Nedávno ma jeden kamarát oslovil s prosbou o pomoc pri zostavovaní výbavičky pre očakávané bábätko. Príroda to má tak zaujímavo zariadené, že pár týždňov, či mesiacov pred pôrodom sa u obidvoch rodičov začnú tvoriť rozum omamujúce látky, ktoré spôsobujú, že by kúpili čokoľvek, len nech toho svojho drobčeka poriadne zabezpečia. Pri tejto príležitostí sa nakupuje veľa hlúpostí.
Nikdy som tomu neverila, ale syndróm stavania hniezda, k potešeniu všetkých baby obchodov v okolí, neobišiel ani mňa. Čo teda skutočne potrebujete pri narodení dieťaťa? Rodičia majú tendenciu deti obklopiť všetkým možným, ale je to naozaj potrebné?
Kojenecké oblečenie
Ak máte letné bábätko:
- body č.56 resp. č 62 - 6 ks
- kabátiky, mikiny alebo svetríky č.56 resp. č 62 - 2 ks
- pyžamká č.56 resp. č 62 - 6 ks
- tepláky alebo pančušky č.56 resp. č 62 - 4 ks
- čiapočky č.56 resp. č 62 - 2 ks
- ponožky č.56 resp. č 62 - 2 ks
- rukavice proti škriabaniu - mali sme ich asi 5 párov, ale v pôrodnici mi bolo vysvetlené, že existujú nožničky, ktorými sa strihajú nechty a bábo sa potom neškriabe. Dieťa vraj potrebuje ohmatávať veci okolo seba a spoznávať svet - rukavice mu v tom bránia, tak sme ich radšej nepoužívali. Aj keď niekedy malá vyzerala, ako by ju v noci mačky škriabali.
Pre zimné bábätko pridajte:
- Teplú čiapku a rukavice č.56 resp. č 62 - 2 ks
- Teplú kombinézu č.56 resp. č 62. Naše dieťa sa narodilo na jar, nechceli sme zbytočne investovať do kombinézy, tak spávalo v hrubom overale a mojej páperovej veste.
- Hrubšie pyžamko resp. overal č.56 resp. č 62 - 2 ks
- Deky v neobmedzenom množstve - nebojte sa určite nejaké dostanete.
Kojenecké a (neskôr) detské oblečenie dnes kúpite takmer všade. Je fajn, ak časť výbavy zdedíte po starších deťoch v rodine. Ak sa nikam neponáhľate, výhodné zväčša býva aj nakupovanie cez internet.
Kŕmenie
Pre maminy ktoré sa rozhodli kojiť je tento odstavec takmer nepotrebný – fľaše a cumlíky riešiť nemusíte. Pokiaľ sa rozhodnete od dieťaťa na chvíľu vzdialiť a kŕmenie za Vás zaobstará iná osoba (napríklad obetavý tato), je dobré mať po ruke odsávačku a 1-2 fľaše. Moje skúsenosti:
- mechanická odsávačka mlieka - super vec, existujú aj elektronické, mne sa to ale zdalo zbytočné.
- fľaše postačujú 1-2 ks.
- nádobky na uskladnenie mlieka - nepotrebovali sme ich, ale pre niekoho to môže byť potrebná vec.
- lyžička na kvapky - veľmi užitočné. Asi každé bábo okrem toho nášho papá Vigantol - my sme si dali skontrolovať krvičku a prišlo sa na to, že dieťa má vitamínu D 3x viac ako je norma, tak sme ho neužívali.
- sterilizátor na fľaše - zbytočnosť, ktorú pohodlne nahradíte parným hrncom
- podbradník slintáčik - užitočné je zaobstarať 3-4 ks, časom aj tak zistíte že všetko ide práve tam kde nie je a práve vtedy keď ho nemáte, takže odporúčam látkovú plienku
- cumlík na utíšenie - dostali sme ich asi 5 ks, môžem darovať, obišli sme sa s jedným cumľom, ktorý sme používali len chvíľu.
- multifunkčná šatka na dojčenie - super vecička, ktorú používam aj pri starších deťoch.
Kozmetika
Reklamy majú tendenciu nás presviedčať, že malé bábo toho potrebuje strašne veľa ale aj tu podľa mňa platí zásada menej je viac
- mastička na zadoček - nenahraditeľné, každému sadne niečo iné, my sme začínali s bepantenom a pavlovičovou masťou.
- detské mydlo - nezľaknite sa, ale novorodenca netreba nejak zásadne mydliť a odmasťovať mu zbytočne kožu. Mydlo sme používali iba v prípade katastrofy.
- ostatné olejčeky, mastičky, kvapky, sirupčeky a čojaviemčo ešte podľa odporúčania lekára.
- lieh na čistenie pupčeka - som si samozrejme kúpila a nakoniec mi ho v pôrodnici zakázali používať, vraj to treba nechať tak. Takže zbytočne nekupujte.
Plienky
Na internete sa často diskutuje o tom, že jednorázové plienky sú jedovaté a je dobré používať látkovky. Ťažko povedať kde je pravda a čo je cenovo výhodnejšie. Keď si spočítame cenu elektriny, látkových plienok a času stráveného plienkovým managementom – je to asi to isté.
- látkové plienky - vysoká počiatočná investícia a celková prácnosť. Ak chcete naozaj ušetriť dajú sa zohnať aj z druhej ruky. Keďže nemáme záhradu, balkón alebo sušiareň kde by sme mohli v paneláku plienky sušiť a v zime pravidelne bojujeme s vlhkosťou v byte, rozhodla som sa pre jednorázové.
- vlhčené utierky na zadoček - teraz ma asi ukameňujete, ale toto je podľa mňa zbytočnosť, používam ich len keď sme na cestách. Prezradím Vám tajomstvo, ale nikomu to nepovedzte - detská ritka sa dá umyť aj teplou vodou a mydlom. V prípade veľkej katastrofy som celé bábo strčila do umývadla a bolo.
- prebaľovací pult - nemáme. Kdesi som čítala, že tento kus nábytku patrí do spálne, čo je podľa mňa absurdné - hlavne v panelákových dispozíciách. Takže dieťatko prebaľujem na pračke, čo je asi meter od už predstaveného umývadla, v ktorom sme sa zvykli kúpať, keď bola menšia.
- jednorázové plienky - v prvom mesiaci nám boli veľké aj akékoľvek newborn plienky - zachránilo nás tesco. Neskôr sme prešli na bejbylóve.
- prebaľovacia podložka - ja používam cca 80 x 60 cm tvrdú a hlavne umývateľnú podložku
Transport
Na trhu nájdete neuveriteľné množstvo autosedačiek a vajíčok. Podobne je to aj s nosičmi či baby šatkami.
- autosedačka (vajíčko) - nevyhnutnosť pokiaľ nemáte kočík, ktorého vanička sa dá použiť namiesto autosedačky. Autosedačky sa predávajú sa rôzne, 0-10 kg alebo 0-18 kg, my sme mali tú druhú, ale spočiatku sa mi zdala strašne veľká.
- nosiče a baby šatky - nám to fyzioterapeut vyslovene neodporučil, kým nebude dieťa samé sedieť, ale rodičovskej vynaliezavosti sa samozrejme medze nekladú
Koliky
Nie je nič horšie ako keď vidíte bábo zmietať sa v bolestiach a neviete mu pomôcť. Povinnou výbavou každej domácnosti s novorodencom by mala byť rektálna rúrka. Mám pocit, že tie najhoršie stavy sme zažili, vždy v sobotu večer, alebo keď boli sviatky a všetky slušné lekárne boli zavreté. [list type="check"]- rektálna rúrka - nie je to drastické, nie je to návykové a zázračne to pomáha. Prvé 4 mesiace sme bez nej nešli ani na krok.
- olejček na masáž bruška - občas pomáha aj masáž, ale skôr ako predohra k prvému bodu
Postieľka
Neodmysliteľnou súčasťou vašej spálne sa stane detská postieľka – keďže bábo v nej zo začiatku trávi veľa času, treba si na jej výbere (hlavne matraca) dať záležať. Na trhu nájdete trhu ich nájdete nepreberné množstvo.
- postieľka - dajú sa zaobstarať aj z druhej ruky. Klasická drevená postieľka je vždy lepšia ako jej cestovná náhrada - tú by som používala len nevyhnutne.
- matrac - kvalitný, nový tvrdší matrac je nevyhnutnosť
- hniezdo - alebo mantinel okolo postieľky zabraňuje prievanu a úrazu
- kolotoč nad postieľku - bez problémov kúpite z druhej ruky a bábo si môže trénovať očká a priestorové videnie
- monitor dychu - nevyhnutnosť pre predčasne narodené deti, používa sa prvý rok života
- vysielačka - nevyhnutnosť, najmä ak nechávate dieťa spať na záhrade
- igelitová podložka - bábätká sa radi precikávajú, predídete tak zničeniu matracu
- plachta - nám stačili 3 ks
- látkové plienky 10 - 20 ks sa v domácnosti s malým bábom vždy zíde, na polohovanie, slintanie, podkladanie, utieranie atď.
- zavinovačka - používali sme ju prvé 2 mesiace, kým nám z nej netrčali nohy, na začiatku je to celkom užitočná vec
- baby vak - nastupuje po období zavinovačky aby sa bábo neodkopalo v kombinácii s dekou alebo perinkou
Kúpanie
- vanička
- uterák alebo veľká plienka
- odsávačka na soplíky - odporúčam neexperimentovať s mechanickou ale hneď kúpiť tú na vysávač.
- nožničky na nechty
- kefka na vlásky
- tyčinky na ušká
- olejček na masáž - každé bábo sa rado mojká a masíruje, je to dôležité ako súčasť pravidelného rituálu pred spaním.
- detská váha - náš drobec vážil pri narodení 2 kg, takže váhu som ocenila, pretože sme sa extra snažili o každučký gram navyše.
- masť na bradavky - nenašla som takú, ktorá by zaberala, takže som si to musela celé pretrpieť, niekedy až do krvi.
- teplomer do vody - podľa mňa zbytočnosť, ale ak na to idete vedecky kúpte si ho
- vedierko na kúpanie - ja neviem toto je najnovšia móda, ale osobne som si do toho dieťa netrúfla dať
- protišmyková podložka - kúpte si radšej proti šmykovú vaničku
Kočík
Tatovia zvyknú vzdychať pri pohľade na zánovný Aston Martin, my ženy sme zasa zaťažené na kočíky. U nás to bolo s kočíkmi takto: Jeden sme zdedili v rodine – trojkombinácia, ktorú používame po meste. Jeden sme našli pri košoch – ten sme previezli v babke a používame ho tam ako zálohu. Samozrejme aj ja mám svoje slabé stránky a tak som svojho najdrahšieho presvedčila o tom, že potrebujeme cyklovozík, ktorý má celú plejádu výhod. Pri výbere kočíka odporúčam kúpiť ten s väčšou vaničkou, aby Vám s nej bábo nevyrástlo, kým nezačne sedieť. Dôležité sú tiež kolieska – čím väčšie tým lepšie.
Podla tohoto zoznamu som si chystala vybavicku, ale nie je tam toho oblecenia malo?
Povecme, ze mam 6 body (len hypoteticky… mam ich viac, ale popisovana situacia je skutocna)
Kupali sme sa, cize pred kupanim mala mala na sebe body (1) a po kupani dostala ciste body (2). Potom sme sli papat. Po papani ju bolo treba prebalit a zistila som, ze potrebuje ciste body (3) (a vsetko okrem ponoziek… a idealne este raz okupat…). Tak asi za hodinu chcela papat este raz… znova prebalit, spravila fontanku, a potrebovala nove body (4). Potom nocne papanie… asi si poviete, ze som nesikovna, ale znova fontanka a nove body (5). Je rano – pustam pracku, ale 1 body samozrejme ostava na babatku, takze sa operu len 4 – 1 posledne mam v zalohe kym vyschnu. Poviete si ze som mala smolu, ale… za ten cas 4x papala (1x este rano, to tam nespominam, lebo sme neumazali ziadne body) a ani raz si nepogrckala body 😉
*Povedzme
ahojte, ak používate jednorazové plienky tak aké? Dieťatko sa má narodiť až o mesiac, ale už teraz nad tým uvažujem. celkom dobré odporúčania som dostala na Tesco love baby ultra, predajú ich aj za celkom rozumnú cenu, má niekto skúsenosti?
väčšinu vecí sme mali aj my ale dosť z toho zoznamu sme ani nepoužívali…stretla som sa pri týchto zoznamoch s tým, že sú zbytočné podložky na hranie a lezenie ale v skutočnosti nie..práve naopak dieťa je na nich už od prvých mesiacov až po päť rokov minimálne..ak sa zvolí tá správna…my máme lalalukids a model parklon v bledo modrej a je fantastická a po roku užívania stále ako nová a čistá….stačí ju vysprchovať a sme bez roztočov a alergií v mäkkom bezpečnom prostredí
maminy našli sme perfektný cumlík, na ktorý si malý rýchlo zvykol – je to silikónový NUK, ktorý tvarovo zodpovedá ženskému prsníku a tak si malý bezproblémovo navykol a nenarušilo nám to dojčenie 🙂