Bežkovanie som brala ako prípravu na baby-ski-touring. Na moje počudovanie to dopadlo dobre, aj keď záverečné desiatky metrov na hrebeň k Zlatej Studni boli tak trochu trápenie.
Možno aj vy patríte medzi tie duše, ktoré lyžovanie na zjazdovke skôr pretrpia. Z lanovky obzeráte okolité kopce a rozmýšľate, kam by ste sa s deťmi v zime vybrali na výlet. Lenže dieťaťu sa do kopca stúpať nechce. Veď načo by aj podaromnici energiu míňalo na rodičovské výstrelky.

Ani mne sa nechcelo. Písal sa rok 1992 a rodičia mi z ďalekej cudziny (namiesto Lega) doniesli kultové, skialpové viazanie Silvretta 300 – lámač nohy. Lyžovala som na ňom asi osem rokov – ani raz nevyplo. A aj keď ma od štyroch rokov takmer každý víkend vláčili na Ďumbier, stúpanie na lyžiach smerom do kopca som mentálne akceptovala až vo veku 13-14 rokov. Vtedy sa mi to celé začalo pozdávať a neprešlo to doteraz.

Čo sa v mladosti naučíš …
Myslím, že na otázku kedy začať s deťmi pokúšať pohyb na lyžiach smerom hore (rozumej skialp alebo bežky) neexistuje univerzálna odpoveď. Netreba to hrotiť, ani sa nikam ponáhľať. Každý pampúch je iný. Jednému sa chce, inému nie a aj to lyžovanie zvláda každý inak. Dôležité je, aby to čo si drobec vyšlape hore, vedel aj s radosťou zlyžovať dole :), inak sa natrápi celá rodina a vytratí sa chuť na ďalšie zimné výlety.
Mne sa nechce! Ako vybabrať s detskou motiváciou?
Niekedy stačí zobrať aj susedove deti a za malými výletníkmi nebudete stíhať. Ak takú možnosť nemáte, skúste deťom po trase pripraviť zaujímavé prekvapenia, občerstvovacie stanice a horské prémie. Zaveďte si doma zápisník do ktorého budete zbierať pečiatky z horských chát.
Nájdite mu parťákov – brnkačka :). To sa ľahko povie, ale nie každá rodina má podobnú diagnózu ako tá vaša. Popýtajte sa v ski-touringových skupinách, možno budete mať šťastie a deti sa na výlete dobre zabavia.

Výbava na bežkovanie/skialp by mala byť bezpečná, ľahká a pohodlná. Aj preto som sa rozhodla na začiatok pre ľahšie bežky + pásy na stúpanie a overené lyžiarky + lyže na zjazd. Síce máte trochu ťažší batoh, ale vaše dieťa nevláči zbytočné závažia na nohách. Ak pokukujete po skialpovom viazaní, ktoré je vhodné pre deti, hľadajte také, ktoré vypína aj pri nižších váhach lyžiara. Ideál pre malé deti je viazko s tuhosťou od 1,5 – 2 DIN. Ak chcete vedieť akú tuhosť viazania potrebuje zháňať, vyskúšajte túto kalkulačku. Samozrejmosťou by mala byť pribla a ak sa pohybujete v lavínovom teréne, uvažujte o primeranom vybavení aj pre deti.
Zlé počasie a nevhodné podmienky na začiatok nepotešia, môžu skôr znechutiť. Časom nie je problém posúvať hranice odolnosti celej rodiny a užívať si spolu aj nepohodu. Sledujte priebežne podmienky a zvoľte taký výlet, aby to nebolo pre všetkých trápenie.

Zvoľte zaujímavú trasu, ktorá nebude nudiť. Pre väčšinu z nás je logické začať cupitaním po dolinách s miernym sklonom, ale tak, ako pre dospelých, aj pre deti je dlhý monotónny výstup po ceste na Popradské pleso alebo Sliezky dom nuda a otrava. Je fajn, pokiaľ máte po ceste aj nejakú chatu (buchty na pare vždy potešia), aj keď prežiť sa dá aj bez nej. Napadlo mi aj niekoľko tipov na výlety na lyžiach, ak máte nejaký overený, napíšte mi, rada ho sem pridám.
- Z Čertovice na Beňušku alebo Vrchbanský grúň
- Z Čertovice na Lajštroch
- Od horského hotela Poľana na Poľanu
- Výlety na tatranské chaty - Tatliačka, Žiarska ch., Zbojníčka - pre pokročilých, Sliezky dom, Brnčalka.
- Z Kráľovej studne na Krížnu
- Pezinská baba a výlet smerom na Somára
- Wechsel Panoramaloipe 1.5 h jazdy z Batislavy
- a samozrejme mnohé iné 🙂
Z Králikov na hrebeň pod vrchol Zlatej Studne
Nenáročný výlet, ktorý je fajn aj pre úplných začiatočníkov. Auto nechávame na parkovisku SKI Králiky. Mimo víkendov tu za parkovanie neplatíte. Menšou výzvou pre malého bežkára je na začiatok sklon zjazdovky, preto sme si na úplne prvý raz radšej kúpili jednu jazdu a vyviezli sa na vrchnú stanicu lanovky.

Odtiaľ pokračujeme upravenou bežkárskou trasou až na hrebeň na červenú značku. Tu sme si spravili base camp, ale výlet si môžete predĺžiť na Velestúr alebo na opačnú stranu na Skalku. Malej sa však už nechcelo, nepomohlo ani nekonečné rozprávanie rozprávok.
- Dĺžka trasy: 5,3 km tam aj späť
- Prevýšenie: 300 m
- Čas: 1.5 h
V akom veku začať?
Niekedy rozmýšľam nad tým dokedy budú deti ochotné s nami chodiť na výlety? Koľko času a ich pozornosti ešte máme 🙂 Keď sa na to pozriem touto optikou, mám pocit, že váhať netreba a začať treba čím skôr. Lepších parťákov do prírody veru budete ťažko hľadať.