Koľko obéznych spolužiakov ste mali na základnej škole? A koľko ich bude mať vaše dieťa? Obezita je epidémiou tejto doby. Nepríchádza zrazu, príprava na ňu začína už v detstve, kedy sa formujú (správne) stravovacie návyky. Ako to ale zvládnuť, keď na dieťa zovšadiaľ útočia nezdravé dobroty?
Príkladný rodič
Nikto nie je budha, každý má svoje stravovacie úlety. Ale keď budete pred deťmi jesť to isté zdravé jedlo ako majú na tanieri oni, pochopia, že je to norma – aspoň doma.
Zakázané potraviny nekupujte (často)
Keď to doma nemáte, nebude to pokúšať vás a ani deti. Nezakazujte ale príliš. Ak dieťa nespozná tradičné sladkosti, nebude sa ich vedieť v neskoršom veku „dojesť“, čo môže viesť k neskoršej nadváhe, prípadne obezite. Ochutnať treba všetko, ale s mierou. Ak je to možné uprednostňujte radšej zdravé sladkosti. „Miečnu“ čokoládu nahraďte horkou, gumi mackov vymeňte za sušené ovocie, sladkosti za ovocnú hipku bez cukru.
Dojčite čo najdlhšie
Dieťa si pri dojčení samé reguluje koľko mlieka vypije. Deti na umelej strave sú často „obeťou“ mamičkovských obáv. Nejedna mama má neustále pocit, že dieťa vypilo málo a preto zámerne dávky mlieka zvyšuje. Dieťa sa postupne učí prejedať.
Pomocníček pri varení
Motivujte dieťa k pozitívnemu vzťahu k jedlu. Najjednoduchšia cesta je zapojiť malého výmyselníka do varenia. Pre mamu je to síce práca naviac, ale dieťa sa učí spoznávať tajomný svet kuchyne. Postupne pochopí, kde sa berú všetky tie jedlá na jeho tanieri. V neposlednom rade je to zábava, každé jedno rado počíta šošovicu alebo sa mliaga v surovom ceste.
Jedzte spolu pri stole
Niekedy sa cez deň nevládzeme ani nadýchnuť. Nevieme ako prešiel, na nič nemáme poriadne čas. Spoločné stolovanie a spoločná večera by mala byť niečo ako rodinná terapia. Všetko si pekne nachystáme (dieťa pomáha). Spoločne sa porozprávame (neskáčeme si do reči) a dieťaťu ukazujeme ako sa má stolovať (takto sa drží lyžica), jesť, rozprávať , riešiť problémy (v ideálnom prípade dieťa počúva, čo ste cez deň zažili) ale aj mať rád (veď sme rodina).
Nejedzte z nudy alebo zúfalstva
Psychogénne jedenie je veľký problém všetkých ľudí ktorí pracujú z domu*. Doma vždy máte niečo na maškrtenie, nikto vás pri tom nevidí a „pomáha“ to prežiť deň až kým sa manžel nevráti z práce. Vaše dieťa vás sústredene pozoruje. Každá z nás vie, že stačí šuchnúť papierikom čokolády a dieťa, ktoré vás doteraz ignorovalo v sekunde prikvitne na miesto činu: „mama daj mi!“
Neučte deti soliť
Neti nechcú jesť pretože majú dosť alebo im nechutí. Ak ich naučíte na slané, oberáte ich o možnosť spoznávať iné jemnejšie chute jednotlivých potravín, ktoré solením prekryjete. A solenie samo o sebe vôbec nie je zdravé.
Nenúťte deti jesť, keď nechcú
Od hladu neumrú a keď vyhladnú, príde váš moment – zjedia si aj nos medzi očami. Možno sa len príliš najedli pomedzi jedlá (ovocia samozrejme.. haha)
Ovocie a zelenina
Ponúkajte dieťaťu, čo najviacej surovej zeleniny a ovocia. Chvíľu to potrvá, ale neskôr spozorujete, že si ho samé začnú pýtať. Pozitívny vplyv na vzťah k ovociu a zelenine má záhrada, kde si môžete sami vypestovať tieto dobroty. Deti rady oberajú a hneď aj konzumujú.
*Poznámka pre mužov: žena na materskej nie je na dovolenke. Je to práca, jedna z najťažších.