Aké sú výhody a nevýhody ak sa rozhodnete zazmluvniť si pôrodníka?
V ideálnom svete by mali byť rovnako profesionálni všetci lekári. Slovenský pacient je ale celé generácie vychovávaný k tomu, že za „kvalitu“ je potrebné zaplatiť. No a keďže na Slovensku máme radi tradície rozhodli sa ich zdravotnícke zariadenia podporovať možnosťou zazmluvnenia si lekára – je to obchod so strachom.
Nemocnica ponúka „niečo extra“ pre tie, ktoré si to zaplatia. A čo ostatné? Budú rodiť niekde v bufete na pulte? Zaujímavé je, že obidvom skupinám mamičiek sa väčšinou dostane rovnakej zdravotnej starostlivosti.
Výhody zazmluvnenia pôrodníka
Osobnejší prístup
Pripravte sa na skutočnosť, že váš pôrodný plán v mnohých pôrodniciach nikoho nebude zaujímať. Nie je na to čas. Zazmluvnený pôrodník môže „v rámci možností“ vyhovieť vaším individuálnym požiadavkám a predstavám o pôrode. Je to pocit istoty, ktorý mnohým ženám dodá energiu a silu, ktorú potom aktívne využijú pri pôrode.
Kľud na duši
Narodenie dieťaťa je veľmi citlivá záležitosť pri ktorej nezriedka ide o život(y). Každá z nás potajomky dúfa, že zazmluvnený pôrodník si netrúfne svoju robotu odfláknuť. Paradoxom celej témy je, že vzhľadom k medicínskym znalostiam 90% rodiacich mamičiek ani nie je možné hodnotiť kvalitu odvedenej práce, či súdiť rozhodnutie, ktoré pôrodník zvolil.
Objednanie na presný termín
Sľúbi každý zazmluvnený pôrodník. Je to fajn. Realita je však taká, že aj počas prenatálnej poradne musia pôrodníci odbiehať k rodiacim mamičkám, ktoré si ich zazmluvnili rovnako ako vy. V čakárni tak strávite nezriedka celé hodiny čakaním na rutinné vyšetrenie rovnako ako tehuľky, ktoré za nič neplatia.
Nevýhody zazmluvnenia pôrodníka
Únava pôrodníka
Vaše telo nevie o tom, že máte niekoho zazmluvneného a je možné, že pôrod príde práve vtedy, keď bude váš pôrodník po nočnej, alebo na grilovačke s priateľmi. Je otázka, či je lepšie mať zazmluvnenú, unavenú istotu alebo sa spoľahnúť na oddýchnutého doktora, ktorý je práve v službe, aj keď možno nebude taký „usmievavý“ ako jeho zazmluvnený kolega.
Nedostatok času
Aj napriek zmluve s pôrodníkom (pôrodnicou), nečakajte, že váš doktor bude mať na vás neobmedzene veľa času. Skúsenosti mnohých mamičiek ukazujú, že pôrodník sa pri pôrode ukázal, až vtedy, keď došlo ku komplikáciám, alebo prišiel na záver celého zákroku. Pokiaľ rodíte vo veľkej nemocnici je možné, že v čase vášho pôrodu bude mať váš pôrodník iné povinnosti (tehotenská poradňa, UZV, porady a pod.), ktoré ho môžu rozptyľovať od 100% výkonu na sále.
Plánovaný (vyvolaný) pôrod
Budúce mamičky, ktoré chcú rodiť prirodzene riskujú, že pôrodník ich pôrod „nenechá na prírodu“ ale naplánuje ho na termín, ktorý mu viacej vyhovuje – termín, keď je práve v službe a má kľud. Plánované (vyvolané) pôrody majú svoje opodstatnenie v prípade evidentných indikácií, ako prenášanie plodu, nepostupujúci pôrod, hypertenzia a pod. Z prieskumu na internetových fórach ale vyplýva, že mnohým mamičkám, ktoré mali zazmluvneného pôrodníka bol pôrod vyvolaný, práve z vyššie popísaného dôvodu. Nikto však nevie, nakoľko je ich názor objektívny.
Pingback: Prenatálna poradňa na Antolskej: Ako ju zvládnuť čo najlepšie?