoznanie toho, čo práve nemluvňa vyžaduje a zosúladenie týchto potrieb s potrebami staršieho dieťaťa, či prioritami celej rodiny.
Pravidelný režim vám uľahčí život. Prečo?
Mnohí rodičia postupne prichádzajú na to, že zavedením pevného režimu sa veci zjednodušujú na obidvoch stranách:
- dieťa je pokojné pretože vie, čo môže očakávať (pred jedlom si musí upratať hračky a po jedle nasleduje rozprávka na dobrú noc)
- rodič je spokojnejší, pretože správanie dieťaťa je čitateľnejšie a predvídateľnejšie (hračky odkladám bez rečí iba vtedy, ak sú na večeru palacinky)
Ak plánujete svoje dieťa nechať opatrovateľke alebo babke, adaptácia bude jednoduchšia, ak už má vaše dieťa zavedený určitý denný režim a vypestované návyky, ktoré sa v ňom pravidelne opakujú. Ak je drobec zvyknutý na určité stereotypy, opatrovateľka bude jednoduchšie predvídať, kedy je hladný, unavený, alebo potrebuje ísť na nočník.
Kedy začať?
Pohľadov je mnoho, no vo všeobecnosti prevláda názor, že bábätká medzi 2 až 4 mesiacom života sú pripravené na to, aby sa im zaviedol jednoduchý režim. Stravovacie a spacie návyky dojčiat sú po uplynutí 3 mesiacov konzistentnejšie a predvídateľnejšie. Rodič by sa mal v tomto období chopiť príležitosti a podporiť dieťatko v budovaní pravidelného režimu.
Ak začínate s budovaním režimu mali by ste vedieť, že viacej dosiahnete ak je vaše dieťa v domácom prostredí, oddýchnuté, najedené, kľudné, 100% fit a bez stresu. Nikdy nezačínajte v neznámom prostredí na návšteve u babky alebo ak je dieťa, čo i len trochu choré.
Neočakávajte priveľa
Stačí ak si malé „mimi“ zvykne, že po večernom kúpaní nastáva tá časť dňa, ktorú by malo v rámci možností prespať. Ak sa úspech nedostaví okamžite nezúfajte, postupne a s dôslednosťou sa výsledky dostavia.
Ako na to? Aké sú možnosti?
Blaho vášho dieťaťa by malo byť na prvom mieste. „Baby režim“ môžete budovať troma základnými spôsobmi: 1. dominantný rodič, 1. dominantné dieťa, alebo 3. zlatá stredná cesta – kombinácia
1. Harmonogram dominantného rodiča
Striktný rodičovský režim, ktorý je založený na (biologických) potrebách dieťaťa, zodpovedá jeho veku a určuje kedy má dieťa jesť, kúpať sa, spať, kedy sa zobudiť, ísť von, čo si obliecť a pod. Dôsledný rodič si vie týmto prístupom vybudovať pevný harmonogram, ktorý sa bude opakovať, deň čo deň a umožní členom rodiny dokonalé plánovanie svojho dňa.
2. Harmonogram dominantného dieťaťa
Podľa tohto prístupu by ste mali sledovať okamžité potreby dieťaťa a postupne v nich nájsť určitý model resp. opakovanie. Ak sa rozhodnete pre tento harmonogram, po pár týždňoch prídete na to, že potreba spánku, hry a stravovania dieťaťa sa objavuje v určitých časoch. Tento prístup je volnejší (náročnejší pre rodiča) a správanie dieťaťa je menej predvídateľné, čo ale neznamená, že nemá svoje pravidlá.
3. Zlatá stredná cesta
Je kombináciou prvého a druhého spôsobu. Zaručuje určitú voľnosť pre dieťa, ale prináša istotu pre rodiča, ktorý si vie naplánovať deň podľa určitých zaužívaných stereotypov.
Stanovenie režinu pre dieťa má vplyv aj na zaspávanie a celkovú kvalitu spánku u detí. Pokiaľ vám bábätko nechce spať, skúste mu najprv nastaviť pravidelnú dennú rutinu. Vo všeobecnosti pravidelný harmonogram prispieva k zvládaniu:
- detského vzdoru (dieťa je kľudnejšie)
- odplienkovania (po jedle sa pôjdeš vycikať)
- zdravých stravovacích návykov
- a podporovaniu imunity (každé ráno si dáš studenú sprchu)
- samostatnosti
- plánovania chodu rodiny (zlatko, teraz ideme na výlet a večer budeš papať tie hnusné kvapky)
Veľa šťastia!