Je šťastie vec náhody? Niektorí ľudia sa rodia pod šťastnými hviezdami – múdri, krásni, všetko vidia v lepšom svetle. Iní sú požehnaní relatívne bezproblémovými vzťahmi, poslušnými deťmi, milujúcimi rodinami, zdravím, úspechom či peniazmi. Šťastlivci. Druhá skupina menej šťastných jedincov zakopáva pod váhou pesimizmu, závisti a melanchólie – zbytočne.
Richard Davidson autor knihy The Emotional Life of Your Brain vidí veci trochu inak. Zakladateľ centra „zdravej mysle“ na University of Wisconsin vo svojej knihe uvádza poznatky výskumu mozgu, ktorý viedol k zaujímavému poznatku.
„Náš výskum dospel k jednému spoločnému záveru. Naučiť sa šťastie nie je o nič zložitejšie, ako zvládnuť hru na hudobný nástroj. Šťastie sa naučíte jednoducho. Pravidelným cvičením určitých schopností, nazvime ich – zručnosti pohody.“
Aké sú tieto zručnosti? Davidson uvádza štyri základné zložky pohody, na ktorých je potrebné zapracovať ak chceme zvýšiť svoju psychyckú pohodu, ktorá vedie ku šťastiu.
1. Odolnosť a pružnosť
Alebo rýchlosť s akou sa vieme vysporiadať s nepriazňou osudu. Možno máte pocit, že táto schopnosť je záležitosťou srdca, ale nie je to tak. Má svoje miesto v mozgu a dá sa konkrétne merať . Vedci vedia zistiť ako rýchlo sa obvody v mozgu dokážu vrátiť do normálu ak nastane búrlivá, nepriaznivá situácia.
Odolnosť patrí medzi najnáročnejšie zručnosti. Podľa Davidsona meditáciou si ju vieme osvojiť za cca 6 až 7 tisíc hodín tréningu. Nikde ale nie je napísané, že musíme byť dokonalí – stači keď budeme pripravení.
2. Pozitívny pohľad
Táto zručnosť spočíva v schopnosti vidieť veci pozitívne, vidieť v ľuďoch „to“ pozitívne a vedieť si vychutnať pozitívnu skúsenosť. Základom tejto kvality sú opať určité zákutia nášho mozgu – môžeme teda začať pracovať na ich zdokonaľovaní. Podľa Davidsona sa jedná o kvalitu, ktorú si vieme osvojiť pomerne rýchlo. Potrebujeme na to iba 7 hodín tréningu.
3. Koncentrácia
„Bludná myseľ, nešťastná myseľ.“ Davidson vo svojej knihe uvádza výsledky štúdie, ktorá poukazuje na vplyv rozptýlenia v našom živote. U istej skupiny dospelých američanov bol sledovaný vplyv smartfónov na úroveň šťastia v každodennom živote. Pravidelne počas dňa mali odpovedať, či sa sústredia na to, čo práve robia.
Toto vážne rozptýlenie nám každodenne uberá veľké množstvo vnútornej pohody a v konečnom dôsledku nás činí nešťastnými. Odloženie smartfónu nebolí, netreba pri tom meditovať a prospeje to celej rodine. Myslite na to, že vaše deti vás sledujú, aj keď práve hľadite do svojho telefónu.
4. Láskavosť
V súčasnej dobe existuje nepreberné množstvo dôkazov o tom, že jedinci, ktorí prejavili veľkorysé a nezištné správanie aktivovali také okruhy v mozgu, ktoré boli kľúčom k ich duševnej pohode. Jednoduché prejavy láskavosti urobia šťastnými nielen vaše okolie, ale aj vás.
Každý z nás môže prevziať zodpovednosť za svoju myseľ. Je pravda, že niektorí ľudia musia v živote zdolávať väčšie prekážky, ako tí druhí. S tým nič neurobíme. Ak ale nie ste takí šťastní, ako by ste chceli byť, mali by ste vedieť, že existujú konkrétne kroky, ktorými môžeme svoj mozog priviesť k psychickej pohode a šťastiu. A to je krásny pocit.