Detská obezita, stres, poruchy správania a sústredenia nadobúdajú rozmer epidémie. Stále viacej času trávime v pohodlí vykúrených, či klimatizovaných miestností, víkendujeme v nákupných centrách, jeme umelú stravu – žijeme v umelom svete.
Do prírody chodíme minimálne. Permanentne máme zapnuté rôzne rozptyľovače pozornosti – počítač, mobil, vrčiacu chladničku, alebo nedobrovoľne vstrebávame ruchy ulice. Každý z týchto elementov nás oberá o istú mieru pozornosti, zaťažuje mozog určitou informáciou na pozadí – sme unavení.
V tomto prostredí vychovávame aj naše deti. Nezriedka bez nároku na pobyt na čerstvom vzduchu. Poznáte to? Je zima. Fúka. Je teplo. Štípu komáre. Už je neskoro. Je mokro. Nechce sa mi.
V kolobehu každodenných starostí sa často krát spamätáme až večer s patričnou dávkou nervozity a stresu zisťujeme, že päť minút pre seba je vysnívaný luxus. Navyše, deti sú neznesiteľné, máte pocit, že by Vám vyliezli na hlavu. Stresové situácie riešime, čokoládou, internetom, cigaretou a neviem čím ešte. Liek na pohodu v rodine je pritom zázračne jednoduchý. Volá sa pobyt na čerstvom vzduchu. Dôvodov, prečo z pobytu na čerstvom vzduchu urobiť rituál je hneď niekoľko.
1. Psychohygiena
Myšlienka potrebuje priestor. Keď je zlá, odveje ju vietor, keď dobrá, môže sa zmeniť na veľký nápad. Medzi štyrmi stenami zlú myšlienku neodveje, iba nás zbytočne ťaží na duši a to nehovorím len o prepracovaných dospelých.
Každý z nás, či malý alebo veľký potrebuje určitý priestor na obnovu duševnej sily. Pobyt na čerstvom vzduchu je v tomto prípade ideálny. Skúste si každý deň nájsť aspoň hodinku na prechádzku alebo šantenie s deťmi. Uvidíte, že to prospeje celej rodine. Vybehané deti sú kľudnejšie a spokojnejšie.
Naučte seba a svoje deti vnímať ticho, šum lesa, vôňu stromov a kvetov. Naučte sa zastaviť a rozhliadnuť okolo seba. Nie nemusíte stískať mobil vo vrecku, ani rozmýšľať nad ďalším levelom angry birds – čo Vám to prináša? Sústreďte sa na to, čo sa práve deje okolo Vás – všímajte si tie najbanálnejšie záležitosti. Ak sa to naučia aj Vaše deti, časom pochopia, že existuje čas na relax, tichú meditáciu, hru (prácu). Všetko má svoj čas a poriadok.
2. Zdravie a imunita
Zvýšená chorobnosť detí, nárast výskytu alergií a obezity má svoje komplikované príčiny. Vo všeobecnosti medzi najzákladnejšie dôvody patrí
- kvalita stravy
- znečistenie prostredia
- stres
Sme chorí pretože nechodíme do prírody. Sme vystresovaní pretože nevieme oddychovať. Nechápeme, že za monitorom počítača nájdeme len odreagovanie, nie však naplnenie a duševný pokoj. Príroda, ktorá bola celé tisícročia naším prirodzeným prostredím, sa stáva naším nepriateľom.
Znečistenie prostredia ovplyvníme len málo. Napriek tomu pobyt na čerstvom vzduchu podporuje imunitu, trávenie, funkčnosť srdca, znižuje šancu na priberanie a upokojuje dušu.
3. Užite si nepohodu
Pobyt v prírode nie je vždy len o slnečných dňoch a kvitnúcich kvetoch. Nezriedka prší, fúka, čo môže byť nepríjemné. Keď si však zvyknete chodiť von za každého počasia máte šancu Vášho potomka priučiť nepohode.
Odolávanie nepohode, napríklad premočeným topánkam, zime, vetru, hladu – samozrejme po Vašom vzore a v zdravej miere prispieva k psychickému a fyzickému otužovaniu dieťaťa. Túto devízu môže využiť v neskoršom veku, keď ho nevystraší prvá neočakávaná situácia.
4. Obratnosť a motorika
Obéznych, nemotorných a usedených detí pribúda. Nevedia sa pohybovať v lese, sú zvyknuté na betónové chodníky a mäkké koberce. Ako dieťa som bola celé dni vonka – škriabali sme sa po stromoch, naháňali, vystrájali. Mali sme svoj svet – svoju sociálnu sieť. Mama ani nevedela (lepšie pre ňu) kade beháme.
Dnes to funguje trochu inak – priemerné šesťročné dieťa lepšie ovláda tablet, ako vie strihať nožnicami. Telesnej výchove sa deti vyhýbajú zubami nechtami. Prečo? Nemajú základ z domu. Skúste prekročiť hranice svojej konfortnej zóny a vezmite svoje deti do prírody. V zvlnenom teréne lesa si celá rodina vycibrí motoriku lepšie ako na mramorovej dlážke nákupného centra.
5. Strach a poznanie
Strach je naša záchranná brzda. Niekedy však iba brzda. Odpradávna sa niečoho bojíme a čím menej o tom vieme, tým sme kritickejší a ustráchanejší. Čím viacej sa od prírody izolujeme, tým viac sa pre nás stáva nepoznanou, záhadnou, nepriateľskou. Bojíme sa chrobáka v tráve, nejdeme mimo značeného chodníka, nevieme si predstaviť stráviť noc pod šírim nebom.
Dnešné deti nepoznajú rastliny, zvieratá ani základné zákonitosti prírody. Tieto deti budú o pár rokov rozhodovať za nás. Rodičia asi nemajú čas, chuť alebo ich mnohému nenaučili ich rodičia. Bezpečnejšie sa nezriedka cítia vo virtuálnom svete – sme nesmierne zraniteľní.
Naučte svoje deti prežiť v reálnom svete. Naučte ich obdivovať husenicu, pohladiť zelený list, založiť oheň, rozoznať liečivé byliny…
Naučte svoje deti slobode. Len taký človek nie je ovládateľný.
Najnovšie články na e-mail:
Odber noviniek